Kemp prospektů: Buchnevich je připraven na NHL, Ronning chce být jako Zuccarello

V tréninkovém centru Rangers bylo minulý týden hodně živo. Konal se tam totiž tradiční kemp takzvaných prospektů. Zúčastnili se ho také hráči, kteří patří mezi absolutní top naděje Jezdců jako třeba Pavel Buchnevich, Ryan Gropp, Robin Kovacs nebo Ryan Graves. Celkem bylo na soupisce kempu jednatřicet hokejistů. Byla mezi nimi i pětice, kterou si organizace vybrala na letošním draftu, tedy Sean Day, Gabriel Fontaine, Tim Gettinger, Ty Ronning a Tyler Wall. Kdo na kempu zazářil a co na něm zaznělo?

SOUPISKA LETOŠNÍHO KEMPU PROSPEKTŮ:

Brankáři:
Tyler Wall, Brandon Halverson, Mackenzie Skapski
Obránci:
Calle Andersson, Sean Day, Troy Donnay, Ryan Graves, Turner Ottenbreit, Rylan Yaremko, Sergey Zborovskiy
Útočníci:
Nick Betz (pravé křídlo), Pavel Buchnevich (levé křídlo), Dmitri Buinitsky (pravé křídlo), Adam Chapie (pravé křídlo), Reid Duke (centr), Steven Fogarty (centr), Gabriel Fontaine (centr), Tim Gettinger (levé křídlo), Ryan Gropp (levé křídlo), Michael Joly (pravé křídlo), Robin Kovacs (pravé křídlo), Brad Morrison (centr), Cristoval Nieves (centr), Matthew Plesa (pravé křídlo), Nicholas Plesa (centr), Peter Plesa (levé křídlo) , Ty Ronning (pravé křídlo), C. J. Smith (levé křídlo), Malte Stromwall (pravé křídlo), Adam Tambellini (centr), Zachary Zborosky (pravé křídlo)

Hráči byli na ledě tréninkového centra každý den. Během posledního dne účastníci odehráli turnaj hraný tři na tři. Zaujalo jich hned několik. Spokojený se svým vystoupením může být podle zámořských novinářů gólman Brandon Halverson. Výborný byl také například Pavel Buchnevich. Velice zapůsobilo švédské duo Robin Kovacs a Malte Stromwall. Jednadvacetiletým borcům se při „kempových zápasech“ střelecky hodně dařilo. Na ledě si náramně rozuměli. „Robin je obrovský talent. Skvěle bruslí a má výbornou střelu,“ pochválil Stromwall Kovacse. Ten řekl, že se na kempu cítí lépe než před rokem. Kovacs se vrátí hrát do Švédska. Bude doufat, že ročník 2017/2018 už stráví v Severní Americe. Stromwall se zúčastní tréninkového kempu a pak půjde pravděpodobně do Hartfordu.


Hráči na kempu prospektů.

Kemp je každoročně hodně sledovaný ze strany médií. Novináři denně sledují na ledě a zpovídají talentované hokejisty. S kým letos mluvili a co jim daní hráči řekli?


Mackenzie Skapski

Mladý brankář je podle svých slov připraven dokázat, že je stejným gólmanem, jakým byl před zraněním kyčelního kloubu, které utrpěl před rokem. Kvůli němu musel na operaci a byl tak v prvních měsících uplynulé sezony mimo hru. „Byla to vlastně moje první zkušenost s hokejovým zraněním. Opravdu jsem nečekal, že to bude tak špatné. Je to období, které vás naučí přizpůsobit se. Pokud jde o sílu, celou sezonu to nebylo ono. Následky toho zranění byly patrné po celý ročník. Lepší to bylo až tak týden nebo dva před koncem. Teď otáčím stránku. Je tu nová sezona,“ řekl Skapski, jenž se vrátil do akce v listopadu u Greenville v ECHL. Zanedlouho byl povolán zpět do Hartfordu. Tam byl do poloviny prosince. Z deseti zápasů vyhrál dva. Poté se přesunul zase do Greenville, kde strávil téměř celý zbytek sezony. Těsně před koncem ale opět odjel do Hartfordu.

