Alain Vigneault: Skvělý motivátor, hokejový génius nebo obojí?

Alain Vigneault prokázal skvělé hokejové myšlení. Má za sebou dlouhé působení v týmu Vancouveru Canucks, ve kterém trénoval několik velmi dobrých mužstev a stanovil klubový rekord v počtu vítězství (313). Rangers dovedl do finále Stanley Cupu v jeho prvním roce, coby trenér týmu z Broadwaye. Mezi jeho největší přednosti nepatří ani tak taktika a ofenzivní pojetí hry, jako jeho schopnost motivovat hráče.
Největším Vigneaultovým „projektem“ je asi Benoit Pouliot. Minulé léto tento kanadský útočník podepsal s Rangers jednoletý kontrakt na 1,3 milionů dolarů (podle Capgeek). Po jednom roce stráveným s Alainem Vigneaultem opustil New York a vydal se do Edmontonu. Hodnota smlouvy? Pětiletá smlouva na 20 milionů dolarů. Vigneault řekl Patu Leonardovi z Daily News o tom, jak se snažil pomoci rozvíjet Pouliotovi hru. „ Ještě stále neukázal, co v něm je. Už jsem takhle hovořil s Benem (Pouliotem) a pár dalšími hráči za mé působení u sportu - můžeš dostat jen omezené množství šancí u omezeného počtu týmů,“ řekl jasně současný trenér Jezdců.

Když začala sezona, tak Vigneault na Pouliota šel pomaličku polehoučku a očividně to mělo smysl. Osmadvacetileté levé křídlo z kanadského Alfredu po této diskuzi začal mít úplně jiný pohled na hru. V tomto stylu pořád pokračoval a postupně se stal jednou z klíčových součástek stroje na Stanley Cup. Vigneault tuto situaci porovnal s momentem, který před lety zažil ještě ve Vancouveru s Chrisem Higginsem. „Chlap, který mě na toto téma napadá, je Chris Higgins,“ osvěžil paměť Vigneault. „Pamatuju si, že když jsem vedl Chrise, tak zrovna šel do mé kanceláře. Zrovna prošel čtyřmi týmy. Canucks byli jeho čtvrtým týmem v jednom roce a jednom nebo dvou měsících. Řekl jsem mu: ,Takhle to chodí, chlapče‘. Mluvili jsme o tom, co dělat na ledě, co mimo led a vzal si to k srdci. Z nějakého důvodu jsem načasoval tu debatu správně. Všechno mu docvaklo a on se stal, podle mého názoru, jedním z nejlepších, nejspolehlivějších two-way hráčů, které jsem za poslední dobu viděl.“ Higgins je doteď produktivní křídlo, které není velké hvězdou.

Tuto sezónu na to šel trochu jinak. Když potřeboval své svěřence probudit z hrůzných výkonů na počátku sezony, tak zvolil razantnější přístup. Na své obránce svalil velkou kritiku. Jejich reakce? Zlepšené výkony a sbírání bodů. Danu Martinovi z New York Post řekl: „To nebyl Marc Staal, kterého jsem viděl minulý rok, když jsme vyhrávali,“ uvedl třiapadesátiletý kouč z Quebecu. „Totéž mohu říct i o Ryanovi McDonaghovi a Danu Girardim. Vlastně o celém týmu.“ Od té doby mají Jezdci bilanci 4-2-1 (k datu 4.11.2014). Tohle nebylo typickým krokem Alaina Vigneaulta, ale zafungovalo to perfektně.

Vigneaultův styl by se dal popsat jako být v pohodě, zůstat v klidu a neunášet se emocemi. Skoro nikdy ho nevidíte, aby řval na lavičce. Když se hráči snaží, tak o tom před médii moc nemluví. Příkladem budiž Mike Kostka. Po zápase s Islanders, ve kterém Kostka vyrobil spoustu chyb, Vigneault přehlédl chyby a Kostku podpořil. „Chyby se v zápasech stávají,“ řekl s klidným hlasem Vigneault. „Nemůžete přestat nasazovat hráče, který udělá chybu, hokej je hra chyb. Musíte jim dát další příležitost a nechat je najít způsob, jak přispět a odrazit se zpět ke svým výkonům. V tomto případě to nešlo tak, jak Mike očekával.“ Kostka se Vigneaultovi odměnil skvěle v sobotu, když Jezdci dohrávali ve čtyřech obráncích a on svoji roli zvládl dobře.

Hráči Vigneaultovi naslouchají a věří mu, protože když mluví o hře, tak ví, že to myslí vážně a svůj výklad podává tak, aby to hráče co nejvíce zajímalo. Má způsob, jak se dostat k hráčům, kteří se snaží najít svou roli v týmu. Tahle schopnost mu umožňuje naplno využít potenciál týmu. Dalším klíčem je skutečnost, že se k hráči, jenž udělá chybu, neotočí zády. Také když uděláte chybu, tak víte, že o svoje místo jen tak nepřijdete. Trenér si tímto u hráče získá jenom důvěru. Když pak skloubíte Vigneaultovu znalost hry, jeho trenérské taktiky a vůdčí schopnosti, tak není divu, že Rangers našli v Alainu Vigneaultovi úspěch.

Zdroj: www.fulltiltnyr.com
Platnost uložené stránky vyprší: 13. 7. 2020 23:11:41