Jak jsou na tom mladíci v juniorských soutěžích a na univerzitách

Ve všech juniorských soutěžích a na univerzitách skončili základní části soutěží a pokračují vyřazovacími boji nebo boji o univerzitní primát formou souboje čtyř nejlepších týmů. Je proto vhodný čas napsat pár vět o mladicích ze systému jezdců.
Steven Fogarty C Univerzita Notre Dam (39 zápasů 9+12)
Fogarty předvedl zlepšení, když zdvojnásobil své dosavadní bodové příspěvky (10 a 11 bodů v předešlých letech), ale vzhledem k jeho věku a třetí sezóně na univerzitě, kam přešel až rok po draftu, je to prostě pořád málo. Jeho jedinou šancí na podpis smlouvy je defenzivní zaměření s dobrým vhazováním a silovou hrou se slušným bruslením. Teoreticky může zůstat ještě rok na univerzitě a tím by jeho práva Jezdci neztratili, pokud však nebude pokračovat a nepodepíše nováčkovskou smlouvu, v systému Jezdců končí. Klub mu zatím nenabídl amatérskou smlouvu pro dokončení sezóny v záložním týmu, po konci jeho týmu v univerzitní soutěži, což může naznačovat, že o něj klub nebude mít zájem.

Cristoval Nieves C Michigan Wolverines (35 7+21)
Nieves má za sebou třetí sezónu na univerzitě podobně jako Fogarty, ale je o rok mladší a má úplně jiný potenciál. Je to skvělý bruslař schopný hrát na centru i křídle s dobrou tvorbou hry a přehledem. Bohužel není produktivní a ve svém klubu nepatří mezi klíčové ofenzivní hráče. Po minulé špatné sezóně předvedl letos výkony o chlup lepší než v nováčkovské sezóně (40 z 8+21). Pro defenzivní role v týmu nemá správné předpoklady a není takto využíván. Oproti Fogartymu má výhodu jednoho roku a může tak ještě zůstat rok na univerzitě, zda udělá další posun. Nepředpokládá se, že mu Jezdci letos budou chtít nabídnout smlouvu.

Brady Skjei D Univerzita of Minnesota (33 1+9)
Nejvýše hodnocený defenzivní prospekt týmu, výběr v prvním kole draftu 2012, postupně přebíral větší a větší zodpovědnost v univerzitním týmu Minnesoty, která postupně ztrácela opory týmu, až se z něho stal defenzivní lídr, kterému chyběla jen produktivita. Hodně odborníků ho přirovnává k Ryanu McDonaghovi, když hrál na univerzitě. Také nebyl produktivní, protože měl čistě defenzivní úlohu a podobně je tomu i u Skjeie. Ten po letošní sezóně podepsal nováčkovskou smlouvu a zároveň amatérskou smlouvu se záložním týmem pro konec letošní sezóny. Letos se rozkouká a v příští sezóně se bude prát o svou šanci v prvním týmu.

Adam Tambellini C Calgary Hitmen, WHL (71 47+36)
Tambelliny patřil druhý rok po draftu k nejlepším hráčům celé WHL. Loni po příchodu z univerzity, kde nebyl spokojen, ukázal potenciál v Calgary a letos ho potvrdil, i proto mu Jezdci nabídli nováčkovskou smlouvu s předstihem a podepsali ho. Příští rok bude bojovat o svou šanci v záložním klubu. Letos v play off zatím vládne produktivitě své soutěže po 6 zápasech má bilanci 7+6. Pokud jeho tým vypadne, dá se předpokládat podpis amaterské smlouvy pro dokončení soutěže v záložním týmu.

Richard Nejezchleb PK Tri-Citri Americans, WHL (47 19+30)
Nejezchleb byl draftován velmi pozdě a tak ve své první sezóně po draftu už jako zkušený hráč juniorských soutěží předvedl slušnou produktivitu, ale kvůli zraněním neodehrál celou sezónu. Typově je pro budoucnost Jezdců hodně zajímavý a práva na něj mají do příštího léta. V juniorských soutěžích ale kvůli věku skončil a tak je velkou otázkou, kde bude příští sezónu působit. Nabídne mu smlouvu záložní tým Jezdců nebo se vrátí do Evropy i to bude rozhodovat o jeho budoucnosti.

