Vyměnit trenéry a omladit tým - souhlasit nemusíte

Sezóna je za námi a před námi skoro dva měsíce čekání na zajímavou fázi v podobě draftu a otevření trhu s volnými hráči. Jenže vedení bude mít napilno už teď. Nejdříve musí rozhodnout, zda zůstane trenérský tým ve stejném složení a následně začne skládat sestavu pro novou sezónu. Škodit mu při tom bude hlavně platový strop. Zde vám nabízím můj názor na očekávaná rozhodnutí.
Začnu trenérským týmem. Nebyla to povedená sezóna a svůj podíl na tom mají i hlavní kouč a jeho asistenti. Tým díky platovému stropu ztratil na kvalitě hry směrem dopředu, ale hrál pořád ten samý ofenzivní systém bez náznaku změny. Trochu více zaměření na defenzivu by určitě týmu prospělo. To co se dělo v obranném pásmu a v oslabeních, nejde nazvat jinak než zmatkem a chaosem. Zodpovědnost za to má samozřejmě hlavní kouč Alain Vigneault a pokud ne on minimálně jeho asistent Ulf Samuelsson by se měl pakovat. Ano klíčový defenzivní hráči (Staal a Girardi) vypadaly jako dva přerostlé kužele, ale i tak se mělo reagovat, bohužel nedošlo ani k posazení těchto hráčů ani k pokusu o změnu defenzivního systému, prostě se „čekalo na smrt“. Ta přišla velmi brzy.

Co se ofenzivy týče, sezóna nebyla úplně špatná, hodně tomu pomohlo angažování Keitha Yandla, který přidělá pár šedých vlasů na hlavě všem, kdo zápasy sledují, ale ofenzivu umí podpořit skvěle. Proč ale nehrál více než polovinu základní části v první přesilovkové formaci? To ví jen Vigneault a druhý asistent Scott Arniell. Podobně tomu je i J.T. Millera, kterému nemohli najít stálé místo v prvních dvou řadách více než polovinu základní části. Když mu ho našli, Miller výrazně pomohl k postupu do play off. Bohužel po chybách byl hned posazen nebo odsunut do čtvrté formace. Oproti tomu další mladík Kevin Hayes, který odehrál sezónu o dost hůře než Miller, za chyby trestán tak důsledně nebyl.

Podobných přístupů by se dalo najít více než dost. Ale mě přišla ještě jedna věc, Vigneault a jeho asistenti ztratili vliv na kabinu, jak jinak si vysvětlit zápasy, které vypadaly, jako když se hráčům nechce a je jim to jedno. Nebylo jich málo, ale hlavně se objevily i ve vyřazovací části sezóny. Týmu chyběla motivace poprat se o to a i to padá na vrub kouče, který by měl umět tým namotivovat. Vigneaultův klid působí na hráče dobře, když se daří, bohužel ve chvílích, kdy se tým trápí, by mu pomohli projevené emoce (samozřejmě rozumné emoce ne jako výstupy Tortorelly), od Vigneaulta se jich nedočkáte.

Za mě tedy kompletní výměna trenérského týmu v horším případě aspoň obou asistentů. A hlavně změna defenzivního systému, oslabení a i celkově defenzivnější pojetí hokeje. Ne nechci zpátky defenzivní hrůzu ala Tortorella, ale systém podobný tomu, který hraje Washigton.

Budou potřeba i změny v týmu, některé budou vynucené platovým stropem, nutností začít tým postupně omlazovat. Začnu tím, po čem všichni volají, zbavit se dvojice Staal, Girardi. To nebude snadné, ale minimálně Staal (pokud si necháme patřičnou část jeho platu) vyměnitelný je. Protihodnota nebude žádnou super výhrou, ale jak ukázali výměny z letošního ročníku (Scuderi–Daley, Perron-Hagelin) určitě se dá výměna uskutečnit a získat na ní. Bude nás to něco stát, ale týmu to může pomoct. U Girardiho to bude horší a myslím, že vyměnit ho nebude možné. Vyplacení ze smlouvy je hodně nevýhodné, ušetří pouhých 5 milionů z jeho 22 zapsaných proti platovému stropu pro další čtyři roky. Prostě Girardi zde bude asi i příští sezónu a snad po uzdravení výrazně lepší než letos.

