Obvyklý soupeř posledních let

Jako souboj rychlosti a síly se dá nazvat série s týmem z hlavního města USA. Ano zase Washington po čtvrté za posledních pět sezón. Mohlo by se jednoduše napsat staří známí, ale není tomu úplně tak. Nový kouč, velmi slušně doplněná obrana a další rozdílový útočník, jak jinak než, ruské národnosti. Poslední dvě série postoupili Jezdci shodně 4:3, ale v sezóně 10-11 vypadli hladce 4:1. V sezóně pak vyhráli newyorští tři zápasy ze čtyř (3:1, 4:1. 2:5 a 4:2).

Zranění

Jezdcům vypadl jeden z důležitých článků útočné vozby Mats Zuccarello. Minimálně pro první zápas série ho nahradí v sestavě James Sheppard. Naopak do sestavy se vrací spolehlivý zadák Kevin Klein. Washington se musí obejít bez zkušeného útočníka Erica Fuhra.

Zranění určitě více ovlivní hru Jezdců, Zuccarello je důležitým útočníkem a jak se ho podaří nahradit, může dost ovlivnit sérii.

Produktivita

Nejlepším střelcem Jezdců ve vyřazovací části je Derick Brassard se třemi brankami a Jezdci jich vstřelili pouze jedenáct z pěti zápasů. Navíc vypadl kreativní Zuccarello. Ostatní útočníci musí přidat, protože na 11 brankách z minulého kola se podíleli hodně obránci 13 kanadských bodů (1+12) oproti 20 kanadským bodům útočníků (10+10). Hodně bude záležet, zda se k Brassardovi, Hagelinovi a Stepanovi přidají další. Zejména přínos Martina St. Louise a Kevina Hayse a Chrisa Kreidera jsou podmínkou pro postup.

Washington má tři velké postavy ofenzivy. Dvě jsou známé, duo Ovečkin Backstrom má svou kvalitu, ale do loňské sezóny byli na produktivitu hlavně oni. Letos jim pomáhá z druhé řady mladý Rus Jevgenij Kuzněcov. Ale pozor pod novým koučem je Washington spíše defenzivní tým a branek nedává tolik (16 ze 7 zápasů).

V útoku mají při absenci Zuccarella papírově lehce navrch hráči Washingtonu. Na druhou stranu druhý newyorský tým je úplně neprověřil a zkušenost a větší počet ofenzivně talentovaných hráčů můžou hrát svou roli. Pro postup je třeba být produktivnější než v minulé sérii. Hlavně však, využít co nejvíce rychlost, protože Orpik a Gleason nejsou úplně obratní a rychlí bruslaři.

Defenziva

Už jsem to zmínil několikrát, Washington je především tým s urputnou nepříjemně tvrdou obranou a dohráváním soubojů. V útoku i obraně mají až na pár výjimek vhodné typy pro tuto hru. Brooks Orpik, Karl Alzner, Matt Niskanen a John Carlsson tvoří spolehlivou čtyřku obránců doplněnou Mikem Greenem a Timem Gleasonem. V brance je solidní Brandon Holtby, který Jezdce už několikrát potrápil.

Jezdci už mají k dispozici Kevina Kleina a to jim dává čtveřici velmi dobrých defenzivních zadáků Ryan McDonagh, Dan Girardi, Marc Staal a právě zmíněný Klein, už několikrát uhlídali velké hvězdy soupeře. Všichni jsou dostatečně zkušení, ale jsou v ideálním věku. Doplňují je ofenzivně ladění Dan Boyle a Keith Yandle, kteří mnoho času na ledě proti první řadě soupeře trávit nebudou. Punc defenzivě dává rozchytaný, ale díky zranění z konce základní části odpočinutý Henrik Lundqvist.

Obrana jezdců má lehce na vrch. Lépe bruslí a má více zkušeností z podobných zápasů. Klíčem bude ubránit střelce Ovečkina a pohlídat i druhou řadu s Kuzněcovem. K tomu by mohla pomoct výhoda nasazování v domácích zápasech. Důležitá bude forma obou brankářů, Lundqvist musí předčít Holtbyho.

Speciální týmy

V předcházejícím kole měli oba týmy podobné statistiky v přesilových hrách. V základní části ovšem celek z hlavního města USA kraloval této činnosti zejména díky pětadvaceti trefám Ovečkina. Jeho střela z kruhu z první je velmi nebezpečná.

Oslabení je dlouhodobě povedená dovednost v podání hráčů z New Yorku. Mají velmi podobnou úspěšnost ze základní části i prvního kola. Washington byl v základní části mírně horší, ale v play off ubránil všechny přesilovky Ostrovanů.

Jezdci musí zůstat co nejvíce mimo trestnou lavici, protože ani dobré oslabení není zárukou ubránění přesilovky s Ovečkinem. Naopak zkušení hráči Jezdců Boyle, St. Louis, Yandle, Nash musí dokázat využít nějaké výhody, branek totiž nebude padat moc. Přesilovky můžou rozhodnout celou sérií.

Celkový pohled

Washington je velmi dobře defenzivně organizovaný tým, prezentuje se fyzickou hrou v obraně i při napadání. Je hodně vidět rukopis zkušeného kouče Barryho Trotze. Celkově jde z Washingtonu mnohem větší respekt, než v letech minulých.

Alain Vigneault je před velkou výzvou, protože tahle série lehká nebude. Na druhou stranu postup přes první kolo tým určitě trochu uklidnil a zkušenosti nasbírané z vyřazovacích bojů posledních let mohou hodně pomoct. Bude muset uklidnit emoce, které budou pramenit z tvrdé hry soupeře, aby neodváděli soustředění hráčů od vlastního dění na ledě. Pomoci čelit tvrdé hře by pomohlo využívat přesilové hry, protože by to soupeře nutilo ubrat z agresivity.

V prvním utkání může svůj faktor sehrát rozehranost soupeře, který měl jen třídenní pauzu oproti týdnu volna Jezdců. Na konci série se už však může projevit únava, protože pokud dojde na šestý zápas série, budou mít hráč Washingtonu za sebou třináct utkání ve dvaceti šesti dnech.

Tip na výsledek

Vyrovnaná série vyvrcholí sedmým zápasem pro Jezdce.

Platnost uložené stránky vyprší: 13. 7. 2020 22:06:45