Daniel Walcott D BB Armada, QJMHL (54 7+34)
Walcott podobně jako Nejezchleb byl draftován později a ve svém juniorském týmu předvedl dobrou sezónu. Jako ofenzivní obránce s dobrým bruslením byl klíčem svého týmu ve hře dopředu a nepropadal ani defenzivně. Bohužel pro něho je malé postavy a nemá potřebnou sílu, pro profesionální hokej. Je to podobný typ jako Bodie v záložním týmu. Práva na něj má klub stejně jako u Nejezchleba až do příštího léta a očekává se jeho setrvání v juniorském týmu.

Troy Donnay D Erie Otters, OHL (45 4+19)
Donnay po podpisu nováčkovské smlouvy jako nedraftovaný volný hráč nevybojoval místo v záložním týmu a byl odeslán zpět do svého juniorského týmu v OHL. Tak se vrátil na svou pozici defenzivního lídra týmu a zvedl i svou produktivitu. Povedený začátek sezóny mu zkazilo zranění a na konci sezóny disciplinární trest. V kempu se uvidí, jestli udělal potřebný progres pro přechod mezi profesionály a vybojuje si místu v záložním týmu.

Ryan Graves D Quebeck Remparts, QJMHL (50 15+24)
Graves předvedl další progres v letošní sezóně. Zvedl svou produktivitu, začal střílet branky a neztratil nic ze své dobré defenzivní hry. Jako urostlý tvrdý obránce se slušným bruslením a letos přidanou ofenzivu si řekl o nováčkovskou smlouvu s Jezdci a příští rok bude nejspíše vstřebávat „profi“ hokej v záložním týmu.

Ryan Mantha D Niagara Ice Dogs, OHL (51 9+15)
Mantha byl draftován pro své fyzické předpoklady a defenzivní hru. Letos předvedl v prvním roce v OHL i něco navíc. Začal být produktivní, získal čas v přesilových hrách a začal střílet branky tvrdou střelbou od modré čáry. Nenechte se zmást, jeho produktivita je mnohem lepší než měl v předešlém působišti v USHL (středoškolská liga), ale on získal většinu bodů v druhé polovině letošní sezóny, což jeho progres ještě zvyšuje. Pokud dokáže v příštím roce navázat na letošní, mohl by se stát podobným překvapením draftu jako Ryan Graves a získat smlouvu s Jezdci.

Tyler Nanne D Madison Capitols, USHL (29 7+6)
Nanne měl velmi rozpačitý začátek sezóny a když se konečně srovnal a začal předvádět očekávanou hru plnou podpory útoku, tak se zranil a tak je jeho sezóna nevýrazná a s pohledu Jezdců špatná. Příští rok musí být mnohem lepší, pokud chce dostat šanci. Uvidíme, kde bude hrát, protože v USHL už hrát nebude moct.

Keegan Iverson C Portland Winter Hawks, WHL (68 15+24)
Iverson má za sebou divnou sezónu. Statisticky dopadla hodně podobně jako ta před draftem. Bohužel nastupuje za silný klub a nedostává moc prostoru, což by se mohlo změnit v příští sezóně, protože několik hráčů bude v týmu končit. Prototyp silového útočníka plní svou roli, ale musí přidat produktivitu, aby mu byla nabídnuta po příští sezóně smlouva od Jezdců.

Brandon Halverson B SS Marie Grey Hounds, OHL (50 91,3%, průměr 2,63)
Halverson si vybojoval místo prvního brankáře ve svém týmu a ze 45 utkání, která odchytal celá má impozantní bilanci 40 výher a 5 proher. V prvním kole play off pokračoval v dobrých výkonech a vychytal 4 výhry s úspěšností 94,1%. Je otázkou, zda jsou jeho výkony zkresleny silou jeho týmu nebo ne. Každopádně i přes svůj mladý věk byl dvojkou týmu USA na MS do dvaceti let. Příští sezóna ukáže, zda předvede Halverson další posun v rozvoji a splní tak očekávání, že je to brankář s budoucností v NHL.

Platnost uložené stránky vyprší: 12. 8. 2020 20:28:34