New York Rangers.CZ
Aktuality      Analýzy      Drby      Historie      Komentáře      Profily      Prospects      Rozhovory      Zajímavosti      Zápasy     
Úvod
Tipovačka

Onlajny.cz


od 19. 10. 2003

Počítadlo
od 10. 3. 2000

Ikonka New York Rangers.CZ:
New York Rangers.CZ

 
Analýzy
Silné mladé jádro týmu
Vydáno dne 11. 11. 2010, 17:27:46 (1657 přečtení)

Krásný pohled na fungující řadu Dubinsky-Anisimov-Callahan nebo na pětici Staal, Girardi, Del Zotto, Girloy a Sauer ve výčtu obránců si můžeme jako fandové vychutnat v této sezóně. A ono to funguje i výsledkově, i bez loňských tahounů ofenzivy Prospala a Gáboríka nebo bez kapitána Druryho. Proč tomu tak je? Proč jsme na to čekali takovou dobu? Odpovědi najdete v následujících odstavcích.

Začněme minulostí. Od roku 1991 do roku 1999 si vybral tým v draftu celkem 98 hráčů. Z tohoto počtu pak v NHL nastoupilo alespoň k jedinému utkání 28 z nich. Bohužel více než stovku startů si připsalo pouze 18 hráčů a o trvalejším začlenění do NHL (více než 300 startů) pak můžeme hovořit pouze u 11 hokejistů, z nichž dva byli čistokrevnými bijci a mnoha hokejového umění jsme se od nich nedočkali.Jednoznačně nejznámějšími hráči této dekády byli nebo ještě stále jsou ruský technik Alexej Kovalev, tvůrce hry Marc Savard, tvrdý defenzivní zadák Mattias Norström či spolehlivý obránce Kim Johnsson a útočník Niklas Sundström. Za zmínku jistě stojí jména jako Manny Malhotra, Mike York, Dan Cloutier či Todd Marchant. Soupis všech těchto a spousty dalších najdete níže v tabulce.

Dále je třeba uvést dvojici podepsaných nedraftovaných hráčů P. J. Stock a Deren Langdon, která se také dokázala prosadit v daném období, přestože to nebylo zrovna hokejovou krásou, ale tvrdostí a rvačkami.

V období od roku 2000 do roku 2008 bylo v draftech vybráno celkem 81 hráčů, z nichž 27 okusilo na vlastní kůži utkání NHL. Více než stovku startů si pak zatím stihlo na svoje konto připsat 11 z nich. Trvalejší začlenění do NHL (více než 300 startů) se prozatím podařilo pěti hráčům. Podrobnosti opět naleznete v tabulce.

V daném období pak se povedlo podpisem přivést do týmu čtyři hráče, jež nebyli draftováni a odehráli nějaký ten zápas v nejprestižnější hokejové soutěži. Především jde o obránce, stabilního člena týmu Daniela Girardiho.

Při srovnání (níže), je nutné brát v potaz, že hráči z druhé dekády mají hendikep v podobě devíti sezón a spousta z nich má vše důležité ještě před sebou. Šanci na prosazení má rozhodně trojice draftovaná v roce 2008 Gračev, Kundrátek a Weise, nebo o rok dříve draftovaný Hagelin. Podobně tomu je u podpisu nedraftovaného norského trpaslíka Zuccarello-Aasena.
Tabulka srovnání období 91-99 a 00-08

Co má vliv na tyto počty mladých hráčů v týmu? Faktorů je samozřejmě více. Jako první je třeba zmínit klubovou politiku, která určuje šanci na prosazení pro mladíky ze systému jednotlivých týmů. V první dekádě byl dostatek talentů pro postupné vybudování silného a zdravého týmu, vedení klubu však talenty radši vyměnilo za staré vysloužilé veterány, od kterých požadovalo okamžitý úspěch. Oproti tomu v posledních šesti až sedmi letech vedení týmu trpělivě čeká na rozvoj mladíků v systému a postupně jim dává šance v prvním týmu, což je na soupisce znát.

