Posledního Čecha nahradil stagnující talent

Organizace Rangers přišla o svého posledního českého zástupce. Postaral se o to generální manažer klubu Glen Sather, který vyměnil Tomáše Kundrátka do Washingtonu. Opačným směrem putoval François Bouchard. Útočník, jenž jako junior dominoval, ale mezi profesionály ustrnul.
Přitom hokejové geny mu nescházejí. Jeho bratr Pierre-Marc patří mezi dlouholeté opory minnesotských Divočáků. Jeden čas dokonce hrával v jedné lajně s Mariánem Gáboríkem. Bouchardův bratranec je zase Pierre-Alexandre Parenteau, který za Jezdce odehrál 22 zápasů a v současnosti pravidelně boduje v dresu konkurenčních Ostrovanů.

To François Bouchard se ve svých 23 letech stále potácí v šedém průměru nižší American Hockey League. V juniorské QMJHL přitom získal Jean Béliveau Trophy pro nejproduktivnějšího hráče ligy, když v 68 utkáních posbíral 125 bodů (45+80). Pří této famózní jízdě stihl kupříkladu bodovat 22krát po sobě nebo dokončit utkání se šesti kanadskými body na kontě.

Vedení Washingtonu, jež ho v roce 2006 draftovalo jako 35. hráče v pořadí, se proto nemohlo dočkat, až Bouchard nastoupí vedle Alexandra Ovečkina nebo Sjomina. To se ale nikdy nestalo. Talentovaný hokejista totiž nedokázal za tři roky na farmě Capitals v Hershey dosáhnout na metu bod na utkání. Letos se dokonce propadl až do čtvrtého útoku a krátce na to byl vyměněn do Rangers.

„V Hershey měli vždycky výborný tým,“ hodnotí Bouchard svůj bývalý klub, s nímž dvakrát vyhrál Calder Cup. „Každé léto podepisovali zkušené hráče, kteří si ale žádali dost času na ledě. To se mi moc nehodilo, protože jsem nehrál přesilovky jako mezi juniory. Bylo to těžké.“

Nyní má 183 centimetrů vysoký forvard novou šanci rozkvést. „Určitě mi tu dají hodně prostoru,“ myslí si Bouchard o svém působení v Hartfordu. „Prozradili, že ode mě hodně očekávají, takže budu makat naplno a nevypustím žádný trénink. Navíc máme mladé mužstvo, což mi vyhovuje.“

Příchod kanadského křídla rovněž vyřešil přetlak v obraně Connecticutu, na který doplatil Tomáš Kundrátek. Český bek několik zápasů před výměnou vůbec nehrál. „Měli jsme málo útočníků a moc obránců,“ věděl Ken Gernander, trenér farmářského mužstva Jezdců.

A jak do týmu, jenž má ve znaku velrybu, zapadne Bouchard? „Je hodně kreativní,“ pokračuje Gernander. „Na tréninku ukázal, že má velmi šikovné ruce a dobře nahrává. Jsem zvědavý, jak si povede při ostrých zápasech.“ V těch se zatím hokejistovi, jehož herní vzor je Marián Hossa, příliš nedaří. Nastoupil už dvakrát, ale posbíral jen dvě trestné minuty.

Platnost uložené stránky vyprší: 13. 7. 2020 22:22:08