Možná budoucí ofenzivní motor Jezdců

Je tomu přesně 15 let, kdy nastoupila do „zlaté éry“ hokejová reprezentace České republiky. Ano začalo to přesně na MS ve Vídni. Na tom by na první pohled nebylo mnoho zajímavého z pohledu Jezdců z New Yorku. Už na ten druhý, ale zjistíme, že zde trocha spojitosti je. Ve finále proti hokejové velmoci Kanadě jsme ještě 40 vteřin před koncem hráli nerozhodně 2:2 a obě branky Kanady vstřelil nevysoký bojovník Steve Thomas. Loni touto dobou pak Jezdci ve vstupním draftu ukázali v druhém kole na nevelkého hráče s totožným příjmením.

Bylo to celkem nečekané a po synovi legendárního obránce Raye Bourqua Ryana vybraného vedením klubu o rok dříve ve třetím kole vstupního draftu, byl vybrán další syn slavného otce tentokrát křestním jménem Christian.

Začněme, ale od začátku. Christian se narodil v jednom z nejslavnějších měst hokejové Kanady Torontu a to 26. května 1992. Jeho prvním týmem pak byl ve čtyřech letech tým mládeže New Jesrey Devils, kde jeho otec v té době hrál. Od té doby se protloukal mládežnickým hokejem na různých místech dle angažmá jeho otce.

V šestnácti letech nakoukl do Ontárijské hokejové ligy (OHL) v dresu Londoských Rytířů a odehrál zde 32 utkání s bilancí 4 branek a 7 asistencí. Poté byl v průběhu sezóny součásti velmi významného trejdu s Oshawou Generals, kdy se stal spolu se dvěma spoluhráči a balíčkem výběrů v draftu protihodnotou dvojici John Tavares a Michael Del Zotto. Za Generály pak odehrál 27 utkání (4+10).

V Oshawě získal stabilní místo v sestavě a během nadcházející sezóny začal splácet důvěru. V 64 utkáních vstřelil 41 branek, což bylo 4 krát více než v loňské sezóně. Přidal 25 přihrávek a dohromady to znamenalo 66 bodů a více než bod na zápas. Po té přišel na řadu vstupní draft a již výše popsaný výběr organizací z centra New Yorku.

Letošní sezóna pak byla, co se týče Generálů, plně v režii Thomase juniora. Ten nejen že vyhrál kanadské bodování svého týmu, ale celkově v OHL skončil šestý se ziskem 99 bodů a druhý mezi střelci s 54 vstřelenými brankami. Svůj bodový zisk zvedl o 33 bodů, což bylo opět překvapením pro fanoušky i odbornou veřejnost. Nebyla to ale jen produktivita, ale celkový herní styl, jímž Christian uchvátil. On byl vůdcem týmu na ledě a to ve všech situacích a překvapil také aktivitou v šarvátkách, z nichž jednu zakončil svou první bitkou v kariéře. Ve skvělých výkonech pak pokračoval i v play off, kde dotlačil svůj tým do druhého kola. V 10 utkáních nasbíral 19 bodů (9+10).

Z tohoto výčtu by neznalec nepoznal ani největší slabinu tohoto mladíka a to slabinu neodstranitelnou. Je to jeho výška pouhých 175 cm. Ani jeho otec nebyl žádným obrem, ale přeci jenom je o 5 cm vyšší. K jeho výšce se vyjádřil i Gordie Clark (hlavní skaut Jezdců): „šli jsme přes tyto předsudky i u Ryana Callahana a bylo kolem toho mnoho otázek, ale nyní koukněte, kde je. Cally si nemyslí, že má 180 cm, ale 195 cm.“ Shodou náhod byl Callahan posledním draftovaným Jezdcem, který v OHL vstřelil přes 50 branek konkrétně 52.

Po svém otci zdědil mimo přezdívky Stumpy hlavně výborné bruslení a dobrou střelu. Což ho předurčuje k roli střelce, kterou zatím naplňuje. Oproti otci velkému bojovníkovi je Christian mnohem šikovnější a celkově ofenzivně nadanějším hráčem. Snad se mu vyrovná i v defenzivních dovednostech. Mimochodem se svým otcem jsou první dvojicí otec syn, kdy oba dokázali vstřelit v OHL alespoň v jedné sezóně více než 50 branek.

Skauti a trenér o něm napsali:
Hockey’s Future: malý, bleskurychlý útočník s čichem na branky.
Maple Leafs Hot Stove: exceletní rychlost a dovednost bruslení mu výrazně pomáhají v soubojích u hrazení a ve spojení s šikovnýma rukama vysokým hokejovým IQ a dělovou ránou mu dávají potenciál stát se ofenzivním zabijákem.
Chris Edward (NHL central scouting): tvrdě pracující oboustraný útočník co se nebojí chodit k mantinelům.
Chris DePiero (Coach Oshawy): Christian má výbornou střelu a dovednosti a nepopsatelnou rychlost. Má velký charakter a může z něho být vůdce na ledě i mimo něj.

Dokáže Christian v budoucnu navázat na výkony svého otce v nejslavnější hokejové lize světa NHL, nebo ho dokonce překonat? Potenciál pro to určitě má a až čas ukáže, jestli se stane jednou z hlavních zbraní ofenzivy Jezdců.

Platnost uložené stránky vyprší: 13. 7. 2020 22:43:14