Rébus pro Rangers: Co bude s Nashem, pokud se Malone dostane do sestavy?

Před pár dny přišel Larry Brooks, známý novinář z NY Post často píšící o Rangers, s článkem, ve kterém se zamyslel nad tím, jaké místo v sestavě by měl zaplnit nejlépe placený hokejista Blueshirts po brankáři Henriku Lundqvistovi - hvězdný křídelní útočník Rick Nash. Rozhodli jsme se Vám volný překlad článku přinést i v počeštěné verzi a byli bychom rádi, pokud byste v komentářích pod článkem či na Facebooku nechali svůj vlastní pohled na věc - s kým v útoku by měl podle Vás Nash na začátku příští sezóny ideálně nastupovat?
Složení lajn není nikdy předem vytesáno do kamene, takže by bylo pošetilé přehnaně reagovat na to, jak budou jednotlivé pětky složené v prvních týdnech sezóny - a tím spíše na to, jak jsou složeny během právě probíhajícího tréninkového kempu.

Nezapomeňte na to, že minulou sezónu Rangers neustálili své formace zhruba až do konce prosince. Kupříkladu Derick Brassard hrál v 18 různých kombinacích během prvních 36 utkání sezóny, a teprve až poté se přesunul mezi Matse Zuccarella a Benoita Poulita, kde strávil téměř celý zbytek hracího ročníku.

A další argument - až teprve těsně před skončením listopadu trenér Alain Vigneault sestavil lajnu Chris Kreider - Derek Stepan - Rick Nash, která zůstala pospolu v podstatě až do poloviny června (vyjma zranění), kdy sezóna končila.

Rangers v pátek poprvé trénovali v rámci přípravného kempu na ledě, a díky rozdělení všech hráčů do tří skupin už můžeme vypozorovat první náznaky toho, jaké úmysly má se sestavou hlavní týmový lodivod Alain Vigneault v předsezónních utkáních ročníku 2014-15.

Podle všeho to vypadá, že trenér přesune Martina St. Louise na bývalé Nashovo místo - tedy na pravé křídlo ke Stepanovi a Kreiderovi. Podle všeho by pak Nash měl nastupovat na křídle levém (kde dříve hrál spoustu let v Columbusu), a to aby nahradil Pouliota v lajně s Brassardem a Zuccarellem.

Ale co když bude Ryan Malone, více fyzický hráč než Nash, a mnohem lepší hráč před branku, stejně jako byl Pouliot (a na rozdíl od něj po prvních osm let své kariéry také spolehlivější a produktivnější), příhodnější volbou pro fungování zmíněné útočné trojice? A co když Malone, bojující o svojí kariéru v NHL po mizerné sezóně v Tampě Bay a problémy se zákony, zaexceluje během předsezónního kempu...a pokud by měl stále co nabídnout?

Co pak Nash, který minulý rok nastoupil jako levé křídlo pouze v šesti zápasech základní části, a pouze v devíti utkáních během jeho první sezóny v Rangers v ročníku 2012-13? Nash hrál na levé straně v prvních deseti zápasech posledního playoff, když byl Kreider zraněný. A pokud si správně vzpomínáte, nebylo to pro #61 zrovna povedené období, neboť se během této doby netrefilo ani jednou.

Nash toho s Brassardem minulý rok příliš nenahrál - během vyrovnaného počtu hráčů na ledě spolu dle stránek hockeyanalysis.com odehráli jen 45 minut a 58 vteřin. Před dvěma lety to bylo jen 63 minut a 33 vteřin. V dresu Rangers pak Nash vedle Brassarda posbíral během vyrovnaného počtu hráčů na ledě pouhých pět bodů (2+3). Na druhou stranu jejich spolupráce byla úspěšná během jejich působení v Columbusu v ročníku 2010-11, takže možná by přece jen mohla zafungovat určitá chemie z minulosti.

*galerie titulek="Vedle koho bude příští rok Nash nastupovat?" zarovnani=vlevo obrazky= 6257,6258,6259,6260* Ale ještě jednou -- znamenalo by to, že by se Nash musel vrátit zpět na levé křídlo po několika sezónách, během kterých se více než dobře ukázalo, že pohodlněji se cítí napravo.

A ještě jednou -- pokud by Malone, který nejspíš sezónu začne na křídle čtvrtého útoku, dokázal, že bude fyzickým, dobře forčekujícím doplněním k Brassardovi a Zuccarellovi, měli by Rangers zvážit přesunutí Nashe na pravé křídlo třetího útoku s levým křídlem Carlem Hagelinem? V něm by díru na středu vyplnil pravděpodobně jeden ze čtveřice J. T. Miller/Matthew Lombardi/Oscar Lindberg/Kevin Hayes.

Nash je spíše sólista, než hráč, který by byl závislý na tom, aby mu jeho centr naservíroval kotouč do místa, kam přesně potřebuje. Pokud by ale hrál až ve třetí lajně, jeho čas na ledě by byl z části limitovaný oproti tomu, když byl členem formace první. Někdo by mohl namítnout, že by tedy alespoň mohl začínat svá střídání v útočném pásmu - a čas navíc získat hlavně během přesilových her. To je sice hezké, ALE...

...ALE pokud se Malone skutečně probojuje do hlavního týmu, bude rozhodně hrát i přesilovky. To totiž byla jeho silná stránka během jeho desetileté kariéry. Chodí před branku, kde úspěšně stíní, tečuje a doráží. Je to prototyp ideálního hráče před branku pro Vigneaultovy přesilové hry. Tím Nash není. Stačí si vzpomenout na to, jak se Nash na početní výhodu dostal jen výjimečně během posledních 15 utkání playoff poté, co se Kreider v zápase číslo čtyři proti Pittsburghu vrátil do sestavy po zlomenině ruky.

Můžeme uvést i několik čísel k podpoření našich argumentů: Maloneho procentuální úspěšnost střelby v kariéře je 13.8%, což z něho v této statistice dělá třináctého nejlepšího aktivního hráče, který zároveň odehrál alespoň 500 zápasů. Před poslední sezónou byla jeho úspěšnost dokonce 14.5%. Malone nepřekonává brankáře soupeřů z velkých vzdáleností, takže můžeme obecně tvrdit, že většinu svých střel vysílá z blízkosti.

Pouliotova průměrná vzdálenost pro zakončení na přesilové hře minulý rok z jeho 20 střel byla dle serveru somekindofninja.com přibližně čtyři metry. Kreiderův průměr byl z 19 pokusů zhruba 5,5 metru. Nash ovšem měl ze svých 46 střeleckých pokusů průměrnou vzdálenost skoro 8,8 metru. Není tedy příliš složité představit si, kde zmínění hráči při přesilovkách operovali.

Není mnoho otázek, které musí být zodpovězeny z hlediska toho, kdo se probojuje do sestavy - volné je v útoku pouze jedno, maximálně dvě místa. Avšak pokud Nash nebude v první formaci, kam poté s nejlepším střelcem Jezdců z obou dvou jeho sezón strávených v New Yorku?

A co když se Nash nedostane na přesilovku, co potom se 7,8 milionu dolarů ročně vydělávajícím útočníkem Rangers udělají?

To jen tak na zamyšlení. Zatím totiž ještě není ani příliš brzy na to to řešit.

Zdroj: Larry Brooks, NY Post
Platnost uložené stránky vyprší: 13. 7. 2020 23:16:38