Jde sice o nejhlavnější, ale nikoliv jediný vliv na počet prosadivších se mladíků. Dalším je totiž tak zvaný „scouting“, který má za úkol sledovat a vybírat hráče pro draft či pro podpisy nedraftovaných mladíků. Dále má za úkol sledovat hráče v systému a ovlivňovat jejich rozvoj doporučeními a upozorněními vedení klubu o jejich zlepšení a přeřazení na vyšší level apod. Tady byla v našem klubu situace přímo otřesná po dlouhé roky, kdy byly výběry draftu tak trochu střelbou na náhodu dle statistik či centimetrů a kilogramů.

Na tento nahodilý způsob v organizaci Rangers naštěstí zapomněli od roku 2004; tento ročník se dá považovat za první draft, kdy se nestřílelo od boku. Od této doby se toto výrazně posunulo kupředu a nejvýraznějším milníkem je bezesporu angažování Gordieho Clarka, který do jisté míry ovlivňoval výběry na draftech už v letech 2006 a 2007, načež převzal plnou zodpovědnost za tuto činnost v roce 2008, kdy byl mimo jiné vybrán Del Zotto, Stepan a Gračev.

Jak se tedy rodil současný kádr z pohledu mladíků?

Začalo to draftem v roce 2000, kdy byl až z 205. místa vybrán základní kámen mozaiky - švédský brankář Henrik Lundqvist. Ten se do NHL odvážil až po výluce a v sezóně 2005-06 svými výkony vytlačil z postu jedničky zkušeného Kevina Weekese.

Hned v další sezóně se pak do týmu v druhé polovině soutěže prosadili Ryan Callahan a Daniel Girardi. Callahanovi pomohla marodka mezi útočníky a Girardimu pak slabá výkonost zkušeného beka Dariuse Kasparaitise.

Další rok již zahájili oba mladíci v prvním týmu, ale Callahan se po delším zranění poroučel na farmu v Hartfordu, kde se opět nastartoval a na konec sezóny se vrátil v herní pohodě a v týmu již zůstal. Girardi udivoval svou jednoduchou hrou bez chyb a v páru s Fjodorem Tjutinem se trvale usadil v prvním týmu. To již byl v obraně další výrazný člen dnešního týmu, Marc Staal. Ten začínal sezónu ve třetím páru po boku zkušeného Paula Mary či Jasona Strudwicka, kde sbíral zkušenosti a konec sezóny a play off již strávil v prvním obranném páru po boku Michala Rozsívala. Tuto sezónu se od začátku začal prosazovat centr Brandon Dubinsky, který se ze čtvrté formace přes třetí dostal až do té první po bok Jaromíra Jágra a Martina Straky.

Zlomovou sezónu (2008-09) prožil Ryan Callahan, tým už bez Jágra sice tápal v ofenzivě, ale mladý Američan našel společnou řeč s Drurym a Gomezem a po jejich boku vstřelil 22 branek a získal 40 bodů. K prvnímu zápasu v NHL nastoupil mladý Rus Artem Anisimov.

Loňská sezona pak znamenala překvapivou premiéru pro devatenáctiletého Michaela Del Zotta, který skvěle řídil přesilové hry po boku Mariána Gáboríka a ačkoli mu prostřední část sezóny nevyšla, lze brát jeho bodový příspěvek jako velké pozitivum. První celou sezónu odehrál také Anisimov a rozhodně nezklamal. Posledním z mladíků, kdo se objevil v týmu, pak byl Matt Girloy.

Letos si premiéru odbyl Derek Stepan a vetší porci zápasů dostává Mike Sauer. Přičichnout k velké soutěži dostal také Jevgenij Gračev, ale tady si budeme muset počkat, zda tento přechod zvládne podobně jako řada dalších v našem systému.
Autor: mess | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář


Partneři serveru:
| Evidence tiketů | Nadměrné oblečení | MVP Baseball 2005 | MLB CZ.com |
| Převodník měn | Převodník kurzů | Kalkulátor arbitráží a surebetů |

©2000-2018 redakce, webdesign by Radek Krejsa
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.

Verze webu: klasická / mobilní