Tým na příští sezonu: Kdo zůstane a kdo skončí, část 2. - útočníci

Situace řady útočníků Jezdců pro příští sezonu je hodně zamotaná. U některých je velkou otázkou, zda budou příští sezony stále oblékat dres Blueshirts, u jiných jako například Brada Richardse a Briana Boyla je již nyní velmi pravděpodobné, že se stanou soupeři Henrika Lundqvista a dalších svých bývalých spoluhráčů. Naopak zacelit mezery v sestavě by mohl i Lundqvistův bratr Joel, který již dříve hrál NHL za Dallas a na letošním mistrovství světa byl kapitánem švédské reprezentace.
Článek navazuje na předchozí díl zabývají se situací mezi obránci.

Útočníci:

Derick Brassard, RFA - 81% (Ranger 90%, Mišón 90%, Habídek 70%, Mess 80%, Kožíšek 75%)
Zanedlouho sedmadvacetiletý centr má za sebou první celou sezonu v dresu Jezdců a nezanechal špatný dojem. Spolu se Zuccarellem a Pouliotem (mimochodem další dva hráči bez smlouvy) tvořil v mnoha fázích sezony nejnebezpečnější útok Blueshirts, byť někdy jim to trochu skřípalo směrem dozadu. Brassard však na druhou stranu nijak nenadchl a s platem 3,7 milionu dolarů nebyl zcela levným hráčem, přičemž na prodloužení kontraktu mu bude třeba ještě přidat. Své peníze dostane, byť je možné, že půjde jen o jednoletý kontrakt od arbitráže po jehož vypršením se stane UFA. Nicméně pokud by se Sather rozhodl v létě přivést centra zvučného jména, ať už by podepisoval jako volného hráče Šťastného či výměnou přiváděl Spezzu nebo Thorntona, znamenalo by to rodáka z kanadského Hullu téměř jistě stěhování. A ta šance není úplně zanedbatelná.

Benoit Pouliot, UFA - 76% (Ranger 70%, Mišón 85%, Habídek 75%, Mess 70%, Kožíšek 80%)
Našel věčný cestoval mezi kluby NHL konečně svůj stálý domov? Ke konci minulé sezony to tak skoro vypadalo, když byl Pouliot i přes časté zbytečné fauly v útočném pásmu platným členem týmu, který hrál pravidelně i přesilové hry. Nicméně bude záležet i na samotném Pouliotovi, který si jako nechráněný volný hráč může v červenci mezi kluby vybírat a jít případně za nejvyšší nabídkou. Ta nutně nemusí přijít od Rangers, nicméně hráč vybraný Minnesotou jako celková čtyřka draftu 2005 se v uplynulých týdnech nechal opakovaně slyšet, že je pro něj prioritou zůstat u Jezdců. Ačkoliv často jsou podobná vyjádření jen zdvořilostní frází, Pouliotovi se snad dají věřit, protože v Alainu Vigneaultovi snad konečně našel trenéra, který mu dlouhodobě důvěřuje a pod kterým může herně růst.

Mats Zuccarello, RFA - 96% (Ranger 90%, Mišón 100%, Habídek 95%, Mess 100%, Kožíšek 95%)
Hned na úvod lze všechny uklidnit. Jen těžko si představit, že by populární Mats Zuccarello nebyl i příští rok pevnou součástí kádru Jezdců. První Nor, který si zahrál finále Stanley Cupu má za sebou sezonu, v níž se konečně v plné parádě ukázal v NHL a kdy dokonce vyhrál klubové bodování v základní části (byť nutno dodat, že se jeho konkurenti v žádném oslnivém světle nepředvedli). Zuccarello je chráněným volným agentem a jen těžko si představit, že by vedení Jezdců o takového hráče chtělo přijít. Nabízí se však spíš otázka, zda proběhnout hladce jednání o nové smlouvě. Pokud by tomu tak nebylo, mohl by se vztah mezi Zuccarellem a klubem narušit, jako už se stalo v minulosti v případě Dubinského či Callahana. Pravděpodobnost výměny oblíbence fanoušků se však momentálně zdá jako mizivá.

Chris Kreider, RFA - 97% (Ranger 90%, Mišón 100%, Habídek 100%, Mess 100%, Kožíšek 95%)
I další hráč na seznamu prožil zlomovou sezonu své kariéry. Chris Kreider se natrvalo prosadil do NHL a nebýt zranění v závěru základní části, mohlo se o něm přemýšlet i v souvislosti s nominací na Calder Trophy. Přínos důrazného útočníka v play off byl pak ještě mnohem vyšší - žádný jiný hráč Jezdců neměl ve vyřazovacích bojích tak vysoký průměr bodu na zápas jako právě Kreider. Americký útočník byl již několik posledních let považován za největší klenot mezi prospekty Rangers a Sather rezolutně shodil ze stolu všechny nabídky na jeho výměnu. Není důvod si myslet, že by si toto léto počínal jinak, kdyby se některý z ostatních manažeru začal o Kreider zajímat. Kreider je zkrátka momentálně neprodejný stejně jako snad již jen Ryan McDonagh nebo Henrik Lundqvist. Je zde však opět otázka jak hladce půjdou jednání o nové smlouvě. A jaký postup vedení klubu zvolí, bude se držet tradičního schématu a bude Kreidera tlačit do krátkého dvouletého kontraktu po kterém by hráč byl opět RFA nebo udělá výjimku které se v posledních letech dočkal pouze McDonagh a dohodne se s Kreider na dlouhodobé smlouvě?

