Před pěti lety málem přišel o hokej, teď si Skapski hýčká svoji příležitost

Mackenzie Skapski byl v draftu 2013 vytažen až jako stosedmdesátý v pořadí. Tento kanadský brankář se snaživá prosadit v kempech, ale ne a ne to vyjít. Teď chytá v AHL za Hartford, kde soutěží o místo s Cedrickem Desjardinsem. Oba k 22. 11. odchytali stejně zápasů, ale lepší statistiky měl právě Skapski. Ať už se jedná o počet obdržených branek, nebo procentuální úspěšnost. Takhle se ale věci vůbec nemusely vyvíjet, protože Skapski málem o hokej přišel…
Když mu bylo patnáct let, žil a dýchal jen pro hokej. Mackenzie Skapski chytal za Fraser Valley Bruins, což je trpasličí mužstvo se sídlem v Abbotsfordu (Britská Kolumbie). Byl vycházející hvězdou v mládežnických kategoriích a v západní Kanadě měl nadějné vyhlídky. Jeho hokejová kariéra ale mohla skončit velmi záhy, a to odpoledne 11. prosince 2009. Autobus Skapskiho týmu se na dálnici v Britské Kolumbii svezl po ledu, vymkl se kontrole a přepadl na nábřeží. Všech 21 hráčů bylo odvezeno do nemocnice. Nejvážnější zranění měl Skapski, který utrpěl zlomeninu nosu a orbitální kosti, která je v blízkosti oka. Navíc musel na operaci kvůli krevní sraženině vedle mozku.

„Bylo tam mnoho otázek, zda budu ještě někdy hrát,“ říká Skapski. „Byly tam i otázky okolo mého celkového zdraví, protože jsem byl na operaci.“ Na led se vrátil za méně než rok. Jeho vývoj byl opožděn, takže do juniorského hokeje nesměl do roku 2011 a nemohl být draftován žádným týmem až do roku 2013. Jezdci ho vybrali v šestém kole draftu téhož roku. Teď už uplynulo pět let od nehody a Skapski chytá jako prospekt v Hartfordu. Když mu bylo 20, tak byl povýšen z ECHL do AHL, kde má za osm zápasů úspěšnost zákroků 91%.

Skapskiho přechod do AHL byl bezproblémový, a to především díky jeho chování. V šatně se staršími hráči se Mackenzie chová v klidu a dospěle. To je jeden z důvodů, proč se přenesl přes trauma z autobusové nehody. Skapski říká, že největším emočním problémem bylo, když se ostatní hráči rozvíjeli a hráli hokej, zatímco on se jen díval. „Bylo to těžké, ale tyhle věci se lidem stávají,“ nechal se slyšet Skapski. „Myslím, že všechno se děje z nějakého důvodu. Teď jsem tady. Pokud by se ta nehoda nestala, tak bych nebyl v této organizaci. Takže všechno vyšlo.

Skapski při svých prvních dvou zápasech v AHL hned na úvod zaujal, vychytal dvě nuly. Když Hartford v listopadu vyhrál 3:2 proti Hershey, tak Skapski inkasoval dva góly z prvních dvou střel. Ale vzchopil se a zastavil dalších 22 střel a dovedl svůj tým k vítězství. „Mou velkou předností je schopnost zůstat v klidu a vystupovat klidně,“ popisuje Mackenzie. „Tuhle vlastnost se snažím přenést i na led.“ Skapski řekl, že tuhle dovednost hodně trénoval v WHL v klubu Kootenay Ice, které trénuje bývalý kouč Hartfordu Ryan McGill. Mackenzie odehrál minulou sezonu 53 zápasů, předminulou dokonce 65. Tyhle zápasy ho připravovaly na zastávku jménem Hartford.

„Tím, že jsem nasbíral tolik zkušeností v zápasech, tak jsem se naučil i mentální stranu hokeje,“ řekl Skapski. „Pracoval jsem na tom. Mám pocit, že moje klidné chování ukazuje týmu, že jsem v pohodě. Chci ukázat, že jsem klidný, připravený a budu dělat svoji práci.“ Tenhle klid může být vrozený. Vypadá to, že Skapski se popere s kterouliv výzvou – ať na ledě, nebo v kompletní změně životního stylu. Posledních několik let strávil v malém kanadském městě jménem Cranbrook. Letošní sezonu začal v tréninkovém kempu Rangers, než byl přeřazen do Greenvillu. A jeho dojem z východního pobřeží?

„Zpočátku bylo matoucí, jak s vámi lidé mluví,“ popisuje Skapski. „Není to špatné. Prostě jdou rovnou k věci. Je to docela cool, i když… V juniorech jsem hrál v malém městečku a nebylo tam moc co dělat šest nebo sedm měsíců v roce, takže tady je to jako svěží dech, Hartford je větší město. Můžete tu dělat více věcí.

Nicméně jedničkou v Hartfordu je AHL ostřílený Cedrick Desjardins, který si zachytal v NHL pouze šestkrát. Tenhle veterán působí pro Skapskiho jako takový mentor – ostatně jako další starší hráči, kteří se o něj starají. „Samozřejmě, přizpůsobuju se,“ uvádí Skapski. „V juniorech se poflakujete s klukama od 16 do 20 let, ale s hráči okolo třicítky už to není to samé, protože nemáte stejné zájmy. Víte, vážím si jejich vyspělosti a myslím, že oni berou v úvahu moje mládí.

Platnost uložené stránky vyprší: 12. 8. 2020 20:07:43