Alain Vigneault - nový trenér Rangers

Zřejmě největší výzva trenérské kariéry čeká pro 52letého Alaina Vigneaulta na Manhattanu. Rodák z Quebecu se stává 34. trenérem v historii Rangers v situaci, kdy je tým pod velikým tlakem zopakovat po dvaceti letech vítězství ve Stanleyově poháru a kdy současné klubové ikoně Henriku Lundqvistovi zbývá poslední rok smlouvy a zdá se, že švédský gólman ji bude ochoten prodloužit pouze v případě, že u Jezdců dojde k výraznému zlepšení proti poslední sezoně. Vigneault přitom zdá se má předpoklady v náročném úkolu uspět.
Alain Vigneault se narodil 14. května 1961. Do vrcholového hokeje nakoukl již jako hráč, i když žádnou závratnou kariéru neudělal. Na postu obránce upoutal v juniorské QMJHL natolik, že jej roku 1981 draftovali St. Louis Blues v osmém kole. Vigneault však jen paběrkoval, nijak neoslnil a po potloukání se především v nižších ligách v roce 1984 jako hráč s profesionálním hokejem skončil.

I díky tomu mohl Vigneault odstartovat svou trenérskou kariéru již v pětadvaceti letech, jeden rok po ukončení své hráčské kariéry. Jeho trenérská štace odstartovala v QMJHL v klubech, kterými předtím prošel jako hráč a brzy se ukázal jako talentovaný trenér. Mužstvo Hull Olympiques dovedl v sezoně 1987/88 k nejúspěšnější sezoně v historii klubu.

V sezoně 1992/93 Vigneault poprvé nakoukl do NHL jako asistent trenéra u Ottawa Senators. Po třech a půl letech neúspěchů nového mužstva v NHL byl trenérský tým rozpuštěn a Vigneault se ještě nakrátko vrátil trénovat juniory. V roce 1997 nastal v kariéře tohoto statného chlápka veliký přelom, když se stal 20. hlavním trenérem v historii Montrealu. V sezoně 1999/2000 dokázal i přes zranění některých opor po dlouhé pauze vrátit Canadiens nad padesáti procentní úspěšnost a byl poprvé nominován na Jack Adams Trophy, cenu pro nejlepšího trenéra v NHL.

Hned začátkem následující sezony byl ovšem z Montrealu propuštěn po hrozivém vstupu do sezony a NHL na nějaký čas opustil. Následně se ale přes farmu Vancouveru dostal v roce 2006 až k trénování hlavního týmu, kde slavil své dosavadní největší úspěchy. V sedmi sezonách dovedl Canucks hned šestkrát na první místo v divizi, z toho dokonce dvakrát v celé NHL. Kosatky také pod jeho vedením patřily k nejvíce skórujícím celkům ligy. V roce 2011 skončili jediný zápas od vítězství Stanley Cupu, kdy je porazil Boston a říkalo se, že kdyby měl tehdy Vigneault k dispozici lepšího brankáře než Roberta Luonga, nikdo by Vancouver v cestě za pohárem nezastavil.

Vigneault také vytvořil ve Vancouveru klubový rekord, když mužstvo dovedl k celkem 313 vítězstvím. Vysloužil si další dvě nominaci na Jack Adams Trophy, přičemž roku 2007 tuto cenu vyhrál. Zároveň s tímto kanadským mužstvem hned třikrát překonal klubový rekord v počtu výher na sezonu. Výtečný dojem z jeho působení u Kosatek tak tvoří jen vyřazení v prvním kole play off v posledních dvou sezonách, což Vigneaulta stálo jeho místo. Bez práce nezůstal dlouho, neboť o jeho služby prakticky hned vzápětí projevili obrovský zájem Rangers spolu s Dallasem a 52letý Kanaďan se dlouho nerozmýšlel a sáhl po nabídce z Manhattanu. Další ke svým dosavadním 422 vítězstvím (z 806 utkání) v NHL tak již bude přidávat na střídačce Jezdců.

Platnost uložené stránky vyprší: 13. 7. 2020 23:32:53