Mladíci ze systému v Evropě i za mořem

Jako každý rok i letos přináším přehled a informace o výkonech a zlepšení jednotlivých mladíků ze systému, kteří hráli v juniorských ligách, univerzitních soutěžích nebo působí v Evropě. Letos je jsou to 3 brankáři a 4 obránci a 6 útočníků. Pojďme postupně k jednotlivým hráčům.
Brankáři:

Igor Shesterkin působí v ruské KHL v dresu silného Petrohradu, kde letos ukazoval velmi dobré vyrovnané výkony po celou sezónu jako první brankář. Velmi dobře chytal i v národním týmu, kde se na přípravných turnajích pravidelně střídal s o rok mladším Iljou Sorokynem. Na Světovém šampionátu pak plnil roli třetího brankáře právcě za Sorokynem a Vasiljevskym z Tampy Bay. Pokud by byla možnost, jeho výkonost už je na úrovni HNL minimálně jako druhého brankáře, už by zřejmě kryl záda Henriku Lundqvistovi, jenže ho ještě dvě sezóny váže smlouva v Petrohradu.

Adam Huska udělal další postupný krok přechodem na univerzitu, kde zanechal ve své první sezóně v nabité konkurenci solidní dojem. O místo se dělil s druhým brankářem, ale chytal pravidelně v cca polovině utkání svého týmu. Letos by měl své výkony zase posunout, protože už zná univerzitní hokej. Po ukončení univerzity se dá předpokládat podpis smlouvy s Jezdci pokud, nezačne jeho rozvoj stagnovat.

Tyler Wall je v systému Jezdců jen jednu sezónu od loňského draftu. Přechod na univerzitu se mu zdařil, byť nebyl pravidelným prvním brankářem svého týmu, odchytal více než polovinu utkání a chytal ve vyřazovacích bojích, byl výraznou oporou svého týmu. Podobně jako u Husky je potřeba pokračovat v rozvoji.

Obránci:

Sean Day už podepsal nováčkovskou smlouvu, ač byl draftován v loňském draftu. Po přestupu do Windsoru (OHL) sice nebyl úplně nejvíc vytěžovaným obráncem, ale předvedl vcelku solidní sezónu, ve které stabilizoval zejména defenzivní stránku své hry. K úplné spokojenosti chyběla větší produktivita. Často nastupoval na pravé straně obrany a hrál přes ruku, ani to mu nedělalo větší potíže. Veliký výborně bruslící obránce nakonec vybojoval se svým týmem Memorial Cup. Ve vyřazovacích částech sezóna a finálovém turnaji Memoriál Cupu patřil k nejlepším obráncům svého týmu. Je otázkou, zda zůstane na pozici jednoho z klíčových obránců Windsoru v NHL, nebo zkusí profesionální hokej na farmě Jezdců.

Sergei Zborovsky předvedl velmi dobrou sezónu v Regině Pats ve WHL. Byl nejlepším hráčem celkově v bodování účasti na ledě při vstřelených a obdržených brankách. Letos zlepšil i produktivitu, kdy měl období cca 25 zápasů, kdy sbíral body úplně pravidelně. Trochu zklamal na Světovém šampionátu do 20ti let. Zborovsky je obránce s pravým držením hole, který není rozdílovým hráčem, ale zdá se, že by mohl být vhodným doplňkem fungující řady, který odvede spoustu černé defenzivní práce a nezkazí ani hru dopředu. Příští sezónu se bude seznamovat s hrou v AHL v záložním týmu Jezdců.

Tyler Nanne je v systému už relativně dlouho, tři sezóny od draftu. Bohužel pro něj odehrál v podstatě jen jednu sezónu, která se dala počítat kvůli zdravotním problémům. Ne očekává se jeho podpis smlouvy po ukončení kariéry na univerzitě.

Tarmo Reunanen hrál finskou druhou nejvyšší soutěž. Moc informací o něm není k dispozici. Dle statistik nijak nezářil. Jsou zde i ojedinělé zprávy skautů, že hraje slušně na puku a solidně brání. Bruslení je jeho silná stránka hry. Statistiky ukazují spíše opak, protože produktivitu neměl v podstatě žádnou. Sezónu jako tu minulou ovlivnily zdravotní trable. Pokud chce získat podpis smlouvy s Jezdci, musí v příští sezóně předvést výrazně více a měl by se dostat i do výběru Finů na Světový šampionát do 20 let.

