Hertlův čtvrtý gól? Rangers se ztrapňují sami

V hokeji mě již z míry vyvede málo co. Rangers fandím velkou většinu svého života a zažil jsem úspěchy i velké výbuchy. A protože toho druhého bylo za posledních dvacet let o mnoho více, považuji se již za značně otrlého fanouška, se kterým jen tak něco nepohne. Dva trapné debakly ve třech dnech to však dokázaly, stejně jako pro mě nepochopitelná kritika některých zámořských novinářů, hráčů i trenérů na adresu Tomáše Hertla.
Kousek Tomáše Hertla, který rozloženým Rangers nasázel čtyři góly (více v článku o zápase), přičemž toho posledního dosáhl obzvlášť drzým kouskem, na sebe strhl pozornost doma i za mořem a jako Čech mu přeju, aby mu to vydrželo co nejdéle, i když bych byl samozřejmě raději, kdyby si jméno udělal na jiném týmu, než jsou Jezdci. Jenže, Blueshirts si právě tohle svým odevzdaným výkonem po právu zasloužili a osobně nechápu, jak slávistickému odchovanci může jeho kousek někdo vyčítat. Jsem alespoň rád, že kritika směrem k českému devatenáctiletému talentu nezazněla z řad žádného hráče či představitele klubu a pokud vím, tak ani ze strany žádného z novinářů, kteří dění v Rangers dlouhodobě sledují. Jinak bych se snad za svoje sympatie k týmu z Manhattanu musel stydět.

Za veškerou potupu kterou Jezdci v San Jose utrpěli nemůže český mladíček, ale samotní hráči Rangers. Nikdo jiný. Takový odevzdaný výkon v jejich podání nebyl k vidění již dlouho. O to zarážející je, že stejně bídně zahráli i o dva dny později v Anaheimu. Pokud by hráči Ducks chtěli, mohli Jezdcům nasázet desítku, ovšem místo toho ve třetí třetině už raději šetřili síly, což je v náročné soutěži logické (rozhodně to však ale není povinností žádného hráče ani týmu, jak se snad někteří lidé v zámoří domnívají). Nic to však nemění na tom, že Blueshirts zkrátka na tu desítku zralí byli.

Hráči po prvním debaklu mluvili o tom, jak to takhle nejde a musí se sebrat a začít makat. Po druhém utkání volili prakticky totožná slova. Je třeba, aby se probrali rychle, protože jestli se nezvednou, budou jejich sebekritické výroky čím dál víc připomínat prázdné fráze, kterým nikdo nebude věřit. Alain Vigneault je u týmu teprve krátce a jistě má právo na určitou dobu hájení, však ani není v nijak jednoduché pozici, když mu renovace MSG a s ní spojený přesun přípravného kempu na západní pobřeží stejně jako absence Stepana a Callahana v kempu znesnadnily přípravu týmu před sezonou. Těžký trip na začátku základní části také vykonal své, ale tím se dají vysvětlit porážky, nikoli ostudné výkony. Čekal jsem, že Jezdci budou na úvod sezony spíše prohrávat, nikdo snad ale netušil, že to bude po tak bídných výkonech.

Nemohu se zbavit dojmu, že mi Alain Vigneault připadá krizí, která na jeho svěřence hned na úvod sezony dopadla, zcela zaskočený. Zatím nenašel způsob, jak reagovat. A ani to moc nevypadá, že by se snažil, i když to může být dáno i prostou odlišností jeho osobnosti oproti jemu předchůdci - Vigneault raději řeší situaci za zavřenými dveřmi a nehaní jednotlivé hráče v médiích, což mu osobně připisuju k dobru.

Na druhou stranu nevím, zda jeho klid a pasivita na střídačce, kterou zatím předvádí, není až opačným extrémem, který týmu škodí. Nepochybuju o tom, že Tortorella by po druhém inkasovaném gólu v utkání s Anaheimem vyhlásil timeout a k hráčům rázně promluvil. Stejně tak by jednal po čtvrtém gólu od San Jose - jestli ne hned po tom druhém. Někteří hráči by nejspíš zůstali sedět. A nepochybuju o tom, že by to Rangers aspoň trochu nabudilo a ty porážky by nebyly tak vysoké. Ani Tomáš Hertl by svůj slavný gól nedal.

O Tortorellovi si klidně můžeme myslet, že je to psychopat a že se pod ním už tým neposouval vpřed. Ale nelze upřít, že tým měl identitu a soupeři proti Blueshirts hráli neradi. Jak sami hráči v posledních dnech opakují dokola, musí se k tomu vrátit, jinak Vigneault neposune tým vpřed, ale pouze vzad. Byla by to velká škoda, protože tenhle mančaft má veliký potenciál.

Jsem zvědavý, jaké změny nás čekají v nejbližších dnech. Protože něco se stát musí. Glen Sather už možná rozhodil sítě a hledá možnost nějaké výměny, možná někdo z hráčů zůstane brzy sedět na tribuně. Hodně fanoušků volá po nasazení dravých hráčů z farmy, ale podle mě by to v tuto chvíli byl špatný krok. Rozložený tým by nespasili (Jesper Fast jako zástupce mládí na soupisce byl proti Sharks zcela neviditelný) a naopak by ještě hrozilo, že se na ně přenese dusná atmosféra v týmu a zmrazí to jejich hokejový vývoj. Tým musí pozvednout zkušení hráči. Je to na Callahanovi, Richardsovi, Girardim, Lundqvistovi a dalších, ti musí ostatním jít příkladem a ukázat cestu. Jinak budou Rangers brzo opět celé lize pro smích, jako tomu bylo před deseti lety.

Platnost uložené stránky vyprší: 7. 8. 2020 13:45:00