První volba Jezdců – J.T. Miller

V noci z pátku na sobotu našeho času, bylo jako 15. v pořadí vyzváno vedení Jezdců, aby oznámilo všem fanouškům a novinářům svou první volbu v letošním vstupním draftu. Ač byli k dispozici hráči, o nichž se mluvilo v souvislosti s týmem ze středu New Yorku mnohem více (např. Mark McNeil), Gordie Clark hlavní skaut organizace se rozhodl pro Jonathana neboli J.T. Millera.

Tento 185 cm vysoký a 86 kg vážící útočník narozený ve Východní Palestine v Ohaiu 14. března 1993 prošel hokejovým programem v Severní Dakotě, z nějž vzešli hráči jako Jonathan Toews, Travis Zajac nebo Zach Parise. Letos odehrál v americkém rozvojovém programu (USNTDP) 21 utkání s bilancí 3+12 v americkém výběru do 18 let pak dalších 56 utkání (15+35) a na Světovém šampionátu do 18 let pak 6 zápasů (4+9).

Už výše jste se mohli dočíst, že tento výběr nebyl fanoušky a odborníky moc očekáván, ale Gordie Clark šel podobnou cestou, kterou nastavil u Chrise Kreidera a vsadil na mladíka z rozvojového programu z USA se slušnými fyzickými předpoklady a podobně jako u loňské volby č. 1. Dylana McIlratha na velké zlepšení v druhé polovině letošní sezóny, zejména na výkonech na MS do 18 let. Sám Clark pak k výběru Millera řekl:“K dispozici byli lepší bruslaři, střelci nebo tvůrci hry, ale žádný z nich nebyl tak dobrý ve všech možných schopnostech a dovednostech jako J.T.“.

Ještě další znaky výběru hráčů jsou patrné a jakoby ke Clarkovi neodmyslitelně patřili. Podobně jako výše zmíněné poslední první volby i Miller má dobré charakterové vlastnosti a hraje stále naplno nedbaje na stav či čas na světelné tabuli či kostce.

Další důležitou vlastností rozhodující pro výběr tohoto mladíka byla zejména jeho univerzálnost a to co se týče jeho použití jak pro defenzivní práci anebo útočení. Jeho vysoké schopnosti a dovednosti ho nelimitují ani v jednom. Dále je to univerzálnost na jednotlivých postech, kde je sice veden jako centr, ale nastupoval vcelku pravidelně i na levém křídle a solidně zvládá i hru na křídle pravém. Pak také přesně zapadá do stylu, který Jezdci praktikují v posledních letech tvrdý, fyzický styl plný pracovitosti pro úspěch kolektivu.

Clark v něm dále vidí něco více: „Je to velmi nedoceněný střelec“ a poukazuje na jeho souhru s Roccem Grimaldim v reprezetačním výběru USA, kde J.T. hledal svého kolegu velmi často a poznamenává k tomu:“Kdyby mu Grimaldi vracel jeho přihrávky, vstřelil by mnohem více branek“.

Co oněm také napsali skauti a trenéři:

Dave Hakstol (coach UND): On je opravdu správná volba pro Jezdce. Jeho schopnosti a zaujetí mu dává stále šanci vstřelit branku a velmi působivá je stálost jeho výkonů.

Brian Huddle (LeafsProspect. com): Letos dokázal použít všechny své schopnosti dohromady. Je to hbitý bruslař s dobrou akcelerací a atletický stavbou těla. Má dobrou přihrávku a dobré vedení puku a tvrdou střelu.

Edward Rossman (My NHL draft): Sleduji ho od jeho 15 let, kdy hrál v Pitsburghu Midwest Elite League. Exceloval ve všech částech hry, má skvělou vytrvalost a pracovní morálku. Je rychlý, dobře přihrává, střílí a hituje. Jedinou slabinou je jeho strach nabrat objem v horní části těla.

The Scouting Report: Jeho dovednosti jsou na úrovni defenzivně a ofenzivně vyváženého útočníka. V nejhorším případě z něho bude slušný bruslař dobrý na obou koncích kluziště. Je posedlý pomoci svými dovednostmi v ofenzivě svého týmu, ale nestálost v produktivitě nutí k otázce jak je to s jeho hokejovým myšlením. Odpovědí však může být jeho zlepšení v letošní sezóně v dresu národního výběru do 18 let.

Pro přiblížení jeho potenciálů bude nejlepší přirovnat ho k hráčům, kteří hrají velmi podobným nebo dokonce stejným stylem. Zde jde jmenovat Ryana Keslera, Mika Richardse nebo současného lídra Jezdců Brandona Dubinskyho, k němuž ho přirovnává i Clark. Každé střídání odevzdá pro svůj tým vše, co umí. Co se produktivity týče, pokud naplní potenciál, mohl by sbírat kolem 30 branek a 30 asistencí za sezónu, ale produktivita byla slabší stránkou až do výše zmíněného MS hráčů do 18. let.

V rozhovoru těsně po výběru na sebe prozradil, že byl v šoku, že si ho Jezdci vybrali, nečekal to, jelikož měl s nimi jen jedno setkání a dále uvedl, že je nadšen tím, že bude hrát v týmu z „originál six“ a je skvělé, že je součástí týmu ze středu New Yorku. U dotazů na jeho hru řekl, že musí zesílit a zrychlit. Chvíli mu bude trvat přizpůsobení a zlepšení kondice, aby byl schopen hrát na nejlepší úrovni. Ke svým začátkům sdělil, že se k hokeji dostal díky jeho otci, který mu koupil hokejku po triumfu místních Tučňáků ve Stanleyho Poháru v roce 1992. Jinak je prvním hokejistou v rodině.

Jak dobře naplní potenciál a vrátí důvěru vedení newyorských Jezdců, nám ukáže až budoucnost, ale již dnes můžeme začít sledovat jeho další rozvoj.

Platnost uložené stránky vyprší: 13. 7. 2020 23:12:42