Dalším hráčem, který se nabízí k výměně díky platu, je Rick Nash. Určitě má svoji hodnotu na trhu, ale také má vysoký zápis oproti platovému stropu (7,8 milionu). Pokud by se našel obchod, který by přivedl do týmu obránce za dvojici Yandle, Boyle – tedy s ofenzivním pojetím a schopností pomoci v přesilových hrách, pak je to naše výměna. Bohužel i zde je komplikace v „no trade“ klauzuli, kde může (pokud jsem vyčetl správné informace) určit 13 týmu, kam může být vyměněn. Jeho náhradou by měl být Pavel Buchnevich, to pomůže platovému stropu a budou se moct podepsat Chris Kreider a J. T. Miller.

Další možností jak tým vylepšit je přivézt někoho z Evropy. Do NHL se vrací Alexander Radulov, není mi sympatický, už tím co u hokeje dělá za rozmíšky a diskuze. Ale není to právě to, co tento tým potřebuje. Vzpomeňme na příchod Averyho, když se zdálo, že končí úspěšná éra Jágra u Jezdců. Avery nebyl všeho spasitel, ale tým prostě nakopl a prodloužil mu a cca 2 roky možnost zůstat v podobném složení a setrvat úspěšný. To právě teď tým potřebuje. Nikde není napsáno, že míří k Jezdcům, ale s jeho hokejovými kvalitami by to nemusel být špatný tah. Samozřejmě je možnost přivézt i jiné hráče objevili se články o spoluhráči Buchneviche Vadimu Šipačovovi a smlouva končí i Jevgenij Dadonovovi. Možnosti jsou z dalších evropských národností.

Možnost vylepšit a omladit tým je samozřejmě výměnou stávajících hráčů. Nabízí se chránění volní hráči Kreider či Hayes. Kreider má svou hodnotu, ale my jeho služby potřebujeme, protože jeho fyzický hokej nemáme kým nahradit. Hayes hrál letos špatně, přišlo mi, že se mu nechce bruslit a bojovat. Na svou postavu hraje málo fyzický hokej. Vedení zatím v prohlášeních tvrdilo, že je stále v plánech klubu ho udržet. Já bych se správnou protihodnotu nezdráhal výměnu uskutečnit, ale bylo by třeba přivézt třetího centra.

Dalšími zmiňovanými k výměně mezi fanoušky jsou Derick Brassard, který má velkou hodnotu jako slušný druhý nebo horší první centr, co dělá 60 bodů za 5 milionů ročně, je určitě atraktivní, ale zase kdo bude hrát druhého centra za Derekem Stepanem? Dá se řešit podpisem z trhu volných hráčů, ale to už dopadlo tolikrát nevalně, že touto cestou se vydat není úplně vhodné.

Co se hráčů, jimž končí smlouvy a budou volní, týče, už byl podepsán na další sezonu Antti Raanta jako druhý brankář a v týmu bych uvítal i Viktora Stalberga jako křídlo pro třetí a čtvrtou řadu. Dominika Moorea, Erica Staala a Dana Boyla bych nahradil mladšími a levnějšími hráči. Keith Yandle se ukázal jako skvělý ofenzivní obránce, ale nabídnout mu v jeho devětadvaceti letech smlouvu na pět nebo šest let za minimálně 6 milionů ročně je šílenství. NHL je dnes jiná než před pár lety a ukazuje se, že podpisy těchto veteránů dlouhými lukrativními smlouvami jsou spíše přítěží než pomocí. Stačí nám starosti s dvojicí Staal, Girardi, nepotřebujeme během pár let přidat dalšího do party.

Jak to všechno dopadne, budeme vědět z části v půlce července a úplně na startu nové sezóny. Neberte tedy tento komentář jako předpis správného řešení jen jako názor na to, co může stát a jaký na to mám názor.

Platnost uložené stránky vyprší: 7. 8. 2020 13:48:36