Po výměně do Rangers jsem byl opravdu šťastný, svěřil se nadějný Fin Jyri Niemi

Nejlépe střílející zadák a zároveň kapitán finské reprezentace z posledního mistrovství světa do 20 let, Jyri Niemi, patří mezi nadějné Jezdce, kteří by v budoucnu mohli ještě vyztužit obranný val manhattanského celku. Sám 20letý Niemi má solidní předpoklady k tomu, aby se v příštích letech ukázal ve třetím obranném páru Rangers. Cesta do NHL však není jednoduchá a nese s sebou mnohé nástrahy. Přísně vyhlížející Fin se je v současnosti snaží překonat v AHL, kde hraje svůj první ročník mezi profesionály. V rozhovoru pro NewYorkRangers.cz hovořil Niemi nejen o svých hokejových začátcích, přednostech a úspěších.

Kdo tě přivedl k hokeji?
Byl to můj táta. Když jsem byl ještě hodně malý, chodívali jsme spolu bruslit a hrát na venkovní led.

Do zámoří jsi odcestoval krátce po svých 17. narozeninách. Jak těžký pro tebe byl tento přechod? Co ti pomohlo nejvíce?
Abych byl upřímný, myslel jsem, že si na severoamerický styl hokeje budu zvykat hůře. Nakonec to tak těžké nebylo. Velký podíl na tom má můj bývalý trenér v Saskatoonu, Lorne Molleken, který mi hodně pomohl a udělal ze mě lepšího hráče. Nejvíce mi pomohlo, že ve své herní strategii hodně využíval silných stránek mé hry.

Při All-Star Game CHL jsi vyhrál soutěž o nejtvrdší střelu, když jsi vypálil puk rychlostí 156 km/h. Trénuješ střelbu nějakým speciálním způsobem a považuješ ji za jednu ze svých největších hokejových předností?
Když jsem vyrůstal, hodně jsem piloval střelbu i v letní přestávce. To je asi nejpodstatnější důvod, proč pálím tak tvrdě. A ano, střelbu považuji za jednu ze svých největších předností.

Draftovali tě NY Islanders, ale v květnu tohoto roku jsi byl vyměněn do Rangers za šesté kolo draftu. Jaká byla tvá první reakce, když ses o tom dověděl, a jak vnímáš rivalitu mezi Rangers a Islanders?
Byl jsem opravdu šťastný. O klubu Rangers jsem dosud slyšel jen samé pozitivní věci, takže mi udělalo radost, že jsem se stal jeho součástí. Rivalita mezi oběma newyorskými kluby je určitě velká. Zažívám ji i v AHL, kde se střetáváme s Bridgeportem [farmářský tým NY Islanders, pozn. autora]. Můžu říct, že porážky z těchto zápasů přijímáme těžko.

Co bys popsal jako svůj nejlepší sportovní zážitek?
Byla to účast na dvou juniorských světových šampionátech v Kanadě. Ten druhý se hrál přímo v Saskatoonu, kde sídlí můj bývalý juniorský klub, takže tehdy to pro mě byl výjimečný zážitek.

Vzpomínáš si na nějaký trapný moment ve své hokejové kariéře?
Ne, teď mě opravdu žádný nenapadá.

V současnosti hraješ AHL. Jaké rozdíly vidíš mezi juniorskou a profesionální úrovní hokeje?
Hra v AHL je mnohem rychlejší než v juniorské WHL. Na profesionální úrovni se navíc setkávám se silnějšími a talentovanějšími hráči.

V červnu jsi podepsal tříletý kontrakt s Rangers. Čeho bys chtěl v několika příštích letech dosáhnout?
Mým snem je hrát NHL, takže dělám vše pro to, aby se mi tento sen splnil.

Platnost uložené stránky vyprší: 6. 4. 2020 06:22:56