Rangers vs. Bruins: V play off zkříží hole po 40 letech. Poteče krev jako v minulosti?

Yankees vs. Red Sox, Giants vs. Patriots, Knicks vs. Celtics. Série mezi těmito týmy ve vyřazovacích bojích slavných soutěží v posledních několika letech přilily hodně benzínu do ohně plápolajícího na dálnici mezi New York City a Bostonem a pořádně poškádlili madam jménem Rivalita. Od doby, kdy se v play off proti sobě postavili Rangers a Bruins už však uplynulo dlouhých čtyřicet let. Od roku 1973, kdy sérii ovládli Jezdci, se tyhle dva celky vyhýbaly jako čert kříži. Vztahy v severovýchodním koridoru spojených států se tedy asi dost změnily. Vášně, které se na ledě měnily v pěstní souboje a na ulicích je krotily zástupy policistů, za tu dobu pravděpodobně stihly ochladnout. Nebo ne?
„Kdykoli jsme hráli s Bostonem, bylo to jako válka. Největší rivalita, jakou jsem kdy zažil“ vzpomínal Emile Francis, známý pod přezdívkou Cat, jenž trénoval Rangers v období mezi lety 1965 a 1975v jedné ze sportovních knih. „Hráli jsme proti sobě za sezonu čtrnáctkrát a v polovině se už doslova nemohli vystát. Některé zápasy play off trvaly i pět hodin. Byla to tehdy jedna rvačka za druhou.“ Také on tak byl přímým účastníkem poslední série play off před čtyřiceti lety. To už je ale tak dávno, že ani jeden ze současných hráčů dvou slavných celků nebyl na světě. Jezdci se za ty čtyři dekády v play off utkali hned šestkrát s New Jersey, osmkrát s Islanders, čtyřikrát za posledních pět let s Washingtonem. Na sousedy z mapy měli štěstí, na Boston nikoli.

Celkem se Rangers s Bruins v play off potkali devětkrát. Začalo v ročníku 1926/1927, tedy vůbec první sezoně v historii Jezdců. Skončilo v již zmíněném roce 1973. Někteří fanoušci si jistě ještě pamatují bitva za začátku 70. let, kdy na jedné straně stáli v dresech Bruins Bobby Orr, Phil Esposito, Johnny Bucyk, Derek Sanderson a Gerry Cheevers a na straně druhé Rod Gilbert, Brad Park, Jean Ratelle, Vic Hadfield a Ed Giacomin. Medvědi překazili Rangers cestu za Stanley Cupem v roce 1970 a také o dva roky později. Tým z Manhattanu byl tehdy uprostřed 54letého období sucha, bez kýženého Stříbrného grálu. Zatímco vyjmenovaní borci Bruins byli zlí, velcí a drsní, Rangers byli tehdy svým herním projevem o poznání větší gentlemani.


Bobby Orr s pukem na hokejce v sérii z roku 1973. Tehdy se týmy utkaly v play off naposledy.

„Neměli jsme Rangers rádi, nenáviděli jsme je,“ říká Derek Sanderson, kdysi zlobivý chlapec z Bostonu. „Považovali jsme je za ubrečence. Kolikrát jsme měli touhu jim říct: Konec fňukání, jdeme hrát. Giacomin brečel, Hadfield taky.“ V posledním zápasu finále z roku 1972 svedl Sanderson bitku s Gilbertem. „Rod je dobrý chlap, dobrý kamarád, ale tehdy jsem ho tak dobře neznal,“ pokračuje šestašedesátiletý Sanderson. „Do konce zápasu tehdy zbývaly asi dvě nebo tři minuty, když Donnie Marcotte měl jít na trestnou lavici. Věděl jsem, že Gilbert by vedl jejich přesilovku, tak jsem po něm skočil a poslal nás oba ven ze hry. Tehdy neexistovalo pravidlo o iniciátorovi. Oni neskórovali a my jsme vyhráli.“ Gilbert k tomu řekl: „Napadl mě zezadu v jednom z rohů. Řval jsem na něj: To není fér! Udělal pro svůj tým správnou věc, ale mě tedy rozhodně nepotěšil.“