Brian Boyle, UFA - 16% (Ranger 30%, Mišón 30%, Habídek 5%, Mess 0%, Kožíšek 15%)
Při rozlučkovém dni po sezoně Brian Boyle mezi řádky v podstatě řekl, že se chystá odejít. Před novináři prohlásil, že se chystá využít svého statusu volného hráče a jít do týmu, který mu nabídne nejlepší roli v týmu a finanční prostředky. Přitom Alain Vigneault pro změnu řekl, že by pro příští rok počítal s Boylem opět na pozici ve čtvrtém útoku. A ta dvoumetrovému útočníku již připadá příliš malá. Stejně tak Boyle bude usilovat o velké přilepšení v otázce příjmu, nelze ani vyloučit, že mu dá nějaký klub roční plat kolem tří milionů na sezonu. A takové nabídce se Rangers ani nepřiblíží. Otázkou tak především je, kdo Amerického univerzálního útočníka nahradí ve čtvrtém útoku a na oslabení. Zatím se rýsuje, že by se mohlo pro příznivce Blueshirts jednat o velice zajímavou odpověď - vedení klubu prý jedná o příchodu Joela Lundqvista, dvojčete Henrika, který již podobnou úlohu dva roky plnil v Dallasu. Posledních pět let Lundqvist strávil ve Švédsku, kde v některých sezonách patřil k nejproduktivnějším hráčům soutěže, především však na sebe upozornil na mezinárodní scéně, kde zaujal svými defenzivními schopnostmi a vůdčími schopnostmi.

Dan Carcillo, UFA - 54% (Ranger 20%, Mišón 60%, Habídek 60%, Mess 80%, Kožíšek 50%)
Carcillo si na konci uplynulé sezony trochu napravil svou reputaci v NHL a ukázal, že může být platným hráče a dokonce i příležitostně střílet důležité góly. Incident s rozhodčím ve finále konference celkový dojem sice o něco zhoršil, ovšem celkově Rangers nemohou být se službami devětadvacetiletého útočníka nespokojeni. Jelikož Carcillo celkově asi nebude mít v létě moc nabídek, vypadá nadějně možnost, že by mohl s Jezdci prodloužit kontrakt a to za velmi výhodných podmínek.

Dominic Moore, UFA - 77% (Ranger 50%, Mišón 85%, Habídek 80%, Mess 95%, Kožíšek 75%)
K Dominicu Moorovi se váže dojemný příběh o tom, jak se v dresu Rangers vrátil k hokeji poté, co předtím na více jak rok přerušil kariéru kvůli marnému boji jeho ženy se zákeřnou nemocí (Dominic Moore za to nejspíš obdrží cenu za oddanost hokeji). Zkušený kanadský centr byl za malé peníze mozkem čtvrtého útoku Jezdců a jedním z nejvytěžovanějších hráčů při oslabení, zkrátka odvedl vynikající služby a je jisté, že o něj v létě bude mezi ostatními kluby zájem. Řada odborníků si však myslí, že Moore z vděčnosti k šanci, kterou mu Jezdci před rokem dali, se rozhodne s nimi prodloužit smlouvu i v případě, že bude mít možnost jít hrát jinam za lepší peníze.

Brad Richards, pod smlouvou - 7,2% (Ranger 5%, Mišón 20%, Habídek 1%, Mess 0%, Kožíšek 10%)
Kanadský útočník a v závěru loňské sezony neoficiální kapitán Jezdců má smlouvu na dalších šest let, přesto prakticky jistě skončí. Důvodem je nastavení smlouvy, která by končila až po čtyřicátých narozeninách rodáka z Murray Harbour a nová pravidla ligy znamenající, že pokud by Richards ukončil předčasně kariéru (s čímž se v době podpisu smlouvy prakticky počítalo), tak by se i poté počítalo Rangers 5,7 milionu ročně proti platovému stropu. Takovou zátěž si Rangers nemohou dovolit a tak je téměř jisté, že bude mezi spoluhráči populární Richards do konce června vykoupen ze smlouvy, čímž se tým zátěže v podobě jeho kontraktu zbaví. Není to nic osobního, není to ani proto, že by Richards nehrál dobře, je to prostě jen obchodní rozhodnutí. Kromě zániku hrozby, že bude v budoucnu Jezdcům skoro šest milionů ročně pod stropem ubírat hráč, který již bude v hokejovém důchodu, bude mít pro Blueshirts vyplacení Richards kladný efekt i pro příští sezonu, protože jen díky tomu si budou moci dovolit prodloužit smlouvy s většinou hráčů, případně alespoň za ty co odejdou sehnat náhradu.

Platnost uložené stránky vyprší: 15. 7. 2020 14:04:42