Máme šanci vyhrát spoustu zápasů. To je vzrušující, řekl Lundqvist v Torontu

Gólman Henrik Lundqvist, jenž brzy vstoupí do své jedenácté sezony v dresu Rangers, patřil do skupiny hráčů, kteří se tento týden, konkrétně v úterý a ve středu, zúčastnili v Torontu Player Media Tour. Jednalo se o mediální promo akci k nadcházejícímu ročníku NHL a také ke Světovému poháru, který se bude hrát v příštím roce. Lundqvist, s nímž byl v Kanadě také Ryan McDonagh, se během Player Media Tour pro server nhl.com rozpovídal o Světovém poháru, o Jezdcích, o svém zranění a také o své přezdívce.

Jsme v Torontu, kde se teď hodně mluví o Světovém poháru. Začněme tedy tímto tématem.
Co pro vás znamená, že s největší pravděpodobností budete mít další šanci hrát za Švédsko na velkém turnaji a tady v Torontu, které je považované za hlavní město hokeje?

Jsem nadšený. Myslím, že to bude skvělý turnaj. Kdykoli hrajete za svou zemi, je to velmi zvláštní pocit. Nevím ale samozřejmě, jaké to bude třeba ve srovnání s olympiádou. Uvidíme. Každopádně takhle to pro mě začalo – sledováním národního týmu. Je vždy velmi zvláštní si ten dres obléknout. Pokaždé, když to uděláte, jste velmi hrdý. Velkou věcí je, že budete hrát proti těm nejlepším hráčům, něco jako na olympiádě. Těším se na to.


Rangers jsou tak blízko. V roce 2014 došli do finále Stanley Cupu, v předchozí sezoně do finále konference. Jdete do následujícího ročníku ve svých třiatřiceti letech s obavami, že se pro vás zavírá to pomyslné okno se šancí na triumf, i když jste tak blízko? A cítíte kvůli tomu nějaký tlak?

Ne. Já jsem jen nadšený, že máme tým, který o to může bojovat. Je to cíl už několik let, ale museli jsme projít dlouhou cestu, než jsme dosáhli této úrovně. Nyní cítím, že máme tým, který může zvítězit. Pokud budeme hrát určitým způsobem, na vrcholu našich schopností, máme šanci vyhrát spoustu zápasů. To je vzrušující. Snažím se na to dívat spíš takhle, než na jakési zavírání okna, protože kdo ví, jak dlouho můžeme ty šance držet, jak dlouho můžeme držet pohromadě tuhle partu? Je jen teď a tady. A jádro týmu je stále tady.


V minulé sezoně vás potkalo děsivé zranění, kdy jste si poranil cévy v oblasti krku. Pokud byste hrál, hrozila vám mozková příhoda. Co jste si po této události uvědomil, co jste změnil?

Z hlediska bezpečnosti se toho příliš nezměnilo. Věci se prostě stávají. Ale uvědomil jsem si, jak moc miluji hokej. Je těžké nebýt součástí toho všeho po dobu dvou měsíců. Nikdy předtím jsem to nezažil. Byl to pocit, jaký máte třeba během výluky, kdy moc chcete hrát, ale nemůžete. Akorát že při výluce je každý ve stejné situaci. Teď to bylo těžší, protože chcete být součástí týmu, chcete hrát. Všechno kolem hokeje je zábavné – cestování, setkávání s lidmi. Je to všechno velká část života, což si uvědomíte, když to nemáte.


Jste v New Yorku deset let a chystáte se na jedenáctou sezonu s Rangers. Zkuste srovnat sebe dnes a před těmi deseti lety. Nakolik jste se změnil?

Nevím, jak moc jsem se změnil. Je ale jasné, že můj život se hodně změnil. Doufejme, že jsem o něco chytřejší. Mám dvě děti. Myslím, že máte lepší pochopení pro spoustu věcí, než když vám bylo třeba třiadvacet. Snažím se si to maximálně užít, protože vím, že to nebude trvat věčně. Když jste mladší, většinou se jen soustředíte na další úroveň a zapomínáte si to užívat.


Užíváte si teď zápasy víc než před těmi deseti lety?

V posledních několika letech jsem se opravdu snažil přijmout fakt, že jsem měl štěstí mít tuto příležitost. Vidím spoustu dobrých hráčů, kteří velmi tvrdě pracují, ale nedostanou takovou šanci. Měl jsem kolem sebe lidi, kteří mi dali šanci hrát, a já si toho cením. Snažím se dělat to nejlepší, tlačit sám sebe správným směrem.


Když se léto chýlí ke konci, těšíte se zpět do New Yorku nejen kvůli hokeji, ale také kvůli atmosféře města?

Určitě. Je super mít pauzu, jet domů do Švédska. Je to úplně jiný život, pomalý životní styl. Vidíte svou rodinu, své přátele. Je to opravdu uvolňující. Ale pak přijde srpen a vy začínáte každý den bruslit a cítíte, že nová sezona je za rohem. To město vám začne chybět. Je to dobré načasování. Vrátit se zpět koncem srpna. New York je úžasný. Podzim přichází. Je prostě vzrušující být zpátky, vidět kluky, připravovat se na novou sezonu.


Co je nejlepší na hraní v New Yorku?

Nevím, jestli se dá říct jen jedna věc. Myslím, že spojení všeho dobrého a zajímavého to dělá nesmírně speciálním. Hrajete za tým z Original Six. Hrajete za organizaci, která dělá pro hráče vše, takže máme možnost dělat svou práci co nejlépe. Město. Hraní v Madison Square Garden. Když spojíte všechny tyhle záležitosti, je to velmi speciální. Mám to štěstí, že mohu celou dobu hrát v New Yorku. Slyším hráče z různých týmů, jak po příjezdu říkají: Wow. Tohle je opravdu zvláštní místo. Díky tomu se cítíte opravdu dobře tam, kde hrajete. Měl jsem velké štěstí, protože to bylo mimo moji kontrolu. Vybrali si mě.


Takže se vám líbí nosit v New Yorku korunu? Říkají vám King Henrik.

Je to legrační přezdívka, která mi zůstala. Snažím se lidem vysvětlit, že je to hlavně kvůli mému křestnímu jménu, než kvůli něčemu jinému. Kdybych se jmenoval Andres, nemyslím si, že bych byl King Andres. Henrik je staré královské jméno, což to všechno odstartovalo. Je to legrační, když to na mě lidé pokřikují na ulici, když procházím kolem.

Platnost uložené stránky vyprší: 3. 8. 2020 19:48:05