Jiní hráči, podobné výsledky – záložní tým posledních sezón

Ve třech sezónách po sobě záložní tým Jezdců zažil povedený start do soutěže, který vystřídal pád k samému dnu tabulky AHL. Předloni to i přes mohutný finiš nestačilo, loni díky dobrým brankářským výsledkům a produktivitě Chrise Bourqua ano. A jak to bude letos?
Bohužel to vypadá podobně jako před loni. Na pozici zajišťující vyřazovací boje chybí více než deset bodů, což by vzhledem k tomu, že ještě není odehrána ani polovina základní části nemusel být neřešitelný problém. Jenže tým nefunguje, pokud získá body ve více utkáních po sobě, naváže delší sérií proher.

Proč tomu tak je? Brankáři nejsou problém, hlavně zisk Magnuse Hellberga situaci stabilizoval. Očekávalo se, že se bude prát o post jedničky s Mackenziem Skapskim, ale ten se po zranění stále hledá. Zazářil však Jeff Malcolm, který byl už loni odepisován.

Obrana je první věc, která je problém. Chybí zkušenost, Raphael Diaz je zraněný, McIlrath hraje NHL a nejzkušenějším obráncem je pak Chris Summers. Zraněný je Calle Andersson, do Evropy se vrátil Petr Zámorský a lídry obrany tak jsou nováčci Ryan Graves a Bredy Skjei spolu s Mattem Bodiem, který kroutí druhou profesionální sezónu. Tuto trojici doplňuje výše zmíněný Summers a Tommy Hughes. Vzhledem k hodně zraněním a povolání Skjeie a Summerse do prvního týmu hráli v jednu chvíli i tři obránci vypůjčení z ECHL.

Chybí zkušený lídr pro mladíky, který by je usměrnil a dal mladým obráncům vzor na ledě. Dále výrazně chybí dovednosti. V podstatě jen Skjei je schopný zaskočit v prvním týmu. To je prostě málo.

Útok je problémem největším. Kdo vede týmovou produktivitu? Brian Gibbons, Jayson Megna? Nikoliv. Velmi nečekaným lídrem produktivity je Chad Nehring, který loni přesvědčil jako pracovitý hráč defenzivních řad. Jako jediný překonal hranici 10 branek a dohromady nasbíral 23 bodů. Dalšími nejlepšími střelci jsou nováček Adam Tambellini a veterán Nick Tarnasky (oba vstřelili 8 branek).

Pro produktivitu podepsaní Gibbons a Megna jsou někde na hraně půl bodu na zápas a další zkušení, Hrivík a Ryan Bourque jsou lehce pod ní. Nejproduktivnějším obráncem týmu je Skjei se 14 body. Celkově pak Vlci vstřelili 79 branek ve 34 utkáních a to je málo.

Proč tomu tak je? Tým má naprosto prázdný zásobník prospektů na slušné úrovni. Úplně se nepovedli podpisy volných hráčů po univerzitní či juniorské kariéře (Nicholls, Donnay, Kantor a další už organizaci opustili). Ve svém rozvoji nepokračiují St. Croix, Noreau a zlepšení neukazuje ani Hrivík nebo Bourque.

Nepovedlo se podepsat zkušeného produktivního veterána AHL, jako byl loni Chris Bourque. Ač v létě příchod Luka Adama, Briana Gibbonse nebo Jaysona Megny dával příslib, že tomu tak nebude. Z týmu odešli do prvního týmu nebo jiných klubů Danny Kristo, Oscar Lindberg nebo další zkušený Chris Mueller. V obraně pak podobně zmizeli Conor Allen, Dylan McIlrath, Mike Kostka.

Nejvíce ale chybí talentovaní prospekti z draftu prvního týmu. Ano dost jich je v Evropě, ale pro AHL by stejně připadal v úvahu jen Rus Buchnevich, který snad odejde za moře po této sezóně. Vyměněn byl i Anthony Duclair a hlavně nebyl vybírán poslední tři roky nikdo v prvním kole draftu a z druhého pak byl vybrán loni Ryan Gropp a o rok dříve brankář Halverson.

To co se dařilo v posledních sezónách tedy postupné zařazování mladých hráčů do prvního týmu (Kreider, Miller, Lindberg, Fast, McIlrath a podpisem získaný Hayes) je v podstatě u konce, protože jediný hráč, který v tuto chvíli ukazuje aspoň náznak talentu pro NHL je obránce Bredy Skjei a do útoku z Evropy výše zmíněný Buchnevich. To je způsobeno výměnou nejlepších prospektů a vysokých draftových pozic za hotové hráče (Nash, Yandle, St. Louis).

Pokud má fungovat v době platových stropů první tým, musí mít dostatečný počet nadaných mladíků v záložním týmu. To momentálně není situace Jezdců a brzy dojde na velký problém, pokud nedojde k rychlému přehodnocení situace postupnému přestavění týmu, což nemusí znamenat pokles mimo pozice ve vyřazovací části sezóny. Snad pomůžou celkem rozumné výběry v pozdějších kolech draftu, které sázely na Evropany (Saarela, Kovacs, Shesterkin) nebo loni v druhém kole vybraný Ryan Gropp a možná překvapí i někdo další.

Ještě jedna věc je velmi zarážející. Většina týmů nebo řekněme úspěšných týmů si vychovává v záložním týmu kouče pro budoucí vedení týmu prvního. Příkladem můžou být organizace Detroitu nebo Tampy Bay. Jezdci mají už deset let z toho osm v pozici hlavního kouče Kena Gernandera. Gernander není špatným koučem, ale jeho přesun k prvnímu týmu je utopií. Ano pomohl vychovat celkem dost hráčů pro NHL, ale nemá i on trochu svůj podíl na velice nevyrovnaných výsledcích záložního týmu?

Platnost uložené stránky vyprší: 13. 7. 2020 23:18:35