Snaží se Rangers vystrnadit Tannera Glasse ze sestavy?

Snaží se Rangers vystrnadit Tannera Glasse ze sestavy ještě předtím, než za ně odehrál své první střídání?
Byl to od Glena Sathera velmi zvláštní krok, když dal letos v létě Tanneru Glassovi tříletou smlouvu na 1,45 milionu dolarů za rok. Glass totiž během minulé sezóny byl co do statistik v držení puku a poziční hře jeden z nejhorších hráčů NHL. Už jen z toho důvodu nikdo příliš nechápal, co by takový hokejista mohl posledním finalistům nabídnout. Objevily se také spekulace, že Glass byl podepsaný proto, že si to přímo vyžádal trenér Alain Vigneault - stejný trenér, kterého zpočátku všichni kritizovali za přivedení Daniela Carcilla, který však nakonec do týmu skvěle zapadl a pomohl Rangers až do finále - a tedy že jeho předražený podpis může být dalším geniálním Vigneaultovým tahem. Čím dál tím více to ovšem vypadá, že hlavní trenér Jezdců s Glassovým podpisem nemá nic společného.

Proč?

Důvodů je hned několik - začít kupříkladu můžeme s nejnovější zprávou z tábora Blueshirts. Fakt, že s týmem bude trénovat Ryan Malone, jen zvýší již tak hojnou konkurenci mezi útočníky bojujícími o místa v základní sestavě. Pokud by se bývalý útočník Tampy Bay, který byl Blesky vykoupen ze smlouvy kvůli kokainové aféře, s vedením dohodl na tryoutu a posléze třeba i na smlouvě, byl by rozhodně jedním z hlavních kandidátů pro první tým.

S Maloneho příchodem by totiž na Brodwayi zakotvil velký, urostlý a silný útočník se schopností nasbírat kolem 40 bodů, který navíc umí na ledě udělat pořádný rozruch. Pokud bychom navíc uvážili to, že by Malone kvůli svému zatčení dost pravděpodobně dostal pouze dvoucestnou smlouvu pod jeden milion dolarů, byl by to krok, který za oceánem označují jako „low risk, high reward“ - tedy prakticky nulové riziko s možností obrovského zisku.

Malone však není jediným důvodem, proč by se Glass měl o svou pozici v týmu strachovat. Sather totiž několik dní předtím v prakticky celoligové tahanici ukořistil obrovsky talentovaného Kevina Hayese, jehož podpis přišel pouhých pár týdnů po získání Matthewa Lombardiho - posledního nejproduktivnějšího hráče švýcarské nejvyšší soutěže, který již dříve odehrál jedenáct sezón v NHL.

Hayes byl skvělým tahem, který tým zkvalitnil především pro několik dalších let. Lombardi je zase dobrým podpisem pro hloubku sestavy - a mohl by mít na tým mnohem větší dopad, než si většina lidí myslí. Pojďme si nyní zkusit načrtnout schéma, kdo z útočníků si vybojuje jedno ze dvanácti míst základní sestavy. V první řadě vyřadíme hráče, kteří mají místo prakticky jisté a jejich start bude ohrožen jen jejich případným zraněním. Ve druhé řadě se pak podíváme na útočníky, kterým se připisují různě velké šance na obsazení ostatních míst. Pro úplnost uvádím, že nepočítám se situací, kdy by si v kempu Ryan Malone vybojoval smlouvu:

ÚTOČNÍCI S JISTOTOU PRVNÍHO TÝMU (8): Derick Brassard, Carl Hagelin, Chris Kreider, Dominic Moore, Rick Nash, Martin St. Louis, Derek Stepan, Mats Zuccarello

ÚTOČNÍCI BEZ JISTOTY PRVNÍHO TÝMU (8): Jesper Fast, Tanner Glass, Kevin Hayes, Oscar Lindberg, Matthew Lombardi , J. T. Miller, Chris Mueller, Lee Stempniak

*galerie titulek="Konkurence Tannera Glasse bude obrovská" zarovnani=vlevo obrazky= 6221,6222,6223,6225* Jak je vidět, po obsazení osmi míst hráči, kteří budou dres s diagonálním nápisem RANGERS nosit s jistotou, zbývají jen čtyři místa v sestavě. To by sice velkému a důraznému Glassovi dávalo teoretickou šanci prorazit, avšak hokejisté jako Lombardi či Stempniak na rozdíl od Glasse disponují také ofenzivním talentem. Stejně tak má nesporné šance mladé a nesmírně nadané duo Miller - Fast, kdy především prvně jmenovaný minulý rok ukázal, že je připravený stát se součástí hlavního týmu. O Hayesově talentu již řeč byla a Mueller by zase pozici ve čtvrtém útoku vykonával více než dvakrát tak levně, než Glass. A to jsme ani nezahrnuli Maloneho, který v kariéře sbírá více než půl bodu na zápas (370 bodů v 641 zápasech), a pokud by nakonec dostal smlouvu, rozhodně bude mezi dvanácti hlavními forvardy.

Vypadá to tedy že hráč, který poslední dva roky oblékal dres Pittsburghu Penguins, nemá před začátkem sezóny příliš dobré vyhlídky. Co se týče situace kolem případného podpisu Ryana Maloneho, tak je důležité zmínit, že ve chvíli, kdy novou smlouvu podepíše obránce John Moore (to se očekává každým dnem), budou mít Jezdci nasmlouvaných přesně 50 hokejistů - tedy maximum, co dovolují ligová pravidla. Pokud by tedy Malone měl být podepsán, bude muset být jeden z hráčů poslán pryč. To by však v takovém případě určitě nebyl zase až tak velký problém.

Momentálně to tedy vypadá, že Tanner Glass v týmu skončil ještě dříve, než vůbec začal. Ve prospěch 185 centimetrů vysokého křídelníka však hovoří fakt, že když už se ho Rangers rozhodli přivést, musejí s ním mít nějaké plány. Ať už je jeho výchozí situace jakákoliv, Glass jistě dostane dost prostoru v kempu i v přípravných zápasech. Tam už bude jen na něm, zda-li si dokáže místo v prvním týmu vybojovat i přesto, že jsou dle mého jeho šance v současné chvíli mizivé.

Zdroj: Joe Fortunato (sbnation)
Platnost uložené stránky vyprší: 15. 7. 2020 13:46:49