...a dost!

V sekci Diskuse se rozhořela poměrně zajímavá…heh…diskuse. A Klovající DaTeL jako nejvyšší, nejlepší, nejobjektivnější, nejdůvěryhodnější (tak teď už vám to muselo dojít všem) autorita ji musí rozseknout. Jeden tu chvíli není, neukazuje tu správnou cestu a pravdu, a lidi by si potrhali občanky. Kdo je lepší: Gáborík vs Jágr. Použijeme metodu komparace – jo, použil jsem cizí slovo, K-O-M-P-A-R-A-C-E, dostal jsem k chanuce Vánocům slovník – která by měla porovnávat stejné či podobné věci, což se tady nemůže úplně povést.

Nejdříve si ale vyjasníme jedno – datlové se nerozdělují podle nějakých malicherných národností. Prostě jsme jedna banda a je to. Nebudu tady vůbec řešit bláboly o tom, jestli jsem zaujatý pro českého hráče. Jestli mě z toho chce někdo podezírat, tak ať radši rovnou zavře tyhle stránky, vypne počítač a hodí si ho na hlavu, protože tak zbloudilý duši už nic nepomůže.

Jako každý správný komparátor (vida, dokonce už i vyrábím slova) bych měl položit nejdřív základy v podobě předpokladů. Znáte to o jablkách a hruškách? Jde o to, že ti dva hokejisti jsou od sebe odlišní v mnoha aspektech. Ať už v herním projevu, věku, vzhledu, inteligenci, povaze. Moje tajné zdroje dokonce říkají, že snídají jiné vločky a před spánkem se mazlí s jinými plyšáky.

Nejlepší by bylo počkat, až oba zakončí svoje kariéry, a pak sepsat porovnání. Tak dlouho u tohohle článku sedět rozhodně nebudu. Co vy? Tudíž hlavní náhled by měl být zacílen na stejná období kariéry nebo stejný věk. A pro tyto účely je třeba abstrahovat od jiné hokejové doby. Zatímco Jágr se v 18 letech proháněl v NHL plné držení a hákování, Gáborík si dnes může užívat trochu volnější kolbiště. Na druhou stranu jsou dnes soupeři rychlejší, taktiky propracovanější, gólmani bystřejší a oplácanější a hokejky se lámou snadněji. Tady prostě verdikt vyslovit nelze. Účelem nicméně není říct, co srovnat nejde. Takže v čem tedy dva borce hodnotit?

Určitě lze subjektivně hodnotit talent. Čísla totiž nepoví celou story.

“Subjektivně? To ale shodí celou analýzu!“

Pravda. Když jsem ta nejobjektivnější autorita, je můj úsudek objektivní. Líbí?

Typově se jedná o odlišné hráče. Jágr byl od začátku své kariéry spíše tím, kdo góly připravoval. Proháčkoval se přes tři soupeře a pak naservíroval spoluhráči před prázdnou bránu kotouč způsobem, že by to dal i Chris Higgins. Vždyť za celou kariéru v NHL si na každý gól připsal 1,48 asistence. Gáborík to má téměř 1:1. Jágr se postupem času vypracoval v golema, kterého bylo téměř nemožné odstavit od puku. Naproti tomu Gáborík je lehkonohý, dynamický bruslař, jehož střela ohromí nejen přesností a rychlostí, ale také neuvěřitelnou svižností, s jakou opouští jeho hokejku.

Co si budeme nalhávat, oba hráči jsou geniální. Oba mají výjimečný a dost podobný cit pro herní situace. Mike Richter kdysi (o Leetchovi) řekl, že ti nejlepší hráči mají schopnost jakoby vidět hru zpomaleně nebo vidět věci dřív, než se stanou. Tohle oba neoddiskutovatelně mají. Ale každý v jiné kategorii. Aby to bylo úplně přesně, musely by se vybrat kategorie, v nichž talent porovnávat. Střelba, přihrávka, bruslení, ovládání puku, obranná činnost, napadání, lapačka… Osobně vidím Jágra jako kompletnějšího hráče s větším talentem. O jeho míchání s pukem se Gabbymu může jen zdát. Podobně stabilita a síla v osobních soubojích. Jako tvůrce hry je Jags taky lepší, ale už ne o tolik. Marián zase Jágra přebruslí kdykoliv a kdekoliv, možná i s jednou nohou. A to platí i pro dobu, kdy byly Jágrovy vlasy terčem posměchu celé Ameriky. A ano, zahrnuji i tu Jižní. Ve střelbě musí každý rozumný homo sapiens přidat nějaké bodíky Gáboríkovi, stejně tak v napadání a obranné činnosti.

Celé to nakonec skončí u porovnání přínosu hráče pro tým. A to záleží na tom, co máte za tým. Když hrajete na brejky a zajištěnou obranu, asi si vyberete Gáboríka. Když budete soupeře mačkat v obranném pásmu, když chcete hodně držet puk, roztočí to víc Jágr. Tady to asi bude bez rozsudku.

Dělám to nerad, ale budeme si muset vzít na pomoc ta čísla. A tady bude důkazní materiál dost průkazný. Vezmeme-li v potaz jejich dosavadní kariéry v NHL, je srovnání neúprosné.


Navíc Jágr má na kontě 2 poháry Lorda Stanleyho a řadu dalších kusů železa, mezi jinými Art Rosse i Harta. Drží několik rekordů NHL a Rangers. Vyhrál olympiádu i MS.

Neklovejme však neférově. Je opravdu třeba srovnávat tyto hokejisty v podobných etapách jejich kariér. Oba jsou narozeni v únoru, dokonce se liší o jediný den. Možná se geniální hokejisté v Československu rodí výhradně v únoru. Když to dobře spočítám a včas odeberu přítelkyni pilulky…hmmm!

Ale zpět k věci. Srovnejme tedy prvních osm sezon obou hráčů, protože víc úplných kampaní za sebou Gabby nemá, a věk je pro oba v těchto sezónách stejný.


I z tohoto porovnání vychází Jágr lépe. A již v této době měl na hokejce dva zářezy za Stanley Cup, dva za Art Ross Trophy a olympijské zlato. Gáborík má „jen“ bronz z MS juniorů (1999).

Závěrem lze říct, že srovnání hráčů v jejich současném stavu je naprosto mimo mísu a nepřináší nic jiného než „potěšení“ z příspěvkové bitvy. Vždyť je mezi nimi téměř na den desetiletý rozdíl. Jejich srovnání co do celkové hokejové kvality zde bylo prezentováno jak na subjektivním hodnocení talentu, tak na porovnání čísel. Přestože je mi Gáboríkova skromná povaha bližší (Jágr byl oproti němu v jeho věku rozmazlená primadona), nelze než se sklonit před tím, co Jaromír Jágr dokázal.

P.S.: A pro ty, kterým je výše uvedené u…míst, kam ani doktor nekouká často, těm nabízím pěkné srovnání podle stejně důležitých kritérií. Tady je to PLICHTA!


Platnost uložené stránky vyprší: 14. 7. 2020 22:47:54