Atmosféra bývala pořádně hustá i v hledišti. Šestaosmdesátiletý bývalý trenér Emile Francis si pamatuje, jaké to bylo při čtvrtfinálové sérii hrané v roce 1973 ve staré Boston Garden. „Těsně před tím, než jsme měli jít na led, se ozvalo zaťukání na dveře. Vešli dva policisté a řekli: Budeme vás doprovázet ke střídačce. Já jim odpověděl, že o to nestojím a oni: Raději vás budeme držet v bezpečí a dostaneme na střídačku. Celou cestu na lavičku jsme poslouchali nadávky. Náhodou jsem otočil hlavu, abych se podíval na hodiny a uviděl jsem obrovské prostěradlo s nápisem: Zabijte Cata. Po utkání se mě reportéři ptali, co si o tom myslím, tak jsem jim řekl: Nezastavuji puky, nestřílím góly. Proč se chtějí obtěžovat mou smrtí? “

Když se série vrátila do Madison Square Garden, visely zde transparenty s vulgárnostmi na adresu Sandersona. „Nechal jsem jim vzkázat, aby to dali dolů, protože jsme byli v národní televizi,“ vzpomíná Francis. Vzteky bez sebe byli fanoušci obou táborů, když v roce 1975 došlo k velmi zajímavému trejdu. Z Bostonu se na Manhattan stěhovali Phil Esposito a Carol Vadnais výměnou za Brada Parka a Jeana Ratelleho. Pro příznivce týmů to byl matoucí krok vedení organizací. Úplný vrchol všeho nastal o čtyři roky později, když se Terry O’Reilly a Mike Milbury poprali s fanoušky Rangers přímo v MSG. Pak se všechno uklidnilo. Kdysi nenáviděného Esposita si například v NYC zamilovali.


Mike Milbury a Terry O’Reilly se sápou na tribunu, aby se poprali s příznivci Rangers.

Přestože mnoho pamětníků mluví o 70. letech jako o absolutně nejvyšší rivalitě, vzájemná nenávist se zrodila už dávno před tím. „Lidi si vždycky mysleli, že se nemáme rádi s Montrealem, ale my nenáviděli Rangers,“ říká pětadevadesátiletý Milt Schmidt, hvězda Bruins v první polovině minulého století. „Tehdy jsme s nimi sváděli velké bitvy. Místo střílení gólů jsme se jenom mlátili.“ Schmidt byl účastníkem série z roku 1939, tehdy se poprvé rozhodlo až v sedmém duelu. Nejvýše nasazení Bruins se postavili po základní části druhým Rangers. Boston vyhrál první tři zápasy, dva v prodloužení, ale Rangers zvítězili v dalších třech. Sedmý zápas byl po 60 minutách 1:1. Prodloužení rozhodl po 48 minutách bostonský Met Hill.

Zítra možná začne nová forma nenávisti. Milt Schmidt řekl, že sledoval pozoruhodnou sérii mezi Bostonem a Torontem a že si nenechá ujít ani bitvy mezi Bruins a Rangers. Stejně tak i Gilbert a Sanderson. „Hokej vyloženě čeká na sérii, jako je tahle, řekl Sanderson. Je tu něco, na co jsme tak dlouho čekali. Něco, na co se lze podívat i jinak. John Tortorella se narodil v Bostonu a vyrostl v městečku nedaleko. Je tu bitva dvou týmů, z nichž jeden má drsného Lučiče, druhý famózního obránce McDonagha. Z nichž jeden má dlouhána Cháru, druhý Girardiho. A tak dále. Ale hlavně – Rangers mají Henrika Lundqvista, a to je všechno, na čem může záležet. Co myslíte?

Platnost uložené stránky vyprší: 8. 8. 2020 01:56:16