Dellapina: Rangers zahájí příští sezónu v Praze!

Vleklá jednání o tom, kde odstartuje příští ročník NHL a které týmy novou sezónu zahájí, jsou zdá se konečně u konce. A to u konce velice šťastného, alespoň tedy pro české fanoušky Blueshirts. Jezdci by totiž měli příští rok vstoupit do základní části dvojutkáním proti Tampě Bay v Praze. Vedení ligy přitom rozhodlo šalamounsky a tak se budou radovat i obyvatelé švédského Stockholmu, kde se dvakrát na přelomu září a října střetnou Pittsburgh a Ottawa. Sezóna 2008/09 se tak zahájí v obou metropolích, které měly o zápas NHL eminentní zájem. Alespoň to tedy tvrdí John Dellapina.
Přestože se jedná o neověřenou informaci, kterou dosud nikdo nepotvrdil, je tato zpráva jistě důvodem k optimismu. Dellapina píšící pro NY Daily News má totiž výbornou reputaci, jako novinář se zaměřuje na Rangers už od roku 1994. Sice to není takový grafoman jako například Sam Weinman či Steve Zipay, ale ze všech žurnalistů zabývajícími se Blueshirts má spolu s Larry Brooksem nejlepší konexe na vedení Rangers a celé ligy, díky čemuž často přináší zásadní informace jako první. Navíc se málokdy mýlí.

Přiměřený optimismus je tedy na místě, avšak sám Dellapina uvádí, že smlouvy ještě nebyly podepsány – celý Dellapinův článek můžete najít ZDE. To by však mělo být jen otázkou času, protože podle jeho informací jsou všechny důležité body prodiskutovány a dohodnuty. Jestli tomu tak skutečně je, tak se v nejbližších dnech jistě dočkáme oficiálního potvrzení této zprávy.

O tom že by se Rangers mohli v příští sezóně ukázat v Praze se spekuluje už hodně dlouho. Nejvíc se dosud o této možnosti diskutovalo na konci září, když letošní základní část odstartovala v Londýně za účasti Anaheimu a Los Angeles. Česká delegace se tam tehdy setkala se zástupci NHL a o možnosti odstartovat příští sezónu v české metropoli usilovně jednala. Manažer Petera, který se schůzky účastnil, byl tenkrát po návratu do Čech velice optimistický – více TADY. Naděje českých fanoušků poté o pár dní později notně přiživil Jaromír Jágr, jenž v rozhovoru pro deník Sport prohlásil, že je na devadesát procent přesvědčený o tom, že Rangers zahájí sezónu v Praze – odkaz na celý rozhovor ZDE.

Následující zprávy ale poté mnoho naděje nepřinášely. Nejprve magazín The Hockey News přinesl s odvoláním na nejmenovaný zdroj informaci, že NHL sice skutečně začne v Praze, ale za účasti Pittsburghu a Ottawy – více ZDE. Následně na konci října přinesly Newsday zprávu o tom, že se nebude hrát v Praze, ale ve Stockholmu (ODKAZ) a většina českých fandů začala ztrácet naději.

S trochou nadsázky se dá říct, že Dellapinova zpráva je jen směsicí všeho, o čem se spekulovalo výše. NHL odstartuje v hlavních městech České republiky a Švédska za účasti týmů New York Rangers, Tampa Bay, Pittsburghu a Ottawy. Především jde ale o řešení, které se zdá být schůdné a výhodné pro všechny strany, což je další fakt jenž potvrzuje Dellapinovi informace.

O dalších podrobnostech se Dellapina nezmiňuje, počítat se ovšem dá s tím, že se oba zápasy mezi Rangers a Tampou (pokud se samozřejmě opravdu budou hrát v Praze) odehrají v Sazka Areně. A protože přilákat Jezdce do Prahy bude stát hodně peněz, což je pravděpodobně hlavní příčina proč se jednání proti plánu tak protáhla, a organizátoři nebudou chtít na celé věci tratit, budou lístky velice drahé. Už o lístky na NHL v nehokejové Anglie byl velký zájem, jaké šílenství ale teprve propukne, když Rangers v čele s Jágrem zamíří do srdce Evropy? Přičemž na utkání se nebudou chtít přijet podívat pouze Češi, obrovský zájem budou mít i fanoušci z okolních (a i vzdálenějších) zemí. Vždyť většina hlediště v Londýně byla osazena cizinci. To bylo samozřejmě dáno i tím, že většina Angličanů neprojevila o utkání žádný zájem, což v Čechách jistě nehrozí, ale o lístky do Prahy budou mít obrovský zájem fanoušci z celé Evropy.

