Profil: Alexandr Frolov

Své roky slávy má už dávno za sebou, přesto Alexandr Frolov není hráč, který by patřil do starého železa. Do newyorského týmu přišel ruský forvard s optimismem diváků, protože se stal posilou, od které se velmi nečekalo. Alex není silný tahoun týmu, ale když má svůj den, může ovládnout celý led právě on. Na rušný Manhattan přišel z Los Angeles - Kings ho po sedmi letech spolupráce poslali na listinu volných hráčů. Dostal mnoho nabídek do ruské Kontinentální ligy a našlo se i pár jiných klubů NHL, jež projevily o Alexe zájem. Alexandr Alexandrovič Frolov se však rozhodl ještě na chvíli zůstat v NHL a zavítal do New Yorku. Důvěru fanoušků si získal snad již podpisem smlouvy s Rangers, díky jednoročnímu kontraktu na tři miliony dolarů; Glen Sather nemohl nic zkazit. Frolov se tak stal pomocníkem mezi první a druhou lajnou. Nyní pobírá o milion dolarů menší plat než u Kings v Západní konferenci a čeká se od něj překročení hranice 30 gólů za sezonu jako v minulých letech.
Cesta k úspěchu

Rodák z Moskvy zažil nejúspěšnější sezonu v letech 2006/2007, kdy získal v základní části NHL 71 bodů. Avšak cesta k úspěchu pro levého křídelníka byla dlouhá a jistě namáhavá. Jako mladý se stal učněm ruského hokeje a jak se zdá, prošel učením špičkově. Odehrál něco v třetiligových až prvoligových týmech v Rusku. Nedá se říct, že by byl tak vyjímečným hráčem, že by někoho očaroval. Sápal se pomalu nahoru, sbíral síly, rostl a stal se kvalitním hráčem v hledání místa ke střele na bránu. Spíše než v tvorbě šancí byl lepší v jejich zakončování. Postupem času se stal velmi úspěšným hráčem na brankovišti, dokázal z nepřehledných situací zakončit téměř kdykoliv. Góly nestřílel nikdy s přesnou pravidelností, ale byl úspěšným hráčem na nájezdy či na brejkové situace.

Svou profesionální kariéru započal v letech 1998/1999 v tehdy ještě druholigovém Spartaku Moskva, kde odehrál pouze jediný zápas. V nadcházející sezoně dal poprvé o sobě vědět, protože to se mu povedlo skórovat ve 36 zápasech hned sedmadvacetkrát, a tak si levého křídelníka všiml tým Los Angeles Kings, který ho draftoval v 1. kole jako 20. celkově. Díky pokoření hranice 40 bodů se Alex dostal poprvé do ruského reprezentačního týmu a také se podíval na mistrovství světa osmnáctiletých.

Mohl zkusit hrát na severoamerickém kontinentě, ale místo toho zůstal ještě dva roky v Rusku. Z Lokomotivu Jaroslavl, kde byl úspěšný, přestoupil do Křídla Sovětů Moskva. Zde odehrál dvě sezony, ale v průběhu těchto let hostoval ještě ve Spartaku Moskva. Křídla Sovětů dovedl až do ruské Superligy. Za dva roky během působení v hlavním ruském městě získal 108 bodů.


Po skončení angažmá v Rusku a ještě před působením v zámoří se Frolov dostal znovu do ruské reprezentace. Na mistrovství světa juniorů v Pardubicích a Hradci Králové získala ruská výprava zlatý kov. Byl to první Frolovův úspěch na mezinárodním poli a díky osmi kanadským bodům z turnaje se zapsal do povědomí novinářů i fanoušků.

Hráč NHL

Působení v NHL je sen téměř každého hráče a i takové bylo přání Alexe. Po dvou úmorných letech v Rusku, které byly plné tréninku, zlepšování a posilování schopností se konečně do nejvyšší ligy Alex Frolov podíval.

