Zápas plný kobylek a univerzitní bitvy. I to předcházelo Winter Classic

Rangers prožívají mimořádný ročník. Představili se fanouškům v Evropě, patří mezi nejlepší týmy ligy a již druhého ledna je čeká utkání zvané Winter Classic, které je zavede do Philadelphie, kde se na baseballovém stánku Citizens Bank Park střetnou s Flyers. Fanoušci po zápasech pod širým nebem prahnou a vedení nejvyšší zámořské soutěže to moc dobře ví. Pravidelné klání Winter Classic proto najdete v rozpisu nejvyšší zámořské ligy minimálně do roku 2021. Jaká je však historie tradičního duelu?
Psal se první leden roku 2008 a stánek Ralph Wilson Stadium v Buffalu byl zaplněn do posledního místečka. Diváci ale nepřišli povzbuzovat fotbalové Bills, nýbrž hokejové Sabres. Ti se na zkonstruované ledové ploše postavili proti Penguins a navázali na výhradně kanadské Heritage Classic z roku 2003. Samotné utkání rozhodl v samostatných nájezdech Sidney Crosby. Kapitán Tučňáků překonal Ryana Millera, který se na zápas vybavil nejen maskou, ale také zimní čepicí.

Šéf NHL Gary Bettman zářil po vydařené události štěstím. Zároveň však připomněl, že pokud Winter Classic nemá zevšednět, nesmí se konat příliš často. Jenže to byl zbytečný luxus, neboť hokej na domácím stánku Buffalo Bills zhlédlo i přes nepříznivé počasí více než 70 tisíc lidí. To je pro srovnání počet obyvatel Zlína. Za rok se tak klání pod širým nebem konalo znovu, tentokrát se na chicagském baseballovém stánku Wrigley Field střetli Blackhawks a Red Wings. Ačkoliv domácí mužstvo znovu padlo, diváci se bavili. Viděli deset gólů a neobtěžovali je dešťové kapky ani sněhové vločky.

Příznivé meteorologické podmínky měl i zápas ve Fenway Parku o dvanáct měsíců později. Soupeřem domácího Bostonu tehdy mohli být montrealští Canadiens nebo newyorští Rangers, ale nakonec se jím stali filadelfští Flyers, kteří však v samotném utkání, které přineslo první pěstní souboj v historii Winter Classic, prohráli v prodloužení. Zároveň potvrdili pravidlo, že hostující tým v klání pod širým nebem prohraje ve stejném roce finále Stanley Cupu. Kromě Philadelphie to zažil i Pittsburgh a Detroit.

Výjimkou byli až Capitals, kteří sice na pittsburském Heinz Field porazili Penguins, avšak ve vyřazovacích bojích dokráčeli jen do druhého kola. V pořadí už čtvrté Winter Classic neslo punc výjimečnosti zejména díky dvěma osobnostem světového hokeje – Sidneymu Crosbymu a Alexandru Ovečkinovi. Právě oni byli hvězdami dokumentárního seriálu 24/7, který mapoval cestu obou mužstev k samotnému duelu.

Od utkání plného kobylek po světový trend

Stejný seriál je součástí zápasu pod otevřeným nebem i letos. Kamery televize HBO tak sledují každý krok Rangers a kámen na kameni nezůstává ani v soukromí hráčů. Ti si Winter Classic zahrají vůbec poprvé, jejich předchůdci už ale zkušenost s duelem pod širým nebem mají. V září roku 1991 mužstvo kolem Marka Messiera, Briana Leetche a Mikea Richtera trénovalo na blížící se sezonu a v rámci přípravy nastoupilo i proti Los Angeles Kings.

Na tom by nebylo nic neobvyklého, kdyby se však nehrálo v Las Vegas u luxusního hotelu Caesars Palace. Králové nakonec porazili Jezdce 5:2, ale duel vešel do dějin ze zcela jiného důvodu, neboť se hrálo ve třicetistupňovém horku. Zatímco 13 tisíc přihlížejících diváků mělo na sobě trička a kraťasy, hokejisté se v plné výstroji potili na ledě, který taktak udržovalo při životě naplno běžící chlazení.

To ale nebylo vše. Hráči museli zápasit rovněž s hmyzem, jímž se to při utkání jen hemžilo. „Po ledě skákalo hodně obřích kobylek,“ vzpomíná Luc Robitaille, tehdejší útočník Los Angeles a nejproduktivnější levé křídlo v historii NHL. „Vždycky přistály na ledě a tam zamrzly. Na konci druhé třetiny už byly všude, kam jste se podívali. Svým způsobem to bylo dost legrační.“

Právě technické a organizační zkušenosti z této nevšední akce přispěly k pozdějšímu vzniku Heritage Classic a Winter Classic. Ještě předtím však zápasy pod širým nebem pronikly do univerzitního hokeje, přičemž hlavní roli hrály především dvě z michiganských univerzit. Ty se v roce 2001 nejdříve střetli v duelu, jenž nesl název Cold War, na fotbalovém stánku Spartan Stadium, načež o devět let později vytvořily stávající divácký rekord, když hrály hokej před více než 104 tisíci fanoušky. Podle neoficiálních zdrojů jich bylo dokonce ještě o devět tisíc více.

V současnosti už jsou venkovní hokejová klání populární po celém světě. Lidé si je mohli užít v České republice, Finsku, Švédsku, Rusku, Německu, Švýcarsku a dokonce i v Mexiku, které tak chtělo zpestřit úvodní duel nejnižší skupiny mistrovství světa juniorů. V nejbližší době se bude mimo Philadelphie hrát pod otevřeným nebem také na Olympijském stadionu v Helsinkách, kde se devátého února střetnou Finsko a Rusko v rámci Euro Hockey Tour.

Platnost uložené stránky vyprší: 8. 8. 2020 01:59:46