Marek Hrivík pro newyorkrangers.cz: Cíl je jasný. Mít co nejlepší kemp a ukázat se

Marek Hrivík má před sebou možná nejdůležitější dny svého života. Slovenský útočník se právě chystá na svůj vůbec první tréninkový kemp v kariéře. A hned to bude stát za to. Své umění bude totiž moci předvést v přípravě slavných New York Rangers. Podle mnohých expertů má dvaadvacetiletý forvard velkou šanci se v prvním týmu organizace z Big Apple udržet a v příští sezoně nastupovat v jednom týmu s Lundqvistem a spol. Hrivík se už jednou ocitl opravdu blízko prestižní NHL, a to letos v lednu před zahájením zkrácené sezony. Tehdy ovšem všechno zhatil otřes mozku. Teď sympatický rodák z Čadce hlásí, že je zdravotně v pořádku a připravený zabojovat o místo na hokejovém výslunní. Přinášíme vám exkluzivní rozhovor, který Hrivík poskytl našemu webu.
Když Marek Hrivík vypráví o uplynulých dvanácti měsících, člověk by si pomyslel, že to snad ani není pravda. V létě se schylovalo k výluce v NHL, a tak se těšil na kemp Connectitut Whale, farmy Rangers, kam přišel jen pár měsíců předtím ze soutěže QMJHL. Měl důvod být natěšený. Ke Connecticutu se připojil před play off sezony 2011/2012, ve kterém podával skvělé výkony. Za ně si od Rangers vysloužil tříletou smlouvu. Kemp Velryb se blížil, ale Hrivík najednou musel mezi marody. Utrpěl otřes mozku. Po uzdravení následoval pomalý rozjezd. Každým zápasem se ale zlepšoval a najednou patřil k tahounům farmářského celku z Hartfordu. Na začátku ledna oznámili vrcholní představitelé NHL, že sezonu přeci jen zachrání a že mančafty mohou chystat přípravné kempy. Všem bylo jasné, že Hrivík nesmí na seznamu Johna Tortorelly chybět, že musí dostat pozvánku. Jenže Hrivík v utkání hraném jen den před koncem výluky opustil led předčasně. Z následného vyšetření vyplynulo, že má stejný problém jako v létě – otřes mozku. Tím pravděpodobně přišel o nakouknutí do National Hockey League. Nyní má jedinečnou příležitost si všechno vynahradit. A Hrivík to dobře ví. Proto nic neponechává náhodě. Jakmile se začali hráči Rangers scházet na dobrovolných trénincích, připojil se k nim, aby mohl co nejvíce pochytit od opravdových hvězd.


Máme před sebou kemp Rangers a začátek sezony. Jaké máš cíle? Předpokládám, že se chceš probojovat do prvního týmu.

Ciele sú samozrejme mať čo najlepší kemp a ukázať sa. Je to však zároveň môj prvý kemp, takže som sám veľmi zvedavý, ako to bude všetko prebiehať.


Připojil ses k Whale jako nedraftovaný volný hráč na konci sezony 2011/2012. Rangers s tebou následně podepsali smlouvu, protože jsi předváděl skvělé výkony. Už ses těšil na kemp Velryb, ale zastavil tě otřes mozku. V minulé sezoně jsi utrpěl další otřes mozku, a to jen den předtím, než byl oznámen konec výluky. Rangers tě chtěli pozvat do tréninkového kempu, ale kvůli této události z toho sešlo. Jak ses tehdy cítil?

Samozrejme, dúfal som, že sa dám čoskoro dokopy. Mal som tú možnosť pripojiť sa k nim, keby som sa počas prvého týždňa uzdravil. Žiaľ, nestalo sa.


Nepřipadáš si jako velký smolař?

Ako smoliar si určite nepripadám. Na svete sú ľudia s oveľa väčšími problémami, ako je otras mozgu. Takže si skôr pripadám, že som mal v živote zatiaľ šťastie.


Otřes mozku je pro hokejisty strašákem. Ty jsi jich měl už víc. Který byl ze zdravotního hlediska nejhorší a nejdelší? Co se vůbec s tebou děje, když tě takové zranění potká?

Tak moje otrasy našťastie neboli nejako obzvlášť záväzné, že by som stratil vedomie alebo si niečo nepamätal, akurát sa mi len motala hlava a pobolievala ma.


Jak jsi na tom po zdravotní stránce nyní?

Teraz som na tom zdravotne v poriadku. Tak dúfam, že to vydrží.


V minulých zhruba dvou třech týdnech hráči Rangers téměř denně bruslí v tréninkovém centru a ty jsi jedním z nich. Je tohle dobrovolné scházení běžné i v jiných týmech, nebo jsou Rangers v tomhle ohledu rarita?

To vôbec netuším, či sa aj v iných kluboch takto korčuľuje.


Co podle tebe přinese Alain Vigneault? Bude se hra hodně lišit od té, kterou po hráčích požadoval Tortorella?

Celý čas, čo som v Amerike alebo Kanade, som na East Coast a veľa zápasov Vancouveru som nevidel, takže sa mi to ťažko hodnotí.


Jaký vůbec byl John Tortorella, když si s ním přišel do styku? Jak na tebe působil?

Do styku som s ním prišiel len raz a bolo to zaujímavé stretnutie. Samozrejme v dobrom.


Snad každý fanoušek Rangers má rád Henrika Lundqvista. Jaký je na ledě i mimo něj?

Henrik je obrovský profesionál, každý jeden puk, či už nepodstatný alebo podstatný, dohráva a je mu len veľmi ťažké dať gól. Mimo ľadu je to samozrejme super chlap, na nič sa nehrá.


A co jiní hráči? Kdo je třeba velký srandista, kdo je spíše uzavřený do sebe?

Zatiaľ som nemal veľa možností bližšie spoznať chalanov.


Zejména mladí hokejisté si život v New York City dokážou pořádně užít. Taky už jsi stihnul poznat tohle velkoměsto blíže?

Trošku sme teraz s kamarátmi chodili popozerať sa von, ale zatiaľ sa sústredím predovšetkým na trénovanie, keďže každé ráno skoro vstávam a šoférujem vyše hodiny na tréning.


Bydlí někteří hráči z farmy přímo v NYC nebo je praktičtější žít přímo v Connecticutu? Kde bydlíš ty?

Pochybujem, že by si niekto z AHL mohol dovoliť bývať v New Yorku. Samozrejme, že všetci sú v Hartforde, kde som býval minulý rok aj ja.


Na farmě ses potkal s J.T. Millerem a Chrisem Kreiderem. Jací jsou? Co je jejich silná stránka? Kdo z nich dvou je podle tebe lepší?

Obidvaja sú veľmi dobrí hráči a sú podľa mňa zhruba na tej istej úrovni.


Connecticut Whale se přejmenoval na Hartford Wolf Pack. Co se ti líbí víc: zelenomodrá velryba, nebo modrostříbrný vlk?

Tak som celkom rád, že sa to vrátilo ku Wolfpack, lebo tá kombinácia Whale nebola príliš vydarená.

Celá redakce přeje Marku Hrivíkovi hodně štěstí a hlavně zdraví. Věříme, že se v sestavě Rangers v příští sezoně objeví.

Platnost uložené stránky vyprší: 12. 7. 2020 17:41:23