Bývalí kapitáni proti sobě

Ve finále východní konference svedou souboj týmy, které minulou sezónu před uzávěrkou přestupů vyměnili své kapitány Ryana Callahana a Martina St. Louise. Aby nebylo rivality málo, podepsali jako volní hráči s Tampou Bay defenzivní útočník Brian Boyle a obránce Anton Stralman. Na druhé straně získal s Tampou nejcennější trofej Dan Boyle.

Jedná se vůbec o první vzájemné klání ve vyřazovací části soutěže mezi těmito dvěma soupeři. V letošní sezóně Jezdci prohráli všechny tři vzájemná utkání s celkovým skórem 7:15. Nutno ale dodat, že tyto zápasy byly odehrány během dvou týdnů a to v období, kdy se Bleskům dařilo a newyorští naopak prožívali nejslabší období celého ročníku.

Zranění

Jezdcům bude i nadále chybět kreativní útočník Mats Zuccarello, jehož návrat není stanoven. Ostatní by i přes drobné šrámy měli být k dispozici včetně Dana Boyla, který nedohrál poslední zápas. Tampa by měla být kompletní, otazník je pouze nad Ryanem Callahanem, který prodělal operaci slepého střeva, ale už se zapojil do tréninku. Pokud ne od začátku do série určitě zasáhne.

Tampa zde má plus protože je kompletní, ale jezdci si bez Zuccarella poradili v defenzivní sérii s Washingtonem.

Produktivita

Tampa je vcelku dost produktivní a to zejména řada Kučerov-Johnson-Palát, která vstřelila plnou polovinu branek (17) svého týmu ve vyřazovací části. Z druhé ofenzivní formace je doplňuje Steven Stamkos a Valtteri Filppula, ze třetí pak Alex KIllorn a v obraně Victor Hedman a Anton Stralman. Nebýt Killorna měla by na svém kontě druhá šestka útočníků pouhé tři branky ve třinácti zápasech.

Jezdci vstřelil mnohem méně branek, ale jejich ofenziva je i bez Zuccarella rozdělena mezi mnohem více hráčů. Minimálně třetí řada je schopna přispět v ofenzivě. V obraně pak přispívá zejména Ryan McDonagh, důležité branky umí připravit Keith Yandle a vstřelit Dan Boyle.

Zde je situace velmi vyrovnaná, Tampa nehrála žádnou ryze defenzivní sérii jako Jezdci s Washingtonem a proto jsou zatím produktivnější. Otázkou a mírnou výhodou Tampy je absence Zuccarella a špatná koncovka Jezdců v obou předchozích sériích. Na tu dojeli oba soupeři Tampy v minulých kolech.

Defenziva

Tampa má celkem solidní defenzivní formaci vedenou dvojicí švédských matadorů Hedman Stralman. Ty doplňují zkušení Carle, Garisson, Coburn a Šustr. Problémem by mohl být pohyb a rychlost poslední zmíněné čtveřice. Ani jeden z nich není elitní bruslař. Otázkou je Ben Bishop brankář, který zničil Montreal a v minulých letech ničil i Jezdce. Dokážou ho překonat a zlomit trápení.

Jezdci ukázali, jak lze uhlídat dva elitní centry, nejlepšího střelce základní části a nyní je na pořadu dne eliminace jednoho z nejlepších útoků celé ligy vedeném Tyllerem Johnosem. Nutno dodat, že tento útok není tak konzistentní jako v základní části. Výkony z druhého kola přesvědčil Henrik Lundqvist, že je zpět na svém místě nejlepšího brankáře soutěže.

Pro postup bude třeba, aby Lundqvist předčil svého soka Bishopa a obránci hráli tak jako závěr série s Washingtonem bez zaváhání. Díky Lundqvistovi dávám malé plus Jezdcům.

Speciální týmy

Tampa umí využít přesilovky v sérii s Montralem jich využili sedm. Pravdou je, že v jednom utkání čtyři. Zbylé tři pak v dalších dvou utkáních. Umí si v početních výhodách pomoct a naklonit díky nim zápasy na svou stranu, což ovšem dokázali Jezdci v sérii s Washingtonem také, i přes pouhé tři vstřelené branky.

Zatímco Tampa je o něco lepší v přesilovkách Jezdci zase o podobný kousek v oslabení. Čísla plně nevystihují fakt, že Washington, který byl po základní části nejlepší v celé lize ve využívání přesilovek, vstřelil pouhou jednu branku v sedmi utkáních.

Jezdci si poradí s přesilovými hrami soupeře a sami si pomůžou ve správných chvílích přesilovkovou brankou. Věřím v plus pro Jezdce v těchto činnostech.

Celkový pohled

Rivalita a emoce to bude další z faktorů této série. Klidný a zkušený Alain Vigneault zde výrazně pomůže a zkušení hráči ustojí emoce podobně jako ve vypjaté sérii s Washingtonem. Oproti tomu kouč Tampy Jon Cooper koučuje svou první celou sezónu v NHL a uvidíme, jestli vypjaté chvíle zvládne. Cooper hodně věří mladíkům, které trénoval v záložním týmu, odkud byl povýšen na konci minulé sezóny. Ustojí jeho mladící zvyšující se tlak? I to může ovlivnit sérii.

Bruslení v tom předčí jezdci Tampu zejména jejich třetí a čtvrtou formaci. Bude třeba přehrát právě tyto řady a udržet na uzdě dvě nebezpečné formace soupeře. Síla této sérii nebude chybět, ale zápolení jako s Washingtonem to nebude a to bude týmu z Manhattanu mnohem více svědčit.

Do série jdou oba týmy s podobným odstupem i podobnou zátěží z minulých sérií. Sil by tedy mělo být podobně na obou stranách. Jezdci prodají svou zkušenost, ačkoliv nebudou soupeře výrazně přehrávat, ve správných chvílích nakloní zápasy ve svůj prospěch.

Tip na výsledek

Jezdci sice mohou dostat relativně hodně branek v některých utkáních, ale postoupí 4:2 na zápasy po čtyřech výhrách o branku.

Platnost uložené stránky vyprší: 13. 7. 2020 23:17:39