Kappo Kakko budoucí hvězda klubu

Po dlouhých týdnech spekulování, koho vybere rival z New Yersey a kdo zbyde na klub z centra New Yorku, je konečně jasno. Jack Hughes je od dnešní noci „Ďáblem“ a modrý dres s nápisem „Rangers“ oblékl Kappo Kakko. Poprvé v historii vstupních draftů vybírali Jezdci z lepší než čtvrté pozice (Pavel Brendl, výběr získaný výměnou s Tampou Bay) a z celkově druhé pozice vybrali právě finského mladíka.

Finové v posledních letech měli v draftu vždy hráče, kteří se řadili ke špičce svých ročníků. Kakko je, ale ještě o stupínek výš. Během jednoho roku dokázal vyhrát v dresu „Suomi“ všechny šampionáty do 18, 20 let a před cca měsícem i tem pro dospělé. Ve všech výběrech patřil k základním kamenům týmu. Letos zaskočil mnohé na šampionátu dospělých a to nejen svou šikovností, ale zejména herní vyspělostí. Nastupoval ve všech klíčových situacích mimo oslabení. Konečné statistiky turnaje (10 zápasů 6+1) spíše skreslují celkový obrázek jeho hry, který byl opravdu výjimečný.

Ač teprve osmnáctiletý jeho fyzická vyspělost je na úrovni hráčů v nejlepších letech. Vyška 187 cm a váha 86 kg mu k tomu hodně pomáhá. Ve Finské nejvyšší soutěži letos předvedl nejlepší statistiky hráčů jeho věku. Ve 45 utkáních získal úctyhodných 38 bodů za 22 branek a 16 nahrávek. Co je nejzajímavější ohledně je jeho naprostá univerzálnost na útočných postech, kde nastupoval na všech postech s podobnými statistikami.

Jen pro dokreslení jeho unikátní sezóny Teemu Selane a třeba Sebastian AHO před draftem do NHL nejvyšší finskou soutěž vůbec nehrál. Zde jsou statistiky dalších v minulosti úspěšných Finů na draftu. Jesperi Koktaniemi 57 zápasů 10+19, Miko Rantanen 56 zápasů 9+19, Alexander Barkov 53 zápasů 21+27, Patrick Laine 46 zápasů 17+16. Ještě k tomu připodobnění posledních dvou jmenovaných. Kakoo je dle všech indicií stejně dobrý možná i lepší střelec než Laine a k tomu se výrazně blíží svou herní zodpovědností a tvorbou hry k levelu Barkova.

Teď k tom u jak hodnotí jeho schopnosti a dovednosti někteří ze skautů.

Velké silné křídlo se souborem hodně dovedností, skvělé vedení puku díky zručným rukám, má skvělé načasování pro střelu nebo uvolnění spoluhráčů.

-- Steve Kournianos (The draft analyst)

Kakko vypadá že nikam nespěchá, přesto díky skvělému čtení hry je vždy o krok napřed před ostatními. Své tělo využívá k dobrému krytí kotouče a hokejové IQ k chytré útočné hře. Umí hrát s pukem na malém prostoru.

-- Matyas Strozyk (ellite prospects)

Myslím, že je to nejlepší naděje z Finska od Barkova. Nemá žádné závažné nedostatky, je to zvíře, které je fyzicky a ohromné, když chrání puk. Díky pracovitosti je skvěle připraven.

-- Toni Rajamaki (Future Considerations)

A ještě pár citací od Jiřího Fishera:

Co Kakko předvádí na mistrovství světa proti vyspělým obráncům, kteří jsou silově dál než on, to je fakt mimořádné. Je úžasný při hře jeden na jednoho. Dokáže udělat stahovačky, pokud o puk přijde, ne vždy je z toho šance soupeře. Každopádně je unikátní, co si ve svém věku na ledě dovolí. V dnešním hokeji je tak těžké přejít soupeře jeden na jednoho! Vidíte, že křídla často střílejí přes hráče, ale Kakko si dokáže najít rychlost a přihrávku. Pak je pro beka hrozně obtížné kopírovat nebo vyrovnat jeho rychlost. Kakko je mrštný, silný na puku.

Zmiňuje i porovnání s Lainem: Právě v Laineho stopách teď trošku kráčí Kaapo Kakko.  Dokáže víc diktovat hru s pukem, Laine má možná o trošku lepší střelu.

Je celkem očekávaným krokem podpis nováčkovské smlouvy a začlenění do sestavy prvního týmu od říjnového zahájení soutěže.

Platnost uložené stránky vyprší: 18. 2. 2020 23:28:17