Navíc je třeba vzít v úvahu, že jak už to u takovýchto akcí bývá, tak se mezi „běžné“ fanoušky nedostane tolik lístků, kolik by jich slibovala kapacita hlediště (na hokej 17 000), ale asi tak dvě třetiny. Zbytek totiž dostanou organizátoři, sponzoři či třeba samotní hráči, kteří na zápas jistě pozvou své rodiny a přátele... Když tedy vezmeme v potaz zájem o lístky, kolik jich opravdu bude a skutečnost, že organizátoři budou muset platit Tampě a především Rangers hodně peněz za ušlý zisk v Americe (oba týmy přijdou o jedno z 41 domácích utkání v základní části a jak známo, příjem z lístků činí v NHL většinu rozpočtů klubů), tak musí být zřejmé, že jít se podívat na Jezdce v Praze nebude vůbec levná záležitost – pokud už bude mít fanoušek to štěstí a k lístkům se dostane dřív než budou vyprodány.

O ceně vstupenek už na začátku října opatrně hovořil Vladimír Šafařík, ředitel České sportovní, která by měla celou velkolepou akci organizovat. Podle něj by ceny lístků neměly překročit sumu, kterou stály během Mistrovství světa. Na finále se tenkrát ceny vstupenek pohybovaly v rozmezí 1500-6500Kč. Ale vzhledem k tomu, že nikdo z organizátorů nebude chtít prodělat na těch zápasech kalhoty, ale pokud možno si i něco přivydělat, lze očekávat že ceny lístků na Rangers překročí ty na finále Mistrovství světa. Abych vám nezůstal dlužný odkaz na rozhovor se Šafaříkem, tak ten naleznete ZDE.

Na konci článku si ještě dovolím zaspekulovat o tom, co by tohle všechno mohlo znamenat pro samotné Rangers. Nepředpokládám, že by tato událost měla nějaký zásadní vliv na výkony Jezdců, i když se řada zámořských fanoušků obává, že se hráči při tomto výletu buď unaví (náročné cestování přes oceán) a nebo je zápasy v Praze a veškeré šílenství okolo nich vyvede z běžného rytmu natolik, že ztratí koncentraci a jejich výkony půjdou dolů. Nemůže být pochyb o tom, že Blueshirts v Praze vyvolají šílenství, jenž se přiblíží tomu při Mistrovství světa a samotní hokejisté budou v obležení novinářů více, než jsou zvyklí. Jsou to ale profesionálové a jistě si s tím dokáží poradit.

Zajímavější je už úvaha na téma, zda se dva pražské zápasy nějak projeví na přestupové politice Blueshirts. Mnoha českým hráčům Rangers totiž končí v létě smlouva. Ta Jágrova se pravděpodobně automaticky o rok prodlouží, stačí aby letos v základní části zaznamenal ještě 67 kanadských bodů. Martin Straka se ještě definitivně nerozhodl, zda bude i příští rok pokračovat ve své zámořské kariéře, ale předpokládá se, že si pobyt u Rangers po boku Jágra ještě o rok prodlouží. Mnohem zajímavější je ale situaci u dvou obránců, kterým v létě taktéž končí smlouva. Právě u rozhodování Malíka a Rozsívala by mohla vidina zahrát si s Rangers v Praze sehrát velkou roli, když se budou rozhodovat zda prodloužit smlouvu. Rozsíval má momentálně výbornou formu a pokud mu vydrží, budou o něj mít ostatní kluby eminentní zájem. Blueshirts přitom bude tlačit platový strop a není jisté, zda budou schopni zaplatit více jak konkurence. Možnost zahrát si v Čechách by pak při rozhodování zda prodloužit smlouvu s Jezdci mohla sehrát důležitou roli.

Platnost uložené stránky vyprší: 12. 7. 2020 17:27:03