Na co se těšit v nové sezoně

Když se 11. září budou hráči Jezdců hlásit v tréninkovém centru Rangers, odstartuje oficiální příprava na novou sezonu. Tu Blueshirts odstartují po sérii přípravných zápasů 3. října ve Phoenixu. Start nového ročníku provází pokaždé velká očekávání, tentokrát ale důvodů, proč se na start ligy těšit, je ještě více než obvykle. Fanoušci se podle všeho mohou těšit na nebývale zajímavý rok.

Nový trenér, nový systém
Krom Benoita Allaira, který má na starosti brankáře, vyměnilo vedení Jezdců kompletně celý trenérský tým. Nelze pochybovat o tom, že taková změna bude mít významný vliv na hru mužstva a fanoušci se mohou těšit na mnoho nového. Zkušený tandem Vigneault-Arniel, doplněný o bývalého skvělého obránce Ulfa Samuelssona (který ovšem už také má nemalé trenérské zkušenosti) bude na střídačce zárukou kvality, navíc na všechno bude ze shora ještě bedlivě dohlížet Daniel Lacroix, který bude kolegům během zápasů vysílačkou sdělovat své postřehy.

Otázkou je, co noví trenéři a jejich systém přinese. Mluví se o více útočení, ale s tím již k týmu před lety přicházel John Tortorella, kterého výše jmenovaní pánové v létě vystřídali. Doufá se ve výrazné oživení přesilových her, avšak skeptici namítají, že Arniel (který je bude mít z velké části na starosti) se svými mužstvy v nich minulosti žádné zázraky neudělal a navíc, že Rangers nemají na přesilové hry ideální hráče, chybí zejména více praváků a nebezpečných střelců.

Přestože lze polemizovat, jak velké zlepšení nový realizační tým přinese, jisté zůstává jedno. Bude zajímavé sledovat, jak si pod nimi tým povede a jakých změn hra mužstva dozná.

Staré a nové rivality
Změna v uspořádání NHL (podrobně jsme o ní psali v článku Formát NHL se radikálně změní. Co to přinese newyorským Rangers?) je proklínána nejedním fanouškem. Sám ale čekám, že až odpadne prvotní šok ze změny, většina příznivců si nové uspořádání začne pochvalovat. Lze totiž předpokládat, že přinese více rivality a více vyhrocených bitev, tedy koření, kvůli kterému fanoušci NHL sledují.

Staří rivalové Rangers zůstávají. Philadelphie a Pittsburgh jsou jako dřív, Islanders se díky mladým talentům derou nahoru a budou chtít do play off. A Devils? Bude zajímavé sledovat tento "tým veteránů na ústupu" v jehož útoku se s věkem bude snažit bojovat Jaromír Jágr, mimochodem držitel řady klubových rekordů Rangers. Nové uspořádání ligy těmto rivalitám nic neubere, naopak ještě přidá, jelikož se v play off budou nejprve spolu setkávat týmy v rámci divize, lze předpokládat, že přibude soubojů mezi Rangers a jejich odvěkými rivaly i ve vyřazovacích bojích.

Změna v divizích přináší Blueshirts ovšem také další zajímavé soupeře. S Washingtonem se Jezdci v posledních letech často střetávali v play off, navíc v posledních dvou letech tým z hlavního města vyřadili, čili parta kolem Ovečkina má Rangers co vracet a připravte se na to, že už v základní části půjde o vyhecované zápasy. S Columbusem pro změnu Sather v posledních letech čile měnil hráče, což pro dotčené hokejisty může znamenat vyšší motivaci se předvést proti svému bývalému zaměstnavateli. Navíc Blue Jackets hodně posilovali a nebudou chtít být v silné divizi žádnými otloukánky. Posledním týmem v divizi je Carolina, jejíž souboje s Rangers bude možné popsat jako bitvu bratří Staalů a věřte, že i to bude zajímavá podívaná.

