Úplně jiný Pitsburgh

Ano je to tak, díky modelu skládání dvojic pro vyřazovací části sezóny, třetí sezónu po sobě narazí Jezdci na Tučňáky z Pitsburghu. Letos to bude úplně jiný soupeř. Několik výměn a hlavně změna trenéra dělá z party kolem Crosbyho úplně jiný tým. Výrazně lepší, plný energie a strašidelně rychlý. Kdo je tím novým koučem? Mike Sullivan, který byl asistentem Johna Tortorelly při působení u týmu z centra New Yorku. A ještě jeden velmi známý a dost oblíbený hráč má možnost výrazně ovlivnit tuto sérii. Carl Hagelin se stal po výměně v druhé polovině sezóny novou posilou Tučňáků.

Kdo komu bude chybět

Zranění jsou na obou stranách. Jezdcům bude určitě v začátku série, možná i v celém prvním kole chybět kapitán a po Henriku Lundqvistivi nejdůležitější hráč týmu Ryan McDonagh. Ke konci základní části absentující trojice Girardi, Zuccarello a Stalberg by měla být v pořádku a nastoupit. Pitsbughu budu určitě v začátku série chybět Jevgeni Malkin. Problémy májí Tučňáci také v brance, Fleury se doléčuje z otřesu mozku a skvěle chytající Murray je také mimo hru se zraněním. Očekává se, že nakonec bude schopen chytat Fleury. Chybět by měl i finský obránce Matta.

Ztráta McDonagha je pro jezdce velkým problémem a určitě jí pocítí víc než soupeř, kterému bude chybět Malkin a nejspíše i Matta. McDonagha se pokusí nahradit nováček Bredy Skjei, ale bez nejlepších výkonů zbylých obránců zejména pak Staala, Girardiho a Kleina bude do druhého kola velmi těžká pravděpodobně nemožná. Malkinovu absenci pittsburští v posledních zápasech nepocítili, druhá řada ve složení Hagelin-Bonino-Kessel fungovala i bez něho. Jediná disciplína, kde svému chybí je v přesilovkách, které jsou bez něho o dost horší. Matta chybí průměrné obraně soupeře, ale McDonagh je největší ztrátou ze všech hráčů.

Obrana a brankáři

V obranné hře by měli na papíře být Jezdci lepší, jenže super rychlý hokej soupeře s vhodnými hráči bude těžkým oříškem pro letos výkony klesající dvojici Girardi, Staal. Ti budou muset vzpomenout na minulé roky, kdy patřili k elitním defenzivním zadákům. Pitsburgh až na Letanga také nemá sestavu obránců, se kterými bych nechtěl hrát o Stanleyho pohár, ale tlak na ně není tak velký, protože Pitsburgh dokáže trávit většinu času v útočném pásmu a obráncům hodně pomáhají rychlý útočníci.

Obrany jsou na prosto srovnatelné, o trochu výše bych stavěl tu New Yorskou díky kvalitě a vyrovnanosti brankáře Lundqvista. Pomoci by mohl i nováček Skjei, který je velmi rychlý a defenzivně schopný sérii zvládnout, musí mu ovšem pomoci zkušení kolegové.

Ofenziva

V útoku má Pitsburgh kolem dvojice Kessel, Crosby (nepočítáme-li Malkina) zajímavý mix zkušených (Cullen, Hagelin, Bonino, Hornqvist, Kunitz, Fehr) a mladých pracovitých útočníků (Sheary, Bennet, Rust, Simon, Wilson). Na papíře to nevypadá na geniální skládačku, ale pracovitost a rychlost jí z téhle sestavy dělá. Jezdci mají zkušený tým, který prošel spoustou zápasů ve vyřazovací části soutěže (Stepan, Brassard, Zuccarello, Kreider, Nash, Fast, Moore (vyztuženou o nově příchozí Stalberga a Staala). Pak je tu dvojice mladíků Miller a Hayes.

Pokud mají Jezdci uspět, musí být třetí řada se Staalem (kterého proto přivedli) a Hayesem rozdílovým faktorem oproti třetí a čtvrté řadě soupeře. Své si samozřejmě musí odehrát i první dvě ať už v jakém koliv složení. Rozdílovým hráčem Tučňáků pak bezpochyby musí být Crosby, bez jehož produktivity, nebude Pitsburgh tak nebezpečný. Nepříjemný pro Jezdce bude i Hagelin a to stejně jako ničil soupeře svou rychlostí v dresu Jezdců. I zde má podle mě trochu vrch Pitsburgh.

Trenéři

Zde by měl mít na vrch ten newyorský, jenže poslední play off a letiošní sezóna ukázali dost diskutabilních rozhodnutí. Loni ve vyřazovacích částech sezóny se nechal častokrát „překoučovat“ trenérem soupeře. Navíc hraje pořád stejným stylem, ať už to funguje nebo ne. Týmu může pomoci svým klidem. Sullivan oproti němu je trochu neznámá, ale udělal velký kus práce pom svém nástupu. Pokud jeho tým odehraje sérii, jako poslední období nebude muset řešit žádná složitá rozhodnutí.

Zde je to hodně vyrovnané, ale pokud může mít někdo lehce navrch, bude to Sullivan.

Jak série dopadne a kdo by mohl být rozdílovým faktorem série?

Tipovat výsledek této série je pro mě jako fanouška Jezdců hodně těžké. Ve skrytu duše věřím, že tým najde způsob, jak být vyrovnaným soupeřem. Bohužel reálně jsem spíše pesimistickým realistou a očekávám celkem jednoznačný postup Pitsburghu 4:1. Muselo by se sejít několik důležitých věcí naráz, aby tomu tak nebylo.

Pro nás fandy vidím jako nepříjemný klíčový faktor série Carla Hagelina, na kterého všichni vzpomínáme, on bude svou rychlostí ničit naše pomalé obránce v této sérii.

Platnost uložené stránky vyprší: 12. 7. 2020 17:21:44