Kroky vedení – souhlasit nemusíte

Čím dál víc se pozastavuji nad politikou našeho vedení. Tým je postaven na rychlosti, ale trenér Alain Vigneault potřeboval do týmu tvrdost. Vedení se snažilo mu jí přivést trojicí Hayes, Malone a Glass. Do teď v pořádku, jenže je tu hodně kluků, kteří si řekli loni a letos v kempu o místo v sestavě a bohužel na ně nezbyde na úkor nově přivedených hráčů. Proč když mám v týmu pod smlouvou na křídlo prcky Hagelina, St. Louise, Zuccarella přivedlo vedení Stempniaka (ikdyž za málo peněz a určitě ku prospěchu týmu) nejde pochopit. Tým trpaslíků pohár nikdy nevyhraje. Navíc Stempniak ač si to kdo připustí nebo ne sebral šanci na první tým typově velmi podobnému Jesperu Fastovi.
Do týmu byl nyní povolán Mueller, zřejmě na post čtvrtého centra. Nebylo by z hlediska perspektivy lepší dát šanci Oscaru Lindbergovi? Má odpověď zní, bylo. Lindberg hrál velmi dobře už loni druhou polovinu soutěže v Hartfordu. Přinesl by vše, co týmu chybí, poctivou defenzivní práci, dobré bruslení a dobré vhazování. Ano Mueller je zkušenější, ale kde vezme Lindberg zkušenosti, když mu je vedení není ochotno dát? V AHL, tam už ukázal dost.

U obou švédských útočníků navíc hrozí, že po sezóně ve svém věku (22 let) nebudou chtít čekat na další příležitost, kterou po dva roky nedostali a změní kurz své kariéry zpět směr Evropa. Tým pak bude nucen zase doplňovat sestavu odpadlíky z UFA trhu. Ještě horší to je s Kristem, který bude po sezóně UFA. Proč ho vedení nevyměnilo za volbu v draftu, když má problém s počtem podepsaných hráčů? Je totiž nad slunce jasné, že šanci nemůže dostat.

Vše totiž souvisí s více věcmi, loni vedení záložní tým doslova potopilo. O Talbotovi a Bironovi jsem psal už dost loni. Absence zkušeného útočníka s produktivitou k mladíkům v součtu s problémy mezi tyčemi, kterou vedení vyřešilo až po dvou třetinách soutěže, stálo tým účast ve vyřazovacích bojích a mladí hráči tak přišli o cenné zkušenosti.

Letos je to sice opačně je tu zkušený brankář pro AHL, přivedena byla trojice Chris Bourque, Chris Mueller a Nick Tarnasky. Vezmeme-li v potaz už tak zkušenou trojici Miller, Fast a Lindberg přítomnost Crabba a Potulnyho (pouze smlouva pro AHL), moc místa pro další hráče, kterým je třeba dát prostor (Haggerty, Hrivík, Kristo nebo třeba McCarthy) prostě není. Prostě pravý opak loňska. V obraně je to trochu lepší, ale zase je tu jeden extrém. Pouze dva obránci s levým držením hole oproti nespočtu praváků. I tyto zdánlivé maličkosti mohou hrát pro budoucnost roli a dobře fungující organizace si je hlídají.

Nyní je čas zmínit se i o Millerovi. Trenéra nepřesvědčil a z pozice centra prvních tří řad ho vytlačil Hayes. Na tom není nic špatného, ale proč vedle něho není v Hartfordu Mueller, od kterého by se mohl dosti přiučit a hraje tam Lindberg, který je na tom podobně jako on. Pokud Vigneault Millerovi nevěří, má to vedení říct a to by se mělo ho pokusit vyměnit včas, dokud jeho cena neklesne. Toto už způsobil Vigneault za svého působení ve Vancouveru s Hodgsonem, za kterého „získali“ (o zisku lze hodně pochybovat) Zacka Kassiana. Jenže tohle si nemůžeme dovolit, vzhledem k počtu potencionálních hráčů pro první dvě řady.

Posledním koho v této souvislosti zmíním je Anthony Duclair. Podle posledních tahů vedení bude právě on, kdo přijde o své místo sestavě. Nyní je těžké hodnotit, jestli už má na celou sezónu v NHL nebo nemá. Jedno je jisté, pokud bude odeslán k juniorům, jeho smlouva bude odsunuta o rok a klub tak získá o rok navíc jeho nováčkovského kontraktu a o rok navíc jeho práv na trhu volných hráčů. Letos má velkou šanci na místo v sestavě Kanady na MS do dvaceti let a může se učit být lídrem svého juniorského týmu. Je to těžké rozhodnutí, ale pokud přišel o místo v sestavě už teď, po návratu Stepana to bude mít ještě těžší a tak se zdá odeslání k juniorům jako logické. Letošní šance v prvním týmu je přesně to jak to má být, naznačit mu aspoň takhle, že se s ním počítá.

Pro příští rok pak je třeba pečlivě zvážit, koho v týmu udržet a na čí pozici zkusit mladíky, kterých se dere na posty ve druhé, třetí a čtvrté řadě relativně dost. Konkurence je dobrá věc a být musí, ale přehnaná konkurence umí pěkně škodit.

Tak zase příště.

Platnost uložené stránky vyprší: 7. 8. 2020 14:45:37