Mládí vpřed
Na to, kteří mladí hráči naplno prorazí do nejprestižnější hokejové ligy světa, se můžeme těšit každý rok. Tentokrát ovšem především v útoku můžeme nalézt úctyhodný seznam adeptů na trvalé uchycení v prvním týmu: Danny Kristo, J. T. Miller, Chris Kreider, Oscar Lindberg a Jesper Fast, to jsou jména, které už brzy budeme při zápasech Jezdců slýchávat velmi často. Z obránců by zase velmi rád NHL okusil Dylan McIlrath, obrovitý chlapík a kontroverzní první volba Rangers v draftu 2010. Zda jeho výběrem udělalo vedení Blueshirts chybu rozměrů Hugha Jessimana nebo naopak získalo jackpot, to do velké míry napoví už letošní sezona.

Krom mladíků, kteří budou bojovat o místo v NHL, bude zajímavé sledovat i ty, co ji už nějaký čas hrají, ale lze u nich doufat, že by mohli předvést velký výkonnostní skok kupředu a posunout se mezi elitu. Velký nevyužitý potenciál stále ještě představují Michael Del Zotto, Carl Hagelin, Derick Brassard a ze všech nejvíc možná dosud do značné míry opomíjený John Moore, který by se dle mého názoru brzy mohl ukázat jako největší protihodnotou, kterou Rangers získali z Columbusu za Mariána Gáboríka.

Překvapit samozřejmě mohou i zcela jiní hráči, už nyní se však můžeme těšit, kdo nám bude dělat radost svými zlepšenými výkony. Vzhledem k tomu, že Callahan a Hagelin kvůli zraněním pravděpodobně nestihnou začátek sezony, vypadá pravděpodobně, že nějakých nových tváří v dresu Jezdců bychom se mohli dočkat již v říjnu.

Zápasy pod širým nebem
Winter Classic byla už předloni výjimečnou podívanou, v nadcházející sezoně čeká příznivce Jezdců dokonce hned dvakrát. Blueshirts na konci ledna odehrají dva zápasy na Yankee Stadium pro více než 50 000 diváků proti dvěma svým odvěkým rivalům - Devils a Islanders. Od toho nelze čekat nic jiného, než skvělou atmosféru a vyhecovaný souboj.

Útok na pohár
To nejlepší nakonec. Rangers mají silný tým a nejlepšího brankáře poslední dekády, jejich cílem tedy nemůže být nic jiného než zisk Stanley Cupu. Předloni nebyli příliš daleko, minulý rok se zase zcela nevyvedl, ale i tak v mnoha ohledech trápící se tým dokázal dojít do druhého kola, kde vypadl s pozdějšími finalisty z Bostonu, což také svědčí o síle mančaftu a jeho potenciálu pro nadcházející rok. Přes léto Blueshirts vhodně posílili zejména co do konkurence uvnitř týmu, mladé jádro bude zase o rok zkušenější a pokud noví trenéři najdou pro mužstvo ten správný systém, mohou se na Manhattanu v červnu pořádat opět velkolepé oslavy. Bylo by to přesně dvacet let po těch předchozích.

Napomoci k týmovému úspěchu může pak i zvýšená individuální motivace hráčů. Hned sedmnácti z čtyřiadvaceti hokejistů (mimo nováčků, pro které je motivací již jen touha hrát NHL), se kterými lze počítat pro první tým, bude po nadcházející sezoně končit smlouva. Dá se tak říct, že budou hrát o svůj další kontrakt, o to, kolik peněz si vydělají v příštích letech. A to není vůbec malý důvod proto napnout všechny síly, soustředit se jen na hokej a vydat ze sebe všechno. Navíc k této sedmnáctce hokejistů lze připočíst i Brada Richardse, který po bídné minulé sezoně bude hrát o svou další budoucnost v NHL. Taky motivace jako hrom.

Nadcházející rok bude hodně zajímavý. To mi věřte.

Platnost uložené stránky vyprší: 7. 8. 2020 13:43:02