Proč to opět nevyšlo? Souhlasit nemusíte

Skončila další sezóna, opět po roce jsme zklamaní sice o kolo dál, ale očekávání byla určitě větší. Co víc mě osobně naplňuje zklamáním je to, že tento tým na postup přes Senátory měl. Bohužel nedokázal dotáhnout dobře rozehrané zápasy a tak píši tyto řádky.
Názorů a analýz proč se tomu tak stalo je hodně. V lecčems se shodují a v některých částech jsou rozdílné. Můj pohled na důvody vypadnutí předkládám do tohoto komentáře, který je pouze můj osobní. Není názorem více osob nebo redakce.

Začnu od toho, kde je dle mě problém dlouhodobější a já ho vidím už od loňského léta. Ano svůj podíl na této situaci má kouč Alain Vigneault. V základní části patří k těm nejlepším v soutěži a to, co předvedl na začátku sezóny s ofenzivní smrští klubu, který není zvyklý dávat tolik branek je určitě dobré. Jenže tenhle klub hraje o vítězství v poháru za play off. Stanley Cup vyhrál klub naposled v roce 1994 a to už je 23 let.

Co je špatně ve druhé rozhodující části sezóny? Jednoznačně neschopnost překvapit soupeře něčím nečekaným. Změnou taktiky, nasazováním řad dle taktického plánu nebo správným využití hráčů v jednotlivých situacích. Už v letech minulých byl častou „překoučován“ v zápasech vyřazovací části a letos se to opět projevilo v sérii s Ottawou. Z minulosti bych zmínil hlavně série s Washingtonem z let nedávno minulých nebo právě s Ottawou před pár lety. Ano tyto série tým vyhrál, jenže až v sedmém zápase a poté mu chyběli síly a zdraví hráčů pro dotažení cíle.

Nasazování hráčů v konkrétních situacích je vůbec největším problémem, který vnímají vlastně všichni, co zápasy sledují. Celou čtvrtinu zápasů letošní vyřazovací částí ztratil tým v posledních minutách při svém vedení. Vždy byl stažen ze hry jeden ze dvou nejlepších obránců týmu Bredy Skjei a nastupovali Marc Staal a Daniel Girardi. Hlavně Staal působil v celém play off jako by mu bylo čtyřicet let a každý krok ho stál neskutečnou bolest. Jeho hra připomínala hru z doby posledního vítězství Jezdců ve Stanley Cupu. Přesto hrál pořád.

Girardi byl na oko menším problémem, ale nakolik to bylo dáno dobrým partnerem ve dvojici Ryanem McDonaghem můžeme jen spekulovat. Jenže mimo jediné změny, kdy naskočil Kevin Klein na místo Nicka Holdena, se žádná jiná za dvanáct zápasů nestala. Ještě bych zmínil nasazování Dereka Stepana na důležitá vhazování, když v této dovednosti není prostě jeho výkonost dostačující.

Nechme Kouče, protože to není jediný důvod výsledků v posledních dvou závěrech sezon. Tomuto týmu chybí lídr vůdce, za kterým by celý tým šel. Kdo je osobností kabiny McDonagh, Stepan Zuccarello, Staal a Girardi možná i Nash. Jenže mimo McDonagha a Zuccarella měli ostatní problémy sami se sebou. Nash se trápí od otřesů mozku z před pár let. Girardi a Staal moderní hokej nestíhají. Stepan vypadl z role hlavně letos, kdy byl velkou část sezóny jednoduše špatný a v play off se trápil také. Dvojice McDonagh a Zuccarello na to sami nestačí, ačkoliv jim toho moc vytknout nejde, prostě tým strhnout k boji na hraně maximálního úsilí nedokázali.

Ano to je největší problém tohoto týmu. Chybějící vůle bojovat poprat se, prostě udělat pro výsledek úplně všechno možné. Odchod Callahana jsem schvaloval a stále myslím, že to byl dobrý krok vedení. Odchod Dubinského byl asi logický v dané situaci, jenže když vládli kabině tito dva, nevěřím, že by se stalo tolik zápasů odehraných úplně bez zápalu jako letos. Z tohoto je mi hodně smutno a nikdy jsem nečekal, že toto budu někdy vůbec přemítat v hlavě nebo dokonce sdělovat jako svůj názor.

S tím souvisí i pohled na některé situace. Když přijel před brankáře Ottawy kterýkoliv útočník Jezdců, vznikla mela a na druhé straně koukáme jak má Brassard hokejku pod rukavicemi Lundqvista a Staal ho odstrkuje jednou rukou a kouká úplně jinam. Jak za tímto hráčem má potom jít ostatní? Těžko.

Pak se nelze divit, že fyzickými parametry obdařený Kevin Hayes není schopen zabrat v případných strkanicích, ze kterých ujíždí. Zastat se spoluhráčů dokáže jen Smith (který je tu ani ne dva měsíce) Miller a Klein, který dostal šanci jen v jednom zápase. I toto hodně vypovídá o týmu a jeho soudržnosti. Jediná řada, která dokázala hrát hokej, který je třeba hrát v této části sezóny, byla čtvrtá Miller-Lindberg-Glass. Jak komentoval můj kamarád, který má čas a možnost hodně sledovat zápasy NHL: „Rangers jsou moc hodný tým“.

Hodný tým nikdy nic nevyhraje.

To že tým nedokázal přepnout na vyšší úroveň tvrdosti a bojovnosti je opět spojeno s nefungováním kabiny a nedostatečnou motivací, za což je opět spoluzodpovědný i kouč Vigneault se svým týmem spolupracovníků.

A co by pomohlo? Určitě by bylo třeba vyměnit hlavního kouče. Už loni bylo dle mě dobré to udělat. Jenže a proto píšu v podmiňovacím způsobu, se to vzhledem k prodloužení smlouvy nestane. Dále je třeba výrazněji změnit jádro týmu. Z pozic obránců top 4 odstranit Staala s Girardim a ideálně alespoň jednoho odstranit z týmu úplně. Doplnit tým dobře bruslícími mladšími obránci, kde můžou pomoct podepsaní volní hráči hlavně Bereglazov. Dále bych se nebál vyměnit Stepana. Nepíše se mi to lehce, jenže s ním jako prvním centrem tenhle tým úspěšný nebude. Stále má svou hodnotu a může za něj přijít tolik zmiňovaná a očekávána posila do obrany nebo podobný centr s malinko jiným stylem hry. Pokud bude možné za rozumnou protihodnotu vyměnit Nashe udělat to.

Do týmu pak přivézt víc tvrdosti a agresivity. Ať už podpisy volných hráčů nebo třeba výměnami. Třeba Boone Jenner z Columbusu neměl úplně dobrou sezónu a dal by se za protihodnotu jako je Hayes získat, ale podobných výměn se bude nabízet víc. Rozhodně bych se pokusil podepsat Smitha, který dobře zapadl a naplňuje vše, co tento tým potřebuje. Nebudu zde vypisovat konkrétní kroky, které by se dali udělat, spíše chci naznačit směr, kterým by se měl tým vydat, pokud se má někam posunout.

Vedení to nebude mít snadné, rozšiřovací draft nám odebere jednoho hráče a může to být i hráč, který má svou důležitost pro tým (Lindberg, Grabner, Fast a Raanta). Pak tu bude vstupní draft, kdy může dojít k dost výměnám. A následně otevření trhu s volnými hráči, kde letos není moc úplně kvalitních hráčů. Snad bude mít vedení dobrou strategií a šťastnou ruku.

Platnost uložené stránky vyprší: 7. 8. 2020 14:50:43