Finále konference: boj týmů z original six

Soupeřem Jezdců ve finále konference bude Montreal Canadiens, historicky neúspěšnější a jeden z nejoblíbenějších týmů soutěže. Celkově bylo mezi těmito kluby odehráno mnoho bitev ve vyřazovací části soutěže. Dnešním způsobem hraných sérií odehrály oba kluby deset a mírně úspěšnější v nich je tým z frankofonní Kanady, který vyhrál šest z nich. Poslední série se datuje do sezóny 95-96 a úspěšnější byl tým Jezdců v poměru 4:2.
Z posledních výsledků obou týmů se dá očekávat, že moc branek padat nebude, v základní části odehrály tři utkání, ve kterých padly pouhé čtyři branky. Dvě z těchto utkání vyhrál Montreal, jedno až v prodloužení, poslední bylo kořistí newyorských. Celkové skóre pak bylo 3:1 pro Montreal. Určitě lze napsat že, Canadiens nejsou oblíbeným soupeřem.

Montreal hraje ve vyřazovací části sezóny podobným způsobem jako svěřenci Alaina Vigneaulta. Sází na dobrou defenzivu všech hráčů a výrazně se opírá o výkony brankáře Coreyho Price (průměr 2,15 branek na zápas, úspěšnost zákroků 92,6%). Slabinou mohou být ruští obránci Markov a Jemelin, kteří jsou často na ledě u inkasovaných branek.

Henrik Lundqvist je ve statistikách lepší než Price (průměr 1,99 a úspěšnost 93,1%) a poslední zápasy série s Tučňáky odchytal výborně a byl klíčem k postupu. Podobně jako Montreal mají i Jezdci obránce, kteří jsou hodně u inkasovaných branek. Jsou jimi Ryan McDonagh a Daniel Girardi, tedy první obranný pár. U nich je třeba, aby navázali na výkony z posledních utkání minulé série, kde hráli výrazně lépe.

Montreal je zatím v průběhu vyřazovacích bojů produktivnější a rozdíl tvoří zejména jejich úspěšnost v přesilových hrách. Deset branek v jedenácti utkáních je velmi dobrá bilance. Největší hrozbou pak je dvojice Subban a Vanek. Subban skvěle rozehrává a střílí od modré čáry a Vanek je vynikající před brankou, kde tečuje, cloní a doráží. Oba vstřelili po třech brankách v těchto situacích. Opět jako u minulých sérií bude nutné pro úspěch být disciplinovaní a nedopouštět se zbytečných vyloučení.

Střílení branek mají oba týmy podobně rozdělené mezi více hráčů. U kanadského týmu vstřelilo více než jeden gól devět hráčů, u newyorských pak deset. I v celkové produktivitě, jsou na tom oba týmy podobně, s výjimkou montrealského obránce Subbana, který má o bod více než odehraných zápasů. Pro úspěch bude potřeba zlepšit využití přesilových her a hlavně chodit odvážně před branku soupeře, protože branky ze střel, které vidí, Price nepouští.

Se střílením branek proti Montrealu v základní části, a to zejména venku, máme velký problém, což dokládají i následující zajímavosti: ze současných hráčů jim vstřelil poslední branku doma Anton Stralman 11. února 2012 a venku pak dvojice Zuccarello, Boyle 15. ledna 2011.

Dá se předpokládat, že série nebude vyhecovaná jako souboj rivalů Boston Montreal z posledního kola a pro výrazně vyhrocenou sérii nemá ani jeden tým vhodné hráče. Nějaké osobní známky rivality ale určitě budou. Na straně Montrealu nastupují pravidelně Dale Weise a Brandon Prust. První byl draftován a začal kariéru v dresu Jezdců, druhý pak byl oblíbencem publika v Madison Square Garden před podpisem lukrativní smlouvy u soupeře.

V dresu Jezdců pak hrála na druhé straně trojice Pouliot, D. Moore a Raphael Diaz. U prvních dvou šlo jen o epizodní role a Diaz toho i přes tři sezóny v organizaci také moc neodehrál. Zajímavá může být reakce fanoušků soupeře na Ryana McDonagha, kterého získal Glen Sather výměnou za Scotta Gomeze. Nejvíc emotivní bude série pro současného kouče newyorských Alaina Vigneaulta, jehož trenérská kariéra začala právě u Canadiens.

Co povede k postupu? Je to podobné jako v minulých kolech: precizní defenziva založená na dobrém pohybu a podpořená výborným Lundqvistem. Ochota se obětovat a jít před branku soupeře a ztížit tak situaci brankáři. Zlepšit přesilové hry a celkově střílení branek. Důležité bude se nenechat vylučovat, a tím nedat soupeři šanci na hru v početní převaze. Nejdůležitější bude hrát pořád naplno a nic nevypouštět podobně jako v minulých kolech.

Rozhodujícím faktorem série by mohl být silový útočník Chris Kreider, který umí být hodně nepříjemný v osobních soubojích a svou rychlostí, čímž by mohl získat hodně přesilových her. Je také vhodný typ na práci před brankou Coreyho Price, která povede ke střílení branek.

Jestli se dostanou Jezdci do finále NHL po dvaceti letech? Odpověď na tuto a podobné otázky budeme vědět v blízké budoucnosti.

Platnost uložené stránky vyprší: 15. 7. 2020 13:36:11