Král se spoluhráči nebo Králové, aneb kdo získá Stanley Cup

Posledním soupeřem Jezdců v letošní sezóně budou Králové z Los Angeles. Dle většiny odborníků je tým ze západní konference, která se pokládá za silnější (z posledních osmi vítězů je jich pět ze západní a tři z východní konference) favoritem série. Navíc tým z centra New Yorku byl pasován k vyřazení už v sérii s Pittsburghem i Montrealem. Jenže tyhle předpoklady zatím neplatily.
V čem tkví šance na postup? Je to jasné, tým Alaina Vigneaulta musí hrát svou hru, která ho dovedla až do finále. Hodně forčekingu a rychlého bruslení, důsledná obrana podpořená Henrikem Lundqvistem a hlavně taktika Alaina Vigneaulta ušitá proti klíčovým hráčům soupeře, která už si poradila s dvojici Crosby, Malkin, P.K. Subbanem nebo Claudem Girouxem.

Ano výzva je tentokráte větší, Anze Kopitar, Jeff Carter a Drew Doughty doplněni o střelce Gáboríka jsou velkou ofenzivní hrozbou a tím výčet ofenzivně nebezpečných hráčů zdaleka nekončí. Prostě defenziva musí fungovat. Zejména útočníci budou muset výrazně střežit Doughtyho, který doplňuje skvěle útok z druhé vlny.

Opět jako ve všech sériích je třeba se nechat vylučovat co nejméně, protože úspěšnost využití přesilových her má soupeř o sto procent vyšší než Jezdci. Specialisté na oslabení odvádí velmi dobrou práci, ale je třeba dát soupeři co nejméně příležitostí.

Co se střílení branek týče, tým Jezdců je velmi vyrovnaný a o branky se dělí všechny řady. Králové v minulosti vynikali výbornou defenzivou se skvělým brankářem Quickem, ale letos to zase taková paráda není a oproti výborné ofenzivě defenziva pokulhává. Bude třeba se kolem pomalých obránců prosadit rychlostí, na což máme specialisty v trojici Kreider, St.Louis a Hagelin a podpořit je mohou i další. Důležité bude trestat chyby soupeře, který jich v průběhu vyřazovací části dělá celkem dost.

Dále bude třeba dělat rozruch kolem branky Jonathana Quicka, který sice předvádí skvělé až neuvěřitelné zákroky, ale také pouští hodně laciných branek. Zejména po Doughtyho výpadech se otevírá velký prostor pro brejky a k tomu má tým z Manhattanu hodně vhodných hráčů ve všech útočných řadách.

Ač do souboje nejde tým kolem dvojice veteránů Richards, St.Louis jako favorit, hlavně se nesmí bát a jít s pocitem, že prohrává už před samotným kláním. Letos už hráči ukázali, že umí porážet silné týmy. Navíc hráči Darryla Suttera ještě letos nepotkali tak dobře organizované mužstvo s top brankářem a vyrovnaností útočných i obraných řad.

Co týmu určitě pomůže k nejvyšší motivaci, je podceňování ze strany odborné veřejnosti. S tím určitě zkušení mazáci a trenér budou umět naložit a tým zdravě nabudit. Navíc vidina poháru na sklonku kariéry dvojice Richards St. Louis, splnění velkého snu brankáře Lundqvista, povede tyto zkušené borce i ostatní k boji, kde nechají všechno.

Rivalita mezi oběma soupeři není velká, v základní části se potkávají velmi zřídka a ani hráči mezi nimi neputují moc často. Výjimkou jsou Marián Gáborík, který byl vyměněn do Columbusu a odtud putoval ke Králům na konci přestupového období letošní sezóny. Briana Boyla Králové draftovali a odehrál tam 36 zápasů, než byl vyměněn k Jezdcům, kde se stal důležitou součástí týmu. Pikantností je pak Dan Carcillo, který hrál za Californský klub a měl (ještě v dresu Fleyrs) incident s Gáboríkem, který tehdy hrál za „Blue Shirts“.

Hráčem, který může být rozdílovým faktorem finálové série, by mohl být Henrik Lundqvist. Má obrovskou motivaci získat pohár a vůbec se tím netají. Letošní play off se mu daří a stupňuje své výkony. V souboji brankářů může pokořit Jonathana Quicka, se kterým ho hodně fandů jmenuje jako dva nejlepší brankáře současnosti a dostat se tak na první pomyslnou pozici mezi brankáři.

Dokáže tým využít výhody nefavorizovaného účastníka finále a po dvaceti letech vrátit pohár do Madison Square Garden a do ulic v centru New Yorku? Odpověď budeme vědět nejpozději za 15 dní.

Platnost uložené stránky vyprší: 13. 7. 2020 23:32:10