Ročník 2014/2015 byl pro něj hodně povedeným. Jeho hokejový vývoj se ubíral správným směrem, zranění ale progres zastavilo. „Každý rok se chystáte udělat další krok. Chtěl jsem udělat velký krok. Fyzicky to ale bylo špatné,“ uvedl. V dubnu už ve třech zápasech s Wolf Pack cítil, že je to lepší. Nechce nic jiného, než na to v létě a na podzim navázat. Od konce sezony spolupracuje ve Vancouveru se soukromým trenérem. V jeho hlase je patrný optimismus. „Jsem tam, kde chci být. Budu se snažit udělat ten potřebný krok a nebýt jen v Hartfordu, ale být i dvojka u Rangers.“


Ty Ronning

Na kempu nechyběl ani Ty Ronning, jehož si Rangers v sedmém kole letošního draftu. Kdyby byl vyšší, bezesporu by si ho některý tým vybral dříve. „Někteří lidé nechtějí dát menším hráčům šanci. Ale víte co? Vše, co potřebuji, je šance, které hodlám plně využít,“ uvedl. Vzhledem k tomu, jaká organizace po něm sáhla, se cítí být tím, kdo se směje naposled. „Jsem u nejlepší organizace v NHL. Jsem maximálně šťastný myslím, že Rangers jsou pro moji hru ideální. Cokoli po mně budou žádat, budu to dělat,“ pokračoval Ronning, jenž uplynulou sezonu odehrál u Vancouver Giants z WHL. V 67 zápasech nasbíral 59 bodů (31+28).

Pro ukázku toho, že i volba ze sedmého kola může mít výtečnou kariéru v NHL, nemusí chodit daleko. Jeho otec Cliff byl vybrán v sedmém kole v roce 1984 a následně v prestižní lize odehrál přes tisíc zápasů, ve kterých nasázel soupeřům 306 gólů a celkem měl 869 bodů. A jen tak mimochodem, Cliff si v dresu Vancouveru zahrál v roce 1994 ve finále Stanely Cupu proti Rangers. Věří, že jeho syn se pro klub z Manhattanu hodí. „Řekl, že Rangers jsou pravděpodobně jedním z těch pro mě nejvíce vyhovujících. Podívejte se na Matse Zuccarella. WOW. Obdivuji jeho hru a chci být jako on. Tohle všechno je něco zvláštního. Můj táta je u vytržení. Nemohlo to být lepší.“ Jeho dalším vzorem je Martin St. Louis, nedraftovaný borec, který vyhrál Stanley Cup. Kemp byl pro Ronninga první příležitostí zabruslit si pod křídly organizace a před zraky důležitých osob. „Hodně se ode mne očekává a já se jen snažím dát do toho všechno. Takový je můj přístup. Miluji tvrdou práci.“


Pavel Buchnevich

Před rokem byl Gordie Clark, ředitel hráčského personálu, přesvědčen, že Pavel Buchnevich (na snímku), elitní ruský prospekt organizace, je připraven přijet do Severní Ameriky a poprat se o místo v NHL. Hráč měl ale jiný názor. Řekl si, že je ještě brzy a odehrál další ročník v KHL. Teď už jsou Buchnevich i Clark na stejné vlně. Jednadvacetiletý útočník věří, že v následující sezoně může být Ranger. „Kdybych si tím nebyl jistý, nepřijel bych sem. V KHL jsem toho odehrál hodně. Cítil jsem, že přesně tohle jsem potřeboval. Necítil jsem se připraven. Teď je to jiné,“ řekl a dodal, že mu připadalo, že ve dvaceti by na takové stěhování ještě mohl být příliš mladý. Potřeboval se stát silnějším.

