Vancouver si z MSG odnáša extra bod po úspešných nájazdoch

Fanúšikovia sa po dokonalom obrate s mestskými rivalmi z Long Islandu tešili na ďalšiu veľkú noc, tentokrát už na domácej pôde Madison Square Garden. Jazdci boli odhodlaní pokračovať v stíhacej jazde za prvým miestom v Metropolitnej divízií po šnúre 4 víťazstiev na ľade súperov. Prvá tretina nasvedčovala ľahkému zisku 2 bodov, ale nakoniec z toho bol len polovičný zisk. Vancouver, ktorý 7 rokov trénoval súčasný tréner Jazdcov Alain Vigneault, bol v druhej a tretej tretine vyrovnaným súperom domácim hokejistom. Blueshirts ešte 2 minúty pred koncom viedli 4-3, ale Henrik Sedin poslal zápas do predĺženia. Rozhodnutie extra 5-minútovka nepriniesla a v nájazdoch boli úspešní len obaja hosťujúci hráči, čo prihralo druhý bod do tabuľky Kosatkám.
Prvé minúty zápasu priniesli viac bojovnosti, než striel. Teda aspoň z domácej strany. Hostia mali oveľa presnejšiu mušku, čo sa týkalo streľby na bránu súpera a na strely po prvých minútach viedli 4-0. Prvú strelu na Ryana Millera vyslal jeho menovec J.T. Miller a o chvíľu neskôr mohol skóre otvoriť kapitán Ryan McDonagh, ale hosťujúci brankár si udržal čisté konto.

Počas prvej komerčnej prestávky sa v Madison Square Garden premietalo video „We salute you“ na počesť Alaina Vigneaulta a jeho 500. víťazstva v trénerskej kariére, ktoré dosiahol v zápase proti Arizone. Domáceho trénera o pár minút potešili aj jeho zverenci. Girardiho strelu Miller ešte vyrazil, ale na pokus Dereka Stepana z medzikružia už bol prikrátky. Na Stepanov jedenásty gól sezóny si pripísal asistenciu Martin St. Louis. Zdá sa, že spolupráca týchto dvoch začína konečne fungovať.

Jazdci prestrieľali svojho súpera v posledných 17 minútach a pätnástich sekundách Vancouver 14-1, ale nič im to nepomohlo v úvode druhej tretiny, keď sa skóre zrovnalo. Obrana Rangers zabudla na striedajúceho Shawna Matthiasa a ten si vychutnal bezmocného Cama Talbota.

O pár sekúnd si mohli domáci vziať späť stratené vedenie, ale to by musel mať Lee Stempniak šikovnejšie ruky. Zrejme ho prekvapilo, že sa po skvelom napádaní Dominika Moora náhle ocitol osamotený pred Millerom a jeho blafák nebol dostatočne prevedený na prekonanie bývalého brankára Buffala.

Jazdcom sa podarilo dostať opäť do vedenia na začiatku druhej polovice stretnutia. Derick Brassard získal puk v strednom pásme, skvele našiel rozbehnutého Ricka Nasha a kanonier domácich nemal problém jeho typickým spôsobom streliť už 36. gól sezóny. Vedenia však vydržalo ani nie 3 minúty. Jazdci prepadli v útočnom pásme a v prieniku 2 na 1 si zakončenie vychutnal 19-ročný talent Vancouveru Bo Horvat.

*galerie titulek="Galerie" zarovnani=vlevo obrazky=6700,6701,6702,6703,6704,6705,6706*

Vancouver v druhej tretine zlepšil svoju hru; hosťujúci hokejisti vytvárali väčší tlak na domácich hráčov v ich vlastnej tretine a zaslúžene zrovnali skóre. Navyše, neškodnosť Blueshirt počas presilových hier pokračovala aj v druhej početnej výhode v zápase a do tretej tretiny sa tak vstupovalo za vyrovnaného stavu 2-2.

Alexander Burrows zostal verný svojej povesti agenta provokatéra. Najprv si s ním v 2. tretine zaboxoval Mats Zuccarello a na začiatku tej tretej Chris Kreider. Tentokrát však Burrows schytal slušnú nakladačku a extra 2 minúty za krosček. Rangers sa ocitli v ďalšej presilovke, ktorá sa narozdiel od tých predchádzajúcich dvoch viac podobala na výhodu o jedného muža. Skóre sa však nemenilo. Naopak, presilovú hru si zahral Vancouver po zbytočnom útočnom faule Kevina Haysa. Jazdci sa môžu od svojho súpera učiť ako sa hrajú presilové hry. Talbot po veľkom tlaku a dlhému odolávaniu nakoniec kapituloval po bezprostrednom teči Henrika Sedina.

Následne sa diali veľké veci. Mužom činu sa najprv stal prebudený Martin St. Louis. Nabral rýchlosť a takzvaným teplomerom prekonal Millera a zrovnal skóre opäť na 3-3. Kanadský veterán má v posledných troch zápasoch bilanciu 2+3. O 19 sekúnd boli domáci hokejisti znovu na koni a to vďaka šikovnému gólu Carla Hagelina. Švédsky útočník sa počas tohto gólového momentu ocitol vo štvrtej formácií namiesto Lee Stempniaka.

Jazdci sa zrazu prebudili a ožili aj spiaci diváci v MSG. Schladiť ich mohol kiks Cama Talbota, ktorý sa pokúšal na bránkovej čiare zachraňovať Marc Staal. Videorozhodca nakoniec nepriehľadnú situáciu vyriešil k spokojnosti domácich fanúšikov. Hostia sa však bodov tak jednoducho vzdať nemienili. V útočnom pásme si dokázali vytvoriť priestor a neraz nebezpečne ohrozovali Talbota. Niekoľkými šancami sa blysol aj bývalý Ranger Derek Dorsett. Ani Ryan Miller sa však rozhodne vo svojej svätyni nenudil. Hra sa v tejto časti zápasu prelievala z jednej strany na druhú. V 56. minúte zahájili hostia dvojminútový tlak, Jazdci nestihli vystriedať a Henrik Sedin poslal rovné dve minúty pred koncom tretej tretiny zápas do predĺženia svojim štrnástym dvojgólovým večerom v NHL.

V predĺžení mohli rozhodnúť oba celky. Minútu pred koncom sa v úniku ocitla dvojica Brassard – St. Louis, ale druhý menovaný nedokázal puk usmerniť za chrbát Ryana Millera. O zisku druhého bodu museli rozhodnúť samostatné nájazdy. Kým domáci hráči Zuccarello a Stepan zvolili pomalé zakončenie, hosťujúci hráči Burrows a český útočník Radim Vrbata sa s pukom nemaznali a premenili oba svoje pokusy. Jazdci tak podľahli Vancouveru v dobre rozbehnutom zápase 4-5 po samostatných nájazdoch a už zajtra ich znovu na domácom ľade v back-to-back zápase čaká slabučké Buffalo.