Píšu o Rangers z Manhattanu. Nespím, aneb Mišón poskytl rozhovor týdeníku 5+2 dny

Minulý čtvrtek se na sportovní publicistické stránce týdeníku 5+2 dny v celém Ústeckém kraji objevil rozhovor s dlouholetým členem redakce tohoto webu Mišónem. Dvacetiletý rodák z Děčína odpovídal zejména na otázky týkající se newyorkrangers.cz. A aby toho nebylo málo, interview s ním vedla Monika Gordíková, naše další redaktorka, jež se zaměřuje především na preview. Níže přinášíme přepis celého rozhovoru i jeho podobu v novinách. Před několika jste ho mohli zaznamenat i našem Facebooku. Pokud budete mít jakékoli dotazy, neváhejte, a sdělte nám je v diskusi. Rádi všem odpovíme.
Jezdci jsou pro Šimona Pilka drogou. Referuje o nich dalším fanouškům na česko-slovenském webu a to ho nesmírně baví.

Na internetu existuje celá řada stránek, které fungují jako české, či česko-slovenské, verze webů zahraničních sportovních klubů. Říká se jim fanouškovské. Jejich posláním je informovat našince o všem, co se v daném celku děje, aby nemusel hledat novinky na cizojazyčných serverech. Redaktory stránek jsou zpravidla fanoušci, co rádi píšou. Články dávají dohromady ve svém volném čase a jedinou odměnou za leckdy náročnou práci je pro ně výhra jejich favoritů. Takovým nadšencem je i Šimon Pilek z Děčína. Už pět let působí v redakci česko-slovenského webu New York Rangers, slavného týmu z NHL. Na adresu www.newyorkrangers.cz přispívá zejména reportážemi ze zápasů, aby jiní mohli ráno kliknout a pěkně v češtině si přečíst, jak utkání vypadalo. Během sezony toho tedy Šimon příliš nenaspí. Ale jemu to nevadí, Jezdce z Manhattanu miluje.


Aktuální sezonu NHL podstatně zkrátila výluka. To vás musely hodně svrbět prsty.
Kdyby šlo o zpoždění v řádu několika dní, pak by mě asi opravdu svrběly prsty. V případě zhruba čtvrt roku trvající výluky bych ale spíš použil termín "svrbění celého těla."Nejde ale jen o to, že nebylo co psát. Asi těžko bych mohl přispívat na stránky zabývající se jedním hokejovým klubem, kdybych sám nebyl jeho věrným fanouškem. Zápasy mi chyběly hlavně z pohledu fanouška.


Psaní pro fanouškovské weby je neplacená aktivita, která potřebuje hodně času. Proč to tedy děláte?
Naše stránky jsou mým velkým koníčkem, protože k žurnalistice jsem měl vždy celkem blízko. Můj vztah k psaní je hodně kladný a navíc je tu samozřejmě obrovská náklonnost k týmu. Rangers jsou moje droga a dalším fanouškům o nich referuji moc rád. To je celé.


Jak jste se dostal k psaní pro česko-slovenský web Jezdců?
Stránky jsem poprvé zaregistroval asi před osmi lety. Dlouho jsem byl řadovým čtenářem, ale před pěti lety jsem se v diskusním fóru dozvěděl, že by se do redakce hodila posila.


Specializujete se na zápasové reportáže. Znamená to tedy, že v sezoně téměř vůbec nespíte?
Je pravda, že jsem časově dost vytížený jak během dne, tak kvůli sledování NHL i v noci, ale naštěstí jsem člověk, který nepotřebuje spát hodně hodin. A na zápasy bych se díval, i kdybych nepsal reportáž. Zase je to hlavně o tom, že člověk je fanouškem.


Já jsem taky velký fanoušek, ale na zápasy nekoukám, protože druhý den bych byla nepoužitelná. Neříkejte mi, že se na vás neprojevuje únava. Že jste třeba ještě někde neusnul.
Unavený jsem dost pravidelně, a to hlavně na jaře, když mám za sebou celosezónní ponocování. Usnout už se mi podařilo dvakrát, pokaždé ve škole. Jednou jsem měl štěstí a probudil mne zvonek na konci hodiny, podruhé to tak šťastný konec nemělo. Když už na sobě pociťuji velký spánkový deficit, vždy si najdu čas a dospím ho.


Zmínil jste, že k žurnalistice jste měl vždy velmi blízko. Znamená to tedy, že se novinařinou neživíte?
Ještě studuji, prvním rokem na filozofické fakultě ústecké univerzity. Ale nevadilo by mi, kdybych jednou mohl pracovat jako novinář.


Do kdy si myslíte, že budete moci na stránky přispívat? Půjde to i při zaměstnání?
Studium vysoké školy je naštěstí flexibilní, takže se na stránky dá najít čas. Ale jak to bude v budoucnu, to se těžko předpovídá.


Rangers vešli do povědomí fanoušků v České republice hlavně v době, kdy za ně hrál Jaromír Jágr. Jak je to s jejich fanouškovskou základnou u nás a na Slovensku nyní?
Je to tak. Za dob Jágra zaznamenávala počítadla na našem webu nejvyšší čísla, co se týče čtenosti článků i návštěvnosti celkově. Rozhodně se ale nedá říct, že by po jeho odchodu nastal masivní odliv fanoušků. V posledních čtyřech letech se zvýšil hlavně počet slovenských příznivců, protože za Rangers nyní hraje Marián Gáborík, jeden z nejlepších slovenských útočníků současnosti.


Už jste měl možnost vidět Rangers na vlastní oči?
Dokonce dvakrát. Poprvé v říjnu 2008, když v Praze zahajovali základní část NHL zápasem proti Tampě. A pak v září 2011. To tu pro změnu sehráli exhibiční přátelské utkání se Spartou. Tehdy se mi splnil můj dlouholetý sen. Den před zápasem se Spartou totiž Jezdci měli otevřený trénink, po kterém jsem měl možnost hráče potkat, požádat je o podpisy, fotografie a prohodit s nimi pár vět.


Kdo je váš nejoblíbenější Ranger?
Mám dva velké oblíbence. Brankáře Henrika Lundqvista a kapitána Ryana Callahana. *galerie zarovnani=dolu obrazky=4727,4728,4729,4730*

Platnost uložené stránky vyprší: 14. 7. 2020 22:43:38