Lundqvist: Charlise je teď na prvním místě

Gólman Henrik Lundqvist poskytl před pár dny rozhovor známému švédskému deníku Aftonbladet. V rozsáhlém interview přišlo na řadu spoustu témat, zejména však narození potomka, Stanley Cup a hrozba výluky. Dcerka Charlise se postarala o to, aby King Henrik vklouzl do úplně nové kapitoly svého života. Léta se nejlepší útočníci NHL snaží sympatického Švéda vykolejit a překonat, až malinká princezna ale dokázala, aby se Lundqvist cítil tak trochu nesvůj a nervózní.
Manželka Therese přivedla Charlise na svět před šesti týdny. Život brankářské ikony se rázem obrátil vzhůru nohama. „Po prvních dnech jsem byl vyčerpaný a přemýšlel: Jak tohle půjde dál? Ale člověk si zvykne,“ řekl v obsáhlém rozhovoru pro Aftonbladet se širokým úsměvem na rtech Henrik Lundqvist. Mluvil o novém životě, Vezinově trofeji a šanci, že si během možné výluky zahraje za Frölundu.

Lundqvist má za sebou skvělý rok. S Rangers se před sezonou objevil v Evropě, kde sehrál zápas proti mateřské Frölundě. Stal se hvězdou dokumentu televize HBO k utkání pod širým nebem. V něm byl před téměř padesáti tisíci diváky znovu nejdůležitější postavou Jezdců. Mohutně pomáhal svému týmu, až do finále Východní konference. A po tom všem si konečně došel pro Vezina Trophy – ocenění pro nejlepšího gólmana sezony. „Jo, byla to skutečně zvláštní sezona. Hokej pro mne nikdy nebyl větší zábavou,“ uvedl třicetiletý miláček fanoušků, když se v New Yorku setkal s redaktorem zmíněného média. Letos poprvé tráví v Big Apple celé léto.


To nejlepší ale bylo teprve před vámi. Když už se na cenu usadil nějaký prach, narodila se vám dcera…
Je to cool a vzrušující. Váš život se změní a bude jiný. Ale je to jiné ještě víc než jsem očekával. Musíte změnit váš každodenní život. Předtím jsem byl velmi spontánní, teď musím se svým časem zacházet jinak.


Byl jste citově ohromen?
Bude to silnější a silnější. Jako chlap nemáte s dítětem stejné pouto jako matka. A dá se říct, že první měsíc to nebylo bůhvíjaké. Ne vždycky vám opětuje pohled, někdy se podívá tak zvláštně. Asi jako já v kabině po prohře. Ale teď už je to jiné. Usměje se na vás a je to tak vtipné a zábavné. Čím více času s ní trávím, tím je všechno silnější.


Jak jste se po porodu vyspal?
No, není to nijak dobré. (smích) Ona je tak milá, ale je to samozřejmě miminko. Takže po několika dnech jsem byl vyčerpaný a přemýšlel: Jak tohle půjde dál? Jsem zvyklý spát deset hodin, jakmile jsem spal méně, byl jsem nevrlý. Ale je to proces a člověk si zvykne. Uvidíme, jak to bude v sezoně.


Když se hráč stane rodičem, říká, že najednou přemýšlí úplně jinak. Například, že rychleji zapomíná na prohry, když se vrátí domů a vidí potomka. To zní dobře, ne?
Jo, to jo. (smích) Bude zábavné sledovat, jak mě to bude ovlivňovat. Doufám, že budu lepším člověkem a Charlise mě naučí správně seřadit priority. Ať se vám to líbí nebo, když se vrátíte domů, musíte být jiný. Dříve jste mohl dát na první místo sebe, teď je ona hlavní prioritou.


Další hezká věc, které jste dosáhl, byl zisk Vezinovky. Taky to tolik znamenalo?
Jo, určitě. Získat tuhle cenu byl cíl a sen.


A teď ještě zbývá vyhrát Stanley Cup…
Ano, opravdu ho chci vyhrát. Byli jsme na správné cestě. Byla to pro nás dobrá sezona. I teď v létě jsme udělali dobré věci a jsme zase lepším týmem.


Hlavně jste získali Ricka Nashe. Už jste se s ním setkal?
Ano. Působí jako opravdu dobrý chlap a je nadšený, že je tady.


Teď je otázka, jestli ukáže své umění v příští sezoně. Je tu možnost stávky…
Ano, je to bohužel tak.


Sám jste se zúčastnil několika schůzek v New Yorku. Jak se to přihodilo?
Každý je zapojený a může se zúčastnit. Chceme mít aktualizace a vědět, co se děje. Máme naše názory. Je obtížné pochopit, jak se na celou věc dívají majitelé. Liga je v pohodě, příjmy rostou. Přesto se chtějí vrátit na úroveň roku 2004. Nemůžu to pochopit.


Bude-li výluka, přijede hrát za Frölundu?
Řekl jsem svému bratrovi, aby mne informoval o tom, co se děje doma. Uvidíme, jak se k tomu klub postaví. Pokud bych ale měl hrát ve Švédsku, pak jedině za Frölundu.

Platnost uložené stránky vyprší: 12. 7. 2020 18:29:53