Minimum změn, ale identita může být jiná

Před letošní sezónou se čekaly změny a ne malé. Zatím jich moc neproběhlo. Mimo výměny Brassarda za Zibanejada jsou v podstatě minimální. I tak může být projev týmu výrazně odlišný a to zejména v útočné fázi. Co tedy změny přinesly a napovídají o týmu?
V první řadě tým získal svého velkého silného centra v podobě Zibanejada. Ten může nastupovat s vhodnými spoluhráči (Nash pokud nedojde k jeho výměně, Fast apod.) proti nejlepším řadám soupeře. Tím vznikne mnohem větší útočný prostor Stepanovi, který spolu s Kreiderem a Zuccarellem může uplatnit víc svého ofenzivního talentu.

Návrat dobrého Hayese. Ano i tomu může pomoci příchod oboustranného Švéda, protože i on může mít více ofenzivních úkolů. Defenzivu jeho řady může podpořit Fast nebo Grabner, čímž mu dopřeje lehčí defenzivní úlohu podobně, jako tomu bylo při hře s Hagelinem. Na druhém křídle mu může s ofenzivou pomoci, pokud se prosadí ruský talent Buchnevich nebo Miller, který ale bude spíše nastupovat v prvních dvou útocích.

Čtvrtá řada bude složena z Joorise, Lindberga (až se uzdraví), Gerbeho, Glasse případně Grabnera (půjde o to, zda nenajde uplatnění ve formaci s Hayesem). Pokud se prosadí Buchnevich, což se stane, pokud opravdu nevybouchne v předsezoním kempu, může být i Glass odeslán do záložního týmu.To zejména kvůli Buchnevichově klauzuli, že v případě odeslání k záložnímu týmu se může a dost se to očekává vrátit do KHL.

Teď k obraně. Jen jedna změna za ofenzivního Yandla získal Gorton výměnou poctivého pracanta Holdena, který může hrát ve druhé i třetí obrané dvojici. Je to spíše defenzivní tvrdě hrající obránce ale umí i zaútočit. Stylem hry připomíná Kleina. Po tomto to vypadá, že tým bude mít výrazného obrance číslo jedna v McDonaghovi a pět vyrovnaných obránců ve složení Klein, Holden, Skjei , Staal a v případě návratu ke starým výkonům Girardiho. Velký prostor může získat mladík Skjei. Dokonce se může stát, že bude nastupovat na pravé straně vedle McDonagha, ale spíše ho čekám ve druhé obraně po boku Marca Staala.

Skjei i McDonagh budou hodně zodpovědní za rozehrávku a distribuci puků na útočníky, kteří budou muset propracovaným systémem výrazněji pomoci a zjednodušit tuto činnost útočníkům. To bude úkol léta pro kouče Vigneaulta a jeho asistenta Arniella.

Loňský problém s oslabeními je další činnost, kde výrazně pomůže Zibanejad a další příchozí Grabner s Joorisem. To dává k vyzkoušené dvojici Nash Stepan a Fast další trojici. Pomoci může po uzdravení i Lindberg. Oslabení tak nebude muset hrát Zuccarello nebo Glass. Nový asistent zodpovědný za defenzivu a oslabení Jeff Beukeboom bude mít mnohem víc kam šáhnout a to v případě zranění vyzkoušených útočníků pro tuto úlohu. Co se defenzivy týče, tak je po loňsku laťka hodně nízko, protože loňský model připomínal v obrané třetině jeden velký chaoz.

Co lze tedy čekat od tohoto týmu, po letních změnách. Větší sázku na protiútoky. Rychlosti je nyní v týmu mnohem víc a hráčů úspěšně je zakončit také. Také lze předpokládat trochu defenzivnější přístup k utkáním, kdy pouze Hayes jako centr třetí řady má s defenzivou problémy. Tým bude navíc rychlejší, ale i tvrdší. Trochu méně držení puku v útočné třetině, ale za to propracovanější defenzivní systém ve středním pásmu a hodně rychlých protiútoků, to je to co tento tým nabízí. Otázkou však je, jestli toto bude chtít hrát kouč Vigneault, který upřednostňoval až do letoška ofenzivní styl s napadáním a rychlým návratem do defenzivních pozic.

Ne nečekejme lepší výsledky, ale určitě koukatelnější bojovnější hokej a snad i více tvrdosti. Více prostoru pro mladší hráče a tím i méně profesorský hokej než v loňské sezóně.

Jak by mohla vypadat sestava pokud, už nedojde k žádným změnám, což určitě není vyloučeno?
Třeba takto:
Kreider-Stepan-Zuccarello
Miller-Zibanejad-Nash
Buchnevich (Grabner)-Hayes-Fast
Grabner(Gerbe)-Jooris-Lindberg (Glass)
McDonagh-Klein
Staal –Skjei
Holden – Girardi (McILrath)

Platnost uložené stránky vyprší: 7. 8. 2020 14:57:02