New York Rangers.CZ
Aktuality      Analýzy      Drby      Historie      Komentáře      Profily      Prospects      Rozhovory      Zajímavosti      Zápasy

Zůstanou Rangers neporažení? Z historie venkovních zápasů NHL a stopa Rangers
Vydáno dne 31. 12. 2017, 12:03:57 (524 přečtení)

Winter Classic 2018. (NHL.com)
Od zavedení Winter Classic patří New York Rangers k nejúspěšnějším týmům venkovních zápasů. Pod širým nebem sehráli tři „ligové“ zápasy a všechny vyhráli. Prodlouží sérii také 1. ledna 2018? Historie venkovních zápasů s kluby NHL je však podstatně starší a možná i překvapivější. Určitě hned její začátek.

1954 Detroit Red Wings - Marquette Prison Pirates

První tým NHL, který odehrál zápas pod širým nebem byl Detroit Red Wings. Hrálo se v Marquette v Michiganu a soupeřem byl tým místních vězňů. Ano, Marquette Prison Pirates. Hrálo se 2. února 1954 a za Red Wings nastoupili například Gordie Howe, Sid Abel a Terry Sawchuk. K tomu dalších 5 hráčů, kteří byli později uvedeni do Síně slávy. Zápas sledovalo na 600 vězňů a vítěz dokonce získal trofej.

Po první třetině vedl Detroit 18-0. Ve druhé třetině hrál Sawchuk za tým vězňů a týmy pro třetí třetinu určilo „házení hokejek“.

1991 Los Angeles Kings – New York Rangers

Dlouhých 35 uběhlo, než NHL viděla další zápas po širým nebem (1956 hráli exhibiční zápas Boston Bruins v Newfounland).

A poprvé to byl zápas dvou týmů NHL proti sobě. Hrálo se v září a šlo o přípravný zápas. Nehrálo se však ani v LA ani v NYC. Zápas hostilo Las Vegas. Dávno před tím, než někdo vůbec uvažoval o Golden Knights.

Kluziště vyrostlo na parkovišti kasina Caesar’s Palace. Venkovní teploty sahaly přes třicet stupňů a mouchy a kobylky byly pravidelnými návštěvníky mezi hráči na ledové ploše.

Winter Classic

Tradice s názvem Winter Classic odstartovala 1. ledna 2008. Na stadiónu Buffalo Bills proti sobě nastoupili Buffalo Sabres a Pittsburgh Penguins. Za místy hustého sněžení vyhráli Penguins po nájezdech 2-1. Zápas sledovalo 71 217 diváků, což je dodnes druhá největší návštěva na zápase NHL.

Letos tak proběhne jubilejní desátý zápas Winter Classic (v roce 2013 se pro výluku nehrálo) a soupeřem Rangers budou právě Sabres.

V zápasech Winter Classic nastoupilo celkem 11 týmů. Chicago Blackhawks odehrálo 3 zápasy a všechny prohrálo (0-3). Dvě účasti již mají za sebou Bruins, Red Wings, Penguins (1-1), Capitals (2-0) a Flyers (0-2). Jedenkrát hráli Sabres (0-1) a Canadiens, Rangers, Blues, Maple Leafs (1-0).

Zápasy Winter Classic jsou samozřejmě také společenskou událostí. Možná trochu jako Superbowl. Nikoho tak nepřekvapí, že se programu účastní také známé hudební skupiny. Letos vystoupí Goo Goo Dolls nebo třeba Ace Frehley (KISS).

2012 Philadeplhia Flyers – New York Rangers

Ke svému prvnímu Winter Classic odjeli Rangers do Citizens Bank Park ve Philadelphii. Na stadionu baseballových Phillies se utkali s divizním rivalem, s Flyers. Rangers vyhráli 3-2 a nejpamátnějším okamžikem zůstává trestné střílení dvacet vteřin před koncem, ve kterém Lundqvist zastavil Dannyho Briera.

NHL Stadium Series

Zápasy pod hlavičkou Stadium Series se hrají od roku 2014. Rozdílem od Winter Classic je především termín. Winter Classic se hraje vždy 1. ledna. Zápasů Stadium Series se navíc během sezóny hrálo i více, což od roku 2017 již není možné a vždy se bude hrát jen jedno utkání.

New York Rangers nastoupili ke dvěma utkáním Stadium Series. Obě sehráli v lednu 2014 na Yankee Stadium.

2014 New Jersey Devils – New York Rangers

Po nepříliš povedeném startu do utkání Rangers zápas s Devils otočili a vyhráli přesvědčivě 7-3.

2014 New York Islanders – New York Rangers

Proti Islanders bylo utkání dlouho vyrovnané. Až ve třetí třetině rozhodl o hubené výhře Rangers 2-1 Daniel Carcillo.

NHL Heritage Classic

Zápasy Heritage Classic jsou také ligovou událostí NHL, ale týkají se výhradně kanadských celků. První zápas se uskutečnil v roce 2003 a celkem se hrálo čtyřikrát. V letošní sezóně není zápas Heritage Classic v plánu.