Útočníci:

Ryan Gropp je velmi zmiňovaný a názory něho se velmi různí. Jedni tvrdí, že těží pouze ze hry spoluhráče Barzala, druzí v něm vidí potenciál pro NHL díky bruslení fyzickým proporcím a střele. Gropp měl začít sezónu v záložním týmu, ale nakonec se stěhoval zpět do Seatlu ve WHL, kde hrál předchozí dvě sezóny. Tam se dlouho nemohl najít, k čemuž napomohlo i zranění Barzala. Po novém roce nabral formu a měl průměr kolem 1,5 bodu na zápas. Ve vyřazovacích bojích bojoval se zdravotními problémy (psalo se i otřesu mozku). Gropp už smlouvu s Jezdci má a příští rok musí začít přesvědčovat o svém talentu na farmě Jezdců.

Ty Ronning odehrál sezónu ve velmi slabém týmu Vancouveru ve WHL. Na poměry svého týmu byl produktivní a vcelku i konzistentní, ale v poměru celé WHL to nebylo nijak přesvědčivé. Po skončení sezóny ve WHL podepsal amatérskou smlouvu s Hartfordem a zde zanechal vcelku solidní dojem. Byl platným hráčem a dokázal nasbírat i nějaké kanadské body. Malinký šikula má další rok ve WHL před sebou a musí přesvědčit vedení, že si zaslouží nováčkovskou smlouvu. V tom by mu mohla pomoct změna klubu ve WHL, ale očakávané to není.

Brad Morrison další šikovný hráč, který patří k těm menším, nastupoval ve WHL v týmu Prince George Cougars. Patřil k lepším útočníkům svého týmu, ale svou hru co se produktivity týčenezlepšil a třetí sezónu po sobě předvedl velmi podobný bodový zisk. Po sezóně byl vyměněn do Vancouveru, kde působí i Ronning. Jejich osud je velmi podobný, ale práva na Morrisona má klub jen do 15.6. do kdy musí rozhodnout, zda ho podepíše nebo pustí ze systému a on půjde znovu na vstupní draft.

Gabriel Fontaine odehrál velmi dobrou sezónu ve svém týmu Nomanda Huskies v QJMHL. Je to defenzivně zodpovšdný centr, který umí hrát velmi tvrdě, má výborné vhazování a produktivitu má vcelku slušnou. S Jezdci podepsal nováčkovskou smlouvu během této sezóny, ač byl draftován teprve loni. Příští rok by měl hrát v záložním týmu, kde bude bojovat o své uplatnění na pozici centra. Pokud přenese své schopnosti a dovednosti i do profi hokeje mohl by být platným hráčem pro čtvrtou defenzivní formaci s rozumným příspěvkem v produktivitě.

Timothy Gettinger podobně jako Day a Fountaine podepsal během sezóny nováčkovskou smlouvu. Veliký útočník dobře plní defenzivní úkoly svého týmu a pomáhá slušnou produktivitou, kdy zejména vyčnívá jeho schopnost střílet branky. Příští sezónu určitě stráví ve svém juniorském týmu Soo Greyhounds (OHL), protože díky věku nemůže nastupovat v AHL. Měl by předvést posun ve své hře, zejména zlepšením ofenzivních schopností, získat místo v ofenzivních řadách svého týmu a určitě začít pracovat na zesílení vysoké postavy pro přechod do AHL, který ho po další sezóně čeká.

Daniel Bernhardt je ve stejné situaci jako Morrison, ale zde je vše vcelku jasné. Smlouva mu nebude nabídnuta. Jeho poslední dva roky ukazují neschopnost se trvale prosadit v OHL (London Knights), Evropě švédské 2. nejvyšší soutěži. Více asi nemá cenu rozepisovat.

Platnost uložené stránky vyprší: 12. 12. 2019 00:01:28