Už nikdy jako dřív. Girardi musí být oporou

Bez zdanění 13,3 milionů amerických dolarů. Za takovou sumu se dá pořídit více jak 60 luxusních automobilů Lamborghini Gallardo nebo vojenský vrtulník AH-64 Apache. Prezident a generální manažer New York Rangers, Glen Sather, se tyto peníze rozhodl investovat do čtyřleté spolupráce s Danielem Girardim. Kanadský obránce se tím zařadí mezi předně placené hráče klubu a ve svých 26 letech se musí stát oporou týmu. Nemá na výběr. Fanoušci ve světě National Hockey League dobře placeným hráčům chyby neodpouštějí.

Pan Nechtěný

Daniel Girardi nikdy neměl na růžích ustláno. Jelikož mnoho hokejové talentu nezdědil, musel si vše vydobýt tvrdou prací. Zároveň byl nucen překonat mnohé překážky i nezdary.

První nástrahu mu život postavil do cesty v sezoně 2001-02. Girardi byl připraven poprvé odehrát kompletní ročník v juniorské Ontario Hockey League. Tento plán bohužel překazilo zranění, které ho vyřadilo hned z 21 zápasů. Malé neštěstí to nebylo jen kvůli samotné sezoně v barvách Barrie Colts. Girardi mohl být draftovaný v Torontu, do kterého to měl z rodného Wellandu jen něco přes 100 kilometrů. Kvůli vleklým zdravotním lapáliím však jeho šance na jakékoliv umístění rapidně klesly.

Nedočkal se ani další rok, kdy výběr nadějí hostil Nashville. To už však bylo na pováženou. Girardi odehrál 67 zápasů a zaznamenal 30 bodů (4+26), ačkoliv v půlce ročníku měnil klub. Jeho novým působištěm bylo mužstvo Guelph Storm, kde se mladý bek setkal s Ryanem Callahanam, budoucím kamarádem a spoluhráčem z Rangers.

Ani tam však Girardi nezakončil svou juniorskou hokejovou pouť. V sezoně 2004-05 přešel do klubu London Knights, kde se mu naskytla obrovská příležitost. Ontarijský London tehdy hostil Memorial Cup - nejprestižnější juniorskou trofej, o kterou bojuje nejlepší tým z OHL, WHL a QMJHL. Tuto trojici vždy doplní mužstvo z hostujícího města. V roce 2005 to byli právě London Knights.

Prakticky to znamenalo, že Girardi se mohl blýsknout před očima skautů. Podařilo se. Napomohlo tomu i vítězství Knights, které vedl především Corey Perry, současná hvězda Anaheimu. Pokud jde o Girardiho, ten zaujal některé ze skautů New York Rangers, kteří se zasadili o to, aby nadějný zadák dostal šanci mezi profesionály. Není divu, že rodák z Wellandu zahrnuje vítězství v Memorial Cupu mezi hokejové zážitky, na které nikdy nezapomene.

Na smlouvu s Jezdci si ale Girardi musel počkat a přesvědčit v nižších profesionálních soutěžích. Po sedmi zápasech v ECHL bylo jasné, že patří do AHL. Po 66 utkáních v barvách Hartford Wolf Pack zase bylo zřejmé, že si zaslouží příležitost v nejvyšší zámořské soutěži. Na farmě Rangers se totiž s 39 body (8+31) stal druhým nejproduktivnějším bekem týmu a v létě roku 2006 mu už na stole ležela nabídka od Glena Sathera.

V průběhu sezony 2006-07 se Girardi poprvé objevil mezi mantinely NHL – 27. ledna 2007 byl povolán k zápasu Jezdců ve Philadelphii.

„Byl jsem nervózní, neuvěřitelně,“ vzpomíná hokejista, jenž nikdy nebyl draftován. „Ostatní hráči, například Shanahan, mi říkali, ať neztrácím koncentraci a hraju svoji hru. Nejskvělejší na tom byla ta příležitost, kterou mi Rangers dali.“

Girardi původně nahradil stárnoucího Dariuse Kasparaitise, nicméně z NHL už se nikdy nevrátil zpět. Naopak si tam za čtyři roky vybudoval pevnou pozici.

Girardi pozorovatel

Tou drobně otřásla událost z 21. ledna 2010. Rangers tehdy nastoupili na horký led ve Philadelphii a v utkání vyhořeli. Ačkoliv prohráli jen 0:2, soupeř je fyzickou hrou drtil celý zápas. Vrcholem byl moment z druhé třetiny, ve kterém si zlý muž Letců, Daniel Carcillo, vybral pro pěstní souboj nejlepšího útočníka Jezdců Mariána Gáboríka. I když byl Girardi jen pár metrů opodál, nezasáhl. Za to se na něj strhla lavina kritiky; jak ze strany fanoušků, tak od některých novinářů. Byl nazýván zbabělcem i osobou něžného pohlaví.

Příznivce manhattanského klubu si Kanaďan udobřil 9. dubna stejného roku. Shodou okolností opět proti Philadelphii, tentokráte ale v New Yorku. Tvrdý útočník Flyers Scott Hartnell ve třetí třetině doslova sestřelil Artěma Anisimova u mantinelu. Pomsta netrvala dlouho a již o pár vteřin později vzal spravedlnost do rukou trochu překvapivě Daniel Girardi. V regulérním pěstním souboji ale Hartnella porazil na plné čáře a získal zpět respekt fanoušků. Madison Square Garden mu aplaudovala.

Železný muž

Girardi je zkrátka silný chlap. Když už sundá rukavice, většinou vyhraje. Pěstní souboje ale jeho specialitou rozhodně nejsou. V čem vlastně spočívá síla 26letého beka?

Sám hráč si na sobě nejvíc cení pracovitosti a poctivosti. Tyto vlastnosti tvoří spolu se 188 centimetry výšky a 94 kilogramy váhy skvělého defenzivního beka. Je až s podivem, jak může Girardi se svým stylem hry odehrát tolik zápasů. Faktem je, že od té doby, co oblékl dres Rangers, nevynechal jediné utkání.

Sečteno a podrženo – 280 zápasů v řadě. Během té doby stihl kanadský bek rozdat 600 bodyčeků a zablokovat 426 střel. Rok co rok je v těchto statistikách jedním z nejlepších v týmu.

Nebojí se ani zaútočit. Za čtyři roky v organizaci Rangers zaznamenal 80 bodů a 20 gólů. To jsou na obránce slušná čísla, ale můžou být ještě lepší, pokud Girardi zapracuje na vyrovnanosti.

Postup na ledě i v životě

Urostlý zadák bude v následujících čtyřech letech pobírat v průměru 3,325 milionu dolarů ročně. Oproti předchozí smlouvě je to skok o více jak dvojnásobek. Girardi tak definitivně ztratil nálepku nováčka, nad jehož chybami se dá přimhouřit oko, někdy obě. Se zralým věkem, velmi dobrým platem a téměř třemi stovkami zápasů v NHL bude mnohem více na očích fanoušků, jejichž očekávání se přirozeně zvýší.

Girardi však na Manhattanu neudělal pouze důležité hokejové kroky, ale i ty životní. Během kariéry v Rangers se oženil s Pamelou Girardiovou. Newyorskému páru se 8. března 2010 narodil syn Landon.

Pro Daniela Girardiho je tak rok 2010 zlomový. Od nynějška bude muset být zodpovědný jako hokejista i jako otec. Nezbývá než popřát hodně štěstí.


Girardi pomstil spoluhráče a pustil se do Hartnella.

Platnost uložené stránky vyprší: 13. 7. 2020 22:52:58