Fantastický Lundqvist a štvrtá lajna udržali druhú priečku v Metropolitnej divízií

V Madison Square Garden sa predstavili dvaja úhlavní nepriatelia, divízni rivali a tabuľkoví susedia z Metropolitnej divízie. Philadelphia v prostredí, v ktorom nedokázala vyhrať od 20. februára 2011 narazila na nepriestrelnú stenu menom Henrik Lundqvist. Švédsky brankár zastavil 30 striel a aj napriek tomu, že v závere inkasoval gól z hokejky Jakuba Voráčka, bol vyhlásený za prvú hviezdu stretnutia. Skvelý zápas odohrala taktiež štvrtá formácia v zložení Brian BoyleDominic MooreDerek Dorsett, ktorá sa postarala o dva presné zásahy. Ten víťazný si pripísal obranca Ryan McDonagh, o ktorý by mal podľa trénera Alaina Vigneaulta patriť medzi kandidátov na Norrisovú trofej pre najlepšieho beka ligy.
Po zoznamovacích prvých minútach na seba prvá šarvátka nenechala dlho čakať. Najvylučovanejší hráč NHL Zac Rinaldo nedovoleným spôsobom poslal do domácej brány Raphaela Diaza a Rangers dostali do vienka prvú presilovú hru. Tá však domácich fanúšikov vôbec nepozdvihla na duchu. Naopak, Flyers potvrdili fakt, že v oslabeniach patria medzi najnebezpečnejšie tímy celej NHL.

Aj keď sa Jazdcom nepodarilo presadiť v presilovke, na gól dlho nečakali. Štvrtá lajna, ktorá od začiatku patrila medzi najaktívnejšie, využila chybu Masona na vstrelenie dôležitého prvé gólu zápasu. Steve Mason rozohral popri mantinely, ale skúsený Kimmo Timonen puk nezachytil. To však neplatilo v prípade Briana Boyle, ktorý ho okamžite poslal pred bránu Derekovi Dorsettovi. Zlý muž v drese domácich na nič nečakal a pekným backhandom prekonal Masona.

Najlepším hráčom Rangers v prvej tretine bol jednoznačne brankár Henrik Lundqvist. Najmä v jej druhej polovici, keď boli hostia oveľa nebezpečnejší. Lundqvistové čisté konto vážne ohrozili predovšetkým Adam Hall a obranca Mark Streit, ktorí sa k strelám dostali po vyhratom buly spoluhráčov. Strieborný medailista zo Zimných Olympijských hier v Soči vynikal aj počas prvej presilovej hry Letcov, keď na trestnej lavici za útočný faul pykal J. T. Miller. Jeden z najväčších rivalov Rangers odohral takmer celú presilovku v útočnom pásme a na domáci celok vytvárali drvivý tlak. Do šatní sa však odchádzalo za stavu 1:0 v prospech Jazdcov, ktorí ale v počte striel zaostávali za súperom výrazne 6-15. Dokonca, polovica z nej patrila obrancom. Dve si pripísal Marc Staal a jednu Raphael Diaz.

Perfektné striedanie odohrala v 25. minúte štvrtá formácia. Usadili sa v pásme a nakoniec z toho bola žrď Dana Girardiho, ktorý opečiatkoval pravú tyč Masonovej brány. O minútu cinkali žŕdky znovu, ale už s gólovou radosťou. Ryan McDonagh zachytil puk na modrej čiare, nádherne ho potiahol až pred Masona a jeho švih pod hornú tyč znamenal náskok 2-0. Pre dvadsaťštyriročného obrancu to bol štrnásty gól v sezóne, čím zvýšil svoju bodovú bilanciu z posledných piatich zápasov na 6 bodov (3+3).

*galerie titulek="Galerie" zarovnani=vlevo obrazky=5868,5869,5870,5871,5872,5873,5874,5875*

Philadelphiu akoby druhý gól zaskočil. Pred presným zásahom McDonagha mali viacero príležitostí na vyrovnanie. Svoje mohol zohrať aj strata kľúčového obrancu Kimma Timonen. Fínsky obranca v priebehu druhej tretiny odišiel krivkajúc do kabíny. Letci tak museli dohrávať stretnutie len s piatimi bekmi.

Zvonkohra v druhej tretine pokračovala. V tomto prípade bol pečiatkárom Diaz, ale Steve Mason mal svoje žrde postavené na správnom mieste. Švajčiarsky obranca so španielskymi koreňmi bol v dnešnom zápase presunutý z pravej strany na ľavú. Kevin Klein sa presunul na Diazovu pozíciu v pravo. V prípade druhého menovaného sa zdá, že mu vyhovujú obe pozície, aj keď ľavá strana mu prináša väčšie ofenzívne chúťky.

Henrik Lunqvist bol určite nočnou morou Adama Halla. V prvej tretine mu chytil čistý gól a podobne vypiekol s hosťujúcim útočníkom aj päť minút pred koncom tej druhej. Kráľ New Yorku pokračoval vo svojom gala predstavení, keď si na svoje konto pripísal po 15-tich strelách z prvej tretiny ďalších 10 úspešných zásahov. Mason na opačnej strane čelil 17-tim strelám a z 23 pokusov až 11 patrilo obrancom a štvrtej lajne, ktorá bola jednoznačne najlepšou na strane Rangers.

V záverečnej tretine to bol opäť súboj Lundqvist verzus Philadelphia. Definitívny odpor hostí však zlomil v 48. minúte Dominic Moore. K šiestemu gólu v sezóne mu výrazne pomohla i pani šťastena. Jeho teč strely Kevina Kleina prešiel pomedzi betóny Steva Masona a pomaličky sa dokĺzal až za bránkovú čiaru.

Hráči Flyers si nakoniec našli cestu ako prekonať skvele chytajúceho Henrika Lundqvista. Tridsať sekúnd pred koncom presilovej hry Rangers fauloval Marc Staal a Jakub Voráček následne od modrej čiary parádnou strelou prekonal miláčika domáceho publika. Pre českého útočníka to bol 100. gól v NHL. Lundqvista od šiesteho čistého konta v sezóne delila minúta a 53 sekúnd.

Hostia to v závere ešte skúsili bez brankára, ale ďalšie prekonanie brankárskej jednotky Rangers už neprišlo. Naopak, v závere sa nechutným seknutím McDonagha prezentoval ďalší zlý muž Flyers Wayne Simmonds. Následne sa ešte Scott Hartnell snažil vyprovokovať Girardiho, ale ten si svoje emócie udržal. Simmonds pri odchode z ľadovej plochy ešte stihol počastovať nevyberanými slovami domácich fanúšikov. Jazdci si pripísali piate víťazstvo v rade a predovšetkým získali dôležité body v boji o druhú priečku v Metropolitnej divízií o ktorú sa naťahujú práve s Philadelphiou. Rangers majú na svojho úhlavného rivala a potenciálneho súpera v play-off náskok 3 bodov, ale Flyers majú k dobru dva zápasy. Ďalší duel čaká hráčov z Manhattanu v piatok, kedy sa predstavia na ľade Calgary Flames.

Platnost uložené stránky vyprší: 19. 4. 2024 00:21:32