Možná je to poslední šance zahrát si za Švédsko, říká Lundqvist o mistrovství světa

Dlouho se nerozmýšlel. Vlastně skoro vůbec. Jen pár hodin po vypadnutí ze Stanley Cupu se v mysli Henrika Lundqvista objevil nový cíl – vyhrát poprvé v kariéře zlato na mistrovství světa. Pětatřicetiletý brankář se rozhodl připojit k reprezentaci Švédska na prestižním turnaji. Motivací má ale víc než jen pokusit se doplnit svou sbírku o další úspěch. Německá mise pro něj představuje šanci zahrát si po dlouhých letech s bratrem, dvojčetem Joelem, a také trochu smutnou realitu, že dres se třemi korunkami možná oblékne vůbec naposledy.
„S Joelem jsem si zahrál naposledy před dvanácti lety. Být s ním zase v jednom týmu mě hodně lákalo,“ řekl Lundqvist novinářům, když byl ještě v zámoří. „Budu se snažit zakončit tuhle sezonu co nejlépe. Cíl je jasný. Vyhrát. Zlato z mistrovství světa ještě nemám.“ Letošní světový šampionát je vůbec první velkým turnajem národních týmů, na kterém si hokejová dvojčata zahrají spolu. Joel je kapitánem Švédů, Henrik bude bezpochyby největší hvězdou.

Odjet na šampionát se brankář newyorských Rangers rozhodl ve středu, den po vyřazení z play off. Ve čtvrtek v rámci takzvaného breakup day spolu s ostatními spoluhráči z Rangers naposledy zajel do tréninkového střediska Jezdců, aby například absolvoval závěrečné rozhovory s novináři, a v pátek už se vydal na cestu do Německa. Poprvé by se měl na šampionátu představit v akci zítra, kdy Švédové hrají s Dánskem.

Útok na chybějící zlato, brácha po boku a … ještě jeden fakt sehrál důležitou roli. „Vypadá to, že hráči NHL nepojedou na olympiádu, a tak, kdo ví, třeba je to poslední šance zahrát si za národní tým. Nikdy nevíte, co bude. V posledních letech jsme s Rangers došli daleko a připojit se k národnímu týmu nešlo,“ uvedl Lundqvist.

Po zdravotní stránce se Lundqvist cítí výborně. Ještě než se přesunul do Evropy, byl několikrát na ledě. Na světovém šampionátu se hvězdný gólman představí poprvé od roku 2008. „V nádrži mám ještě hodně paliva. Doufal jsem, že ještě měsíc budu hrát NHL. To byl cíl. Takový konec ročníku byl samozřejmě velkým zklamáním, ale člověku nezbývá nic jiného, než se s tím srovnat.“

„Přemýšlel jsem o tom, co jsem mohl udělat jinak, lépe. Odpovědi budu mít asi až za několik týdnů. Budu o tom dál přemýšlet. Teď budu hrát se svým bratrem a pak se k tomu analyzování ještě trochu vrátím,“ pokračoval Lundqvist. V Německu bude mít na dresu číslo 35, které měl ve Frölundě, kde s hokejem začínal. „Jeho“ třicítku totiž nosí Viktor Fast.

Platnost uložené stránky vyprší: 12. 8. 2020 20:23:07