V sezoně, která byla jeho třetí v KHL, hrál nejprve za rodný Čerepovec a poté za Petrohrad. Nasbíral 37 bodů (16+21). V Petrohradu měl příležitost hrát s někdejší hvězdou NHL Iljou Kovalčukem. „Choval se ke mně skvěle. Nedávno mi napsal několik zpráv. Blahopřál mi k tomu, že tu jsem,“ dodal Buchnevich, jenž neumí anglicky. S novináři mluvil prostřednictvím překladatele Nickolaie Bobrova, ředitele evropského skautingu Rangers. Je připraven najmout si lektora. Většinu léta stráví za mořem, kde chce nadále makat v tréninkovém centru Rangers. Do Ruska se prý někdy v průběhu léta vrátí asi tak na deset dní. Když po něm novináři chtěli, aby popsal svou hru, řekl: „Nejsem tak úplně střelec, jsem spíše tvůrce.“


Adam Tambellini

Adam Tambellini odehrál minulý ročník na farmě Rangers. Přesunul se tam po dvou ročnících strávených Calgary Hitmen ve WHL. „Myslím, že to byl dobrý první rok,“ řekl s tím, že se samozřejmě musel chvíli přizpůsobovat nové soutěži, novým spoluhráčům. Přizpůsobit se musel i faktu, že nebyl tak ofenzivně dominantní jako v juniorské soutěži. V sezoně 2014/2015 nastřílel 47 branek. V té předchozí jich v novém působišti bylo 17. K tomu přidal v 74 zápasech 15 asistencí. Hodně si pochvaloval spolupráci se staršími spoluhráči. „Starší byli, pokud jde o práci s námi, neskuteční. Opravdu nám pomáhali,“ uvedl.

Hartford měl dobrý závěr základní části, play off ho ale nakonec minulo. Tambellini si každopádně hon za vyřazovacími boji užil. „Byla to legrace. Hrát v těchto typech zápasů pro mě bylo úžasné.“ Cítí, že tento rok je jiný. Mohl by totiž být uchazečem o post v sestavě Rangers. „Je to velký rok pro mě i pro řadu jiných kluků z Hartfordu. Já se jen snažím hrát svým stylem. Doufejme, že to na kempu zafunguje.“


Ryan Gropp

Pro Ryana Groppa byl letošní kemp prospektů jeho druhým a prvním po podpisu „entry-level“ kontraktu, k čemuž došlo v prosinci. Mladík, jenž hrál za Seattle ve WHL, je optimistický ve všech směrech. Věří, že je stoprocentně zdravý po plicních potížích, které ho potkaly v závěru základní části. „Hrál svůj nejlepší hokej. Pak nemohl několik týdnů nic dělat. Vrátil se ve druhém kole play off, ale neměl natrénováno,“ řekl Gordie Clark s tím, že Groppa už vidí v AHL. Za Thunderbirds odehrál v základní části 66 utkání. V nich měl 70 bodů (34+36). V play off odehrál šest duelů. Třikrát se zapsal mezi střelce, devětkrát nahrával. „Ano bylo to těžké,“ řekl Gropp o svých potížích. Snažil jsem se zůstat mentálně silný. Věděl jsem, že se vrátím a budu hrát. Když se tak stalo, hrál jsem dobře. Jsem moc rád za to, jak to po tom problému šlo,“ uvedl Gropp.

Je zřejmé, že ještě není připraven na skok do NHL. Chce do ní ale co nejdříve. „Je jasné, že se tam snažíte dostat co nejdříve. Já budu postupovat následovně: Přijedu na kemp a budu se snažit být tím nejlepším možným hráčem. Chci ten skok udělat, co nejdříve to půjde a hrát co nejdříve na nejvyšší úrovni. Bude tvrdě pracovat,“ dodal.


PROHLÍDKA MADISON SQUARE GARDEN

Účastníci kempu si také užili výlet. Absolvovali tour po Madison Square Garden, přičemž se podívali i do kabiny Rangers. „Je to fakt cool,“ smál se Sean Day. „Jako dítě se někdy dostanete do šatny, ale vědět, že tohle je tým, který vás draftoval… je to pak trochu jiné.“ Průvodci hokejistů byli Adam Graves a Chris Drury. Mnozí mají nezapomenutelný zážitek. „Je to úžasné. Jsem poprvé v New Yorku. Dostat se na takové místo, s takovou historií, podívat se na video, které nám promítli. Mám husí kůži,“ řekl Tim Gettinger.


Návštěva kabiny Rangers.

Platnost uložené stránky vyprší: 12. 8. 2020 20:09:18