Psalo se 10. 10. 2002 a jeho sen se splnil. Los Angeles se utkali se soupeři z Phoenixu a jasně vyhráli 4:1. Samozřejmě by bylo lepší hned ve svém prvním zápase bodovat, ale pro něj rozhodně stačilo, že byl na ledě při vstřeleném gólu. Svého prvního gólu v nejvyšší lize se dočkal až 25. října paradoxně proti jeho budoucímu živiteli, Rangers, puk tehdy propálil za záda Mikea Richtera. První sezonu dokončil s celkem obstojnými 31 body a v dalším ročníku se vyhoupl až na 45 bodů. Téměř každou sezonu si ho trenéři národního týmu vybrali, aby odehrál pár utkání. Alex se stal jasnou oporou Kings, ale než se nadál, přišla výluka NHL. Jako většina jeho krajanů se vrátil zpět do Ruska, kde ho s otevřenou náručí přivítal slavný CSKA Moskva, kde během 42 zápasů získal 37 bodů. Následně byl poslán do celku Dynamo Moskva, kde si ještě přičetl dva góly a asistenci k výlukovým statistikám.

Tým Králů mu obnovil smlouvu, Frolov podepsal pětiletý kontrakt na zhruba 14,5 milionu dolarů. Tuto smlouvu Frolov oslavil svým prvním hattrickem a díky němu také Kings uštědřili Columbusu Blue Jackets jednu z nejvyšších porážek historie týmu (8:2).

Následně byl znovu pozván do národního týmu, ale tentokrát to bylo na olympiádu v Turíně. Byla to sice nová zkušenost a událost, na kterou se těší každý reprezentant, ale možná by pro něj bylo lepší, kdyby na turnaj nejel. Získal pouze jeden jediný bod za asistenci a navíc se zranil. Měl naražené rameno, což ho vyřadilo ze hry téměř na měsíc.

Přesto se dokázal poprvé dotáhnout přes 50 kanadských bodů. Byl ve velmi dobrém rozmaru a v následujícím ročníku dokázal dokonce přeskočit 70 bodů. S 35 góly drží stále svůj rekord. Sezonu zakončil opravdu bravurně, protože s ruským výběrem dokázal získat bronzovou medaili z mistrovství světa z roku 2007, které se konalo v jeho rodné Moskvě. V následujícím ročníku opravdu perlil. Dokázal téměř nemožné a svůj rekord dovedl ještě zvýšit až na 71 bodů, rok tak zakončil v týmu na druhém místě za Mikem Cammallerim, který v té době vedl statistiky týmu Kings. O rok později ho znovu někdo předběhl a nebyl to nikdo jiný než tahoun dnešních Králů Anže Kopitar.

Po Alexovi se najednou nechtělo, aby pouze bodoval, ale hlavně, aby dával góly. Po znovu průměrně odehrané sezoně byl opět povolán do ruské reprezentace. Povedl se mu již druhý zlatý úspěch a na mistrovství světa v Bernu získal důležitý kov do sbírky. Ročník 2008/2009 dohrál 59 kanadskými body. Najednou byl před Alexem poslední rok kontraktu. Nedokázal vstřelit ani 20 gólů během 81 kol. Měl další možnost se ukázat na mezinárodním poli a během mistrovství světa v Německu získal kov, který mu chyběl. Rusko nedosáhlo na zlato po prohře s Čechy.

Zbývalo odehrát ještě pár zápasů za Krále a Alex se ne a ne prosadit. Pomalu se z něj stával hráč, který šance tvoří pro ostatní. Vedení Los Angeles Kings mělo jasno a smlouvu s Frolovem nechtělo prodloužit. Potřebovali hráče, který dokáže vsítit gól v téměř jakékoliv situaci, a tím Frolov již po delší dobu nebyl. Ačkoliv mu přišlo plno nabídek z KHL, rozhodl se pro nabídku New York Rangers a Kontinentální ligu odložil na budoucnost.

Na Manhtattan přišel Frolov bez větších ohlasů. V Los Angeles se však naučil pár zlozvyků, které Johnu Tortorellovi nevyhovovaly. Častá střelba není u Frolova moc vidět, i když se nyní řadí k ofenzivním oporám Rangers. Trenér Jezdců chce, aby se Frolov více prosazoval. „Chci ho před bránou, ne za ní.“ Nezbývá tak, než aby se forvard více snažil využívat šancí, protože by letošní rok mohl být jeho posledním v NHL a bylo by jistě pěkné, kdyby jej aspoň zakončil podle očekávání.

Menší ukázka hry.
Frolov slaví gól v dresu Rangers

Platnost uložené stránky vyprší: 10. 7